Koszty organizacji ślubu i wesela

Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się ze sporymi wydatkami, z czego zdają sobie sprawę przyszli małżonkowie oraz często ich rodzice, pomagający sfinansować ten jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, czasami biorąc nawet pożyczkę na ten cel z banku.  Często zadajemy sobie pytanie, widząc rozmach weselny – czy na pewno warto aż tak inwestować? Słyszy się niekiedy  w „kuluarach weselnych” opinie, że za koszty takiej imprezy można pojechać na egzotyczną wycieczkę czy kupić coś znaczącego na nowe gospodarstwo nowożeńców.   A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?  Poniżej przedstawiamy przeciętne koszty, które wiążą się z zawarciem związku małżeńskiego oraz organizacją wesela.

koszt-ślubu-i-wesela

Wprawdzie samo podpisanie aktu ślubnego w obecności urzędnika z USC kosztuje 84 złote, to niewiele jest par, które na tym poprzestają. Zazwyczaj ceremonia ślubna i przyjęcie po niej pochłaniają znaczną ilość środków finansowych.

Koszty ślubu i wesela

Planując ślub i wesele należy z góry określić, jaką kwotę chce się na ten cel przeznaczyć. Taka wiedza pozwoli wszystko zorganizować tak, by zmieścić się w budżecie. Zwłaszcza osoby dysponujące ograniczoną ilością pieniędzy powinny od początku narzucić sobie dyscyplinę i starannie wydawać pieniądze. W ten sposób nie będą musiały z niczego rezygnować i są w stanie spełnić swe marzenia oraz zapewnić doskonałą zabawę sobie i gościom.

 Opłaty związane ze ślubem

Koszty, których nie da się uniknąć to opłaty urzędowe (płacą je wszystkie osoby wstępujące w związek małżeński) oraz kościelne (ponoszone w przypadku ślubów sakramentalnych). Opłaty cywilne to, prócz opłaty za sporządzenie aktu ślubu, często również odpisy różnych dokumentów, np. aktu urodzenia, orzeczenia o rozwodzie, zgonu byłego współmałżonka. Można szacować, że jest to suma kształtująca się w granicach 300 złotych. W kościele czekają na Parę Młodą dużo większe wydatki. Zwłaszcza znane, zasłużone w historii kraju parafie oczekują większych datków za udzielenie ślubu. Przyjmuje się, że ofiara dla księdza jest wyższa niż 500 zł. Ale należy mieć pamiętać, że udzielenie ślubu przez księdza nie jest związane z wysokością ofiary. Jest to dobrowolna ofiara, której wysokość ustalają sami młodzi.  Do tego dochodzi koszt pracy organisty. Płaci się także koszty dekoracji kwiatami przez florystkę. Może istnieć opłata za   umożliwienie wideofilmowania i fotografowania. Nie można zapomnieć również o opłatach za zapowiedzi oraz kursy przedmałżeńskie i za wizytę w poradni rodzinnej – całość to wydatek około dwóch, trzech tysięcy.

Koszt wesela

Wiele osób nie wyobraża sobie ślubu bez odpowiednich strojów dla Pary Młodej. Jeśli Panna Młoda chce wyglądać modnie i efektownie, musi zaplanować wydatek przekraczający tysiąc złotych/ Do tego doliczyć należy jeszcze usługi fryzjera oraz kosmetyczki i manikiurzystki. Pan Młody powinien mieć nowy, dostosowany do stroju swej narzeczonej, strój. Jego wydatki z pewnością z trudem zamkną się w tysiącu złotych.

