Kosztorys do kredytu hipotecznego – co musisz wiedzieć

Składając wniosek o kredyt hipoteczny na budowę lub wykończenie domu, trzeba przedłożyć w banku szereg dokumentów. Po niektóre należy udać się do notariusza, po inne do urzędu, a część z nich można przygotować samodzielnie, jak kosztorys do kredytu hipotecznego. Dowiedz się, kiedy trzeba go złożyć, co powinien zawierać i czy może mieć wpływ na decyzję kredytową.

Akt notarialny, pozwolenie na budowę, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, operat szacunkowy… Lista dokumentów wymaganych przez bank do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny jest długa. Jednak skompletowanie ich wcale nie musi być uciążliwe. Akt notarialny potwierdzający własność działki otrzymuje się w momencie zakupu nieruchomości, wniosek o wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków można złożyć online, odpis z księgi wieczystej jest w formie elektronicznej, więc wystarczy znać numer księgi.

Jakie informacje są w kosztorysie do kredytu hipotecznego?

Niezbędnym dokumentem jest też kosztorys. Inwestor zostanie o niego poproszony w momencie wnioskowania o kredyt hipoteczny na budowę domu, wykończenie lub remont nieruchomości.

Kosztorys do kredytu hipotecznego zawiera takie informacje jak:

  • informacje dotyczące nieruchomości (adres, rodzaj zabudowy itd., specyfikację techniczną),
  • podział inwestycji na etapy (stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan wykończeniowy itd.),
  • koszt materiałów niezbędnych do zamknięcia kolejnych etapów,
  • koszt robocizny przy poszczególnych etapach,
  • szacowany harmonogram budowy.

Kto może sporządzić kosztorys do kredytu hipotecznego?

Kosztorysu do kredytu hipotecznego nie trzeba sporządzać samodzielnie. Można zlecić to firmie, która specjalizuje się w tworzeniu takich dokumentów. Po analizie projektu budowlanego oraz rozmowie z inwestorem na temat planowanego standardu wykończenia, profesjonalny kosztorysant przedstawi kalkulację budżetu potrzebnego na budowę domu. Cena takiej usługi wynosi minimum kilkaset złotych. Nieco taniej będzie, jeśli kosztorys zostanie zamówiony w pakiecie razem z projektem domu.

W przygotowaniu kosztorysu do kredytu hipotecznego pomocny może być kierownik budowy albo inspektor budowlany. Takie osoby zwykle doskonale orientują się w aktualnych cenach rynkowych materiałów oraz wiedzą, jakimi terminami dysponują ekipy budowlane. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że chociaż kosztorys można sporządzić samodzielnie, niektóre banki wymagają, aby został zatwierdzony przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane.

Jak kosztorys do kredytu hipotecznego przygotować samodzielnie?

Przede wszystkim konieczny będzie solidny research, czyli zebranie informacji o cenach materiałów budowlanych, sprzętu i stawkach za poszczególne usługi. Można znaleźć je w Internecie, sprawdzić w lokalnych składach budowlanych lub marketach, można też zwrócić się z pytaniem o wycenę kosztów do ekip budowlanych. Gdy znane będą ceny jednostkowe, na podstawie planu architektonicznego trzeba przeliczyć je na konkretne zapotrzebowanie.

Często banki oferujące kredyty hipoteczne, udostępniają wzory kosztorysów. W gotowych tabelkach trzeba jedynie wypełnić odpowiednie rubryki.

Jaki wpływ na decyzję kredytową ma źle przygotowany kosztorys?

Brak wymaganego kosztorysu albo źle przygotowany kosztorys może być powodem, dla którego bank odrzuci wniosek kredytowy. Na co więc uważać podczas sporządzania wniosku?

  • Uwzględniać jedynie te koszty, które są niezbędne do zbudowania domu w stanie deweloperskim. Nie mogą znaleźć się w nim np. ruchomości, jak meble czy sprzęty elektryczne.
  • Wykonując szacunki, najlepiej uwzględniać uśrednione ceny rynkowe. Cena promocyjna albo minimalna może ulec zmianie, a wtedy wydatki okażą się niedoszacowane. Nie można też zawyżać kosztów.
  • Przy kosztach robocizny nie należy wpisywać, że zrobi się je samodzielnie albo „po znajomości”.
  • Zbyt długi okres realizacji inwestycji. Banki zwykle akceptują harmonogramy, zgodnie z którymi budowa domu powinna zostać sfinalizowana w dwa/trzy lata.

Nie zawsze źle sporządzony kosztorys oznacza, że bank odmówi udzielenia kredytu. W niektórych wypadkach poprosi o poprawienie tego dokumentu.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Z drugiej strony – nie zawsze błędy w kosztorysie są powodem odrzucenia wniosku. Zdarza się, że kosztorys jest nienagannie sporządzony, ale np. wiek kredytobiorcy jest zbyt wysoki, aby otrzymać kredyt na warunkach podanych we wniosku. W takiej sytuacji można rozważyć skrócenie okresu kredytowania, co jednak będzie wiązało się z wyższą miesięczną ratą.

Aby obliczyć wysokość miesięcznych zobowiązań i dopasować je do swoich możliwości finansowych, najlepiej skorzystać z kalkulatora raty kredytu hipotecznego, takiego jak na stronie PoliczKredyt.

Więcej na temat kosztorysu do kredytu hipotecznego można natomiast przeczytać tutaj: https://policzkredyt.pl/poradnik-kredytobiorcy/kosztorys-do-kredytu-hipotecznego/.

Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...