Ile kosztuje założenie licówek?

Licówki to idealny sposób na uzyskanie uśmiechu rodem z Hollywood. Mogą być wykonane z porcelany, akrylu, ceramiki i kompozytów. Cena licówek zależy od jakości materiału, z jakiego są zrobione i waha się od 80 do nawet 2500 złotych.

licówki

Co to są licówki i po co się je zakłada?

Licówki to cieniutkie (od 0,2 do 1 milimetra) płytki przyklejane na zewnętrznej, czyli licowej, stronie zębów za pomocą kleju dentystycznego. Zakładaniem licówek zajmuje się stomatologia estetyczna. Stosuje się je, żeby poprawić wygląd zębów, wyregulować ich długość, uzupełnić brakujące fragmenty, ukryć przebarwienia, niewielkie wady ortodontyczne i starcie na skutek zgrzytania.

Rodzaje i ceny licówek

Gabinety stomatologiczne oferują różne rodzaje licówek.

  • Licówki akrylowe. Licówki tego rodzaju są mniej estetyczne, cięższe i grubsze od pozostałych. Nie są też trwałe, dlatego najczęściej zakłada się je tylko tymczasowo przed założeniem właściwych licówek. Cena za jedną licówkę akrylową to około 80-100 złotych.
  • Licówki kompozytowe. Wykonane są z połączenia materiałów gwarantujących wytrzymałość i twardość. Ich wadą jest nienaturalny, jednolity kolor i skłonność do przebarwień. Kosztują około 400-500 złotych.
  • Licówki ceramiczne. Zrobione są z ceramiki skaleniowej (w jej skład wchodzi między innymi kwarc, krzemionka i barwniki), dzięki czemu są trwałe i wyglądają naturalnie. Cena licówki ceramicznej to nawet 2000-2500 złotych.
  • Licówki porcelanowe. To najpopularniejszy rodzaj licówek. Charakteryzują się trwałością i elastycznością, nie ulegają przebarwienion i nie osadza się na nich kamień. Kosztują w granicach 1500-1800 złotych.
  • Licówki pełnoceramiczne (całoceramiczne). Składają się z wartstw podobnych, jak w naturalnym zębie, czyli z porcelanowej zębiny i warstwy szkliwa. Cena licówki pełnoceramicznej to około 1600 złotych.

Licówki czy korony?

Licówki są z reguły tańsze niż korony, ale można je założyć tylko na zdrowe zęby. Korony mocuje się do samego korzenia lub implantu, a więc można je zastosować nawet w przypadku ubytków i zębów leczonych kanałowo.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 3,98 z 5)
loading... zapisuję głos...