To, ile będzie kosztować wesele zależy przede wszystkim od rozmachu imprezy oraz liczby gości. Najmniejszą ilość środków pochłonie wynajęcie sali, np. w stołówce lub remizie i zorganizowanie przyjęcia we własnym zakresie. O pomoc warto poprosić osobę, która zna realia weselne i jest w stanie określić, np ilość alkoholu i sztuk mięsa na osobę. Z pewnością rodzina i przyjaciółki pomogą w dekoracji sali oraz ustawianiu stołów dla gości. Koszt organizacji przyjęcia w lokalu waha się między 90 zł/os a ok. 500 zł/os. Wszystko zależy od obiektu i jego renomy. Prócz opłaty za jedzenie dochodzą także wydatki na alkohol, dekorację sali, odtwarzanie muzyki oraz za obsługę kelnerską. W wielu obiektach płaci się również za poprawiny. Można również zamówić rozliczne atrakcje, np. pokazy fajerwerków czy tańca, popisy barmańskie, wynająć fontannę czekolady, zamówić pieczone prosię lub dzika. Za każdą z tych ofert trzeba zapłacić więcej niż tysiąc złotych.

By wesele miało odpowiednią oprawę, trzeba wynająć zespół muzyczny lub osobę do odtwarzania muzyki. Oferta grup jest bardzo szeroka. Ceny za usługi rozpoczynają się od 1,5 tys. zł. Za udział znanej osoby lub zespołu z list przebojów będzie trzeba zapłacić więcej niż 5 tys. zł. Aby uwiecznić te magiczne chwile warto wynająć fotografa oraz kamerzystę. Ich usługi to wydatek rzędu 1,5 tys.

Po zsumowaniu okazuje się, że potrzebna jest niemała kwota, by uczcić najważniejszy dzień we wspólnym życiu z ukochaną osobą. Jednakże emocji, których dostarczają te wydarzenia – ślub i wesele – nie można niczym zastąpić. Dlatego wciąż wiele par nie wyobraża sobie wspólnego życia bez takiego dnia i które są w stanie na ten cel oszczędzać przez długi czas.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (140 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. jola1822  13 lipca 2012 23:08

  koszty wesela są ogromne- ale zazwyczaj się zwracają 🙂
  ale sama ceremonia nie jest tak ważna jak osoba z którą się wiążemy na całe życie 🙂

  Odpowiedz
 2. bazuka  10 sierpnia 2012 12:58

  Ja uważam że wesele w żaden sposob sie nie zwraca,gdyż czasu i nerwów na załatwienie różnych spraw i problemów nam nikt nie zwróci.

  Ale jest to jeden z najpiekniejszych dni w życiu młodej pary 🙂 Mój ślub już za 4 dni 🙂

  Odpowiedz
  • bazuka  10 sierpnia 2012 12:59

   Ślub i wesele 🙂

   Odpowiedz
 3. Alexx84  31 stycznia 2013 19:00

  W trakcie tego całego masakrowania. Powiem tak biznes jest nieziemski – mimo kryzysu. Ja tylko patrzę jak przeznaczona kwota topnieje i wiem że będę dokładać. Ale co – raz to trzeba. Bo mam nadzieję że tylko raz

  Odpowiedz
 4. maja  12 lipca 2013 16:32

  znanego zespołu z list przebojów? zwykły lepszy zespół już woła 5tys za wesele, fotograf i kamerzysta za 1,5tys? dajcie mi namiar…chociaż lepiej nie chyba nie chce wiedzieć jakiej jakości są jego fotki i film…. za usługi fotografa i kamerzysty też trzeba już zapłacić ok. 5tys

  Odpowiedz
 5. amanda28  4 marca 2014 17:28

  Ślub to ogromne koszty niestety.. Ale warto dla takiego przeżycia i wspomnień 🙂

  Odpowiedz
 6. martucha180  16 marca 2014 11:22

  Ciągle mam wrażenie, ze ślub i wesele w Polsce to zastaw się, a postaw się!

  Odpowiedz
 7. efffciaa  27 marca 2016 15:04

  Owszem w większości rodzin to zastaw się a postaw się , dlatego przy drugim ślubie już się myśli trochę inaczej , moje pierwsze wesele kosztowało romantyczną podróż , drugie odbyło się podczas romantycznej podróży – z obydwóch lepiej wspominam to drugie 🙂 było tylko dla nas , a nie dla kilkuset znajomych i rodziny .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany