Kosmetyki z włóknami – jakie mają działanie i kto powinien po nie sięgnąć?

Producenci kosmetyków nieustannie poszukują nowych składników i rozwiązań, które uczynią ich kremy, sera, balsamy czy odżywki skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi dla skóry. Od niedawna ich oczy coraz częściej zwracają się w stronę inspiracji surowcami wykorzystywanymi do wyrobu tkanin. Jaki efekt przyniosły te poszukiwania?

Na półkach luksusowych sklepów, ale i drogerii można natknąć się na kosmetyki z włóknami. Bawełna, kaszmir, jedwab – to nazwy, które kojarzą nam się przede wszystkim z ubraniami. Jakie działanie aktywne wykazują w kosmetykach? Po jakie z włókien warto sięgnąć i jakich rezultatów możemy oczekiwać? Oto krótki przewodnik po tych nieoczywistych składnikach produktów do pielęgnacji!

kosmetyki z włóknami

źródło: www.pixabay.com

Kosmetyki z włóknami – jakie mają działanie i kto powinien po nie sięgnąć?

 

Proteiny kaszmiru

źródło: www.pixabay.com

Proteiny kaszmiru są pozyskiwane z wełny kóz kaszmirskich. Składają się przede wszystkim z białka keratyny, które posiada właściwości nawilżające, natłuszczające i wygładzające skórę. Niska masa cząsteczkowa, a także skład aminokwasowy tych protein (złożony głównie z alaniny i glicyny, obecnych w znacznej ilości w białkach budulcowych ludzkiej skóry) pozwalają im osłaniać cerę lekką warstwą ochronną, a co za tym idzie, utrzymywać naturalną równowagę hydrolipidową skóry. Z tego powodu kosmetyki z kaszmirem w składzie są dedykowane właścicielkom cery suchej i dojrzałej. Umiejętność przenikania protein kaszmiru do głębszych warstw naskórka czyni je ponadto pożądanym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry reaktywnej i podrażnionej, na przykład w sposób mechaniczny. 

Kaszmir doskonale sprawdza się również jako składnik kosmetyków do łatwo plączących się, przesuszonych i zniszczonych włosów o wysokiej porowatości. Zwiększa bowiem zatrzymywanie wilgoci na ich powierzchni. Czyni je miękkimi, elastycznymi i podatnymi na stylizowanie. Zapobiega elektryzowaniu się kosmyków, a dodatkowo nadaje im jedwabisty blask.

 

Bawełna 

źródło: www.pixabay.com

Do produkcji kosmetyków z bawełną wykorzystuje się pozyskiwane z kwiatów tego krzewu mleczko oraz olejek. Mleczko bawełniane jest prawdziwą skarbnicą flawonoidów i związków mineralnych (m.in. magnez, wapń i fosfor). Skutecznie łagodzi ono podrażnienia, regenerując uszkodzoną skórę oraz zmiękcza wysuszony bądź zrogowaciały naskórek. Wykazuje też działanie przeciwzapalne, chroniąc cerę przed niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych i trudnymi warunkami pogodowymi. Kosmetyki z mleczkiem bawełnianym będą więc odpowiednie dla osób o cerze wrażliwej, suchej, skłonnej do alergii i zaczerwienień.

Olejek bawełniany aż w 50% jest natomiast złożony z nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 6 i zawiera duże ilości witaminy E. Oba składniki przywracają skórze młody wygląd i delikatność. Są skuteczne w walce ze zmarszczkami. Stosowane w kosmetykach do włosów, regenerują zniszczone kosmyki, przywracając im miękkość i sprężystość.

 

Jedwab hydrolizowany

źródło: www.pixabay.com

Jedwab charakteryzuje się dużą zdolnością do wiązania i zatrzymywania wody, dzięki czemu jest bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków nawilżających. Zwalcza też wolne rodniki, skutecznie oczyszczając skórę. Obie cechy czynią go odpowiednim dla cery dojrzałej – zwłaszcza suchej, odwodnionej, zmęczonej i szarej. Co ciekawe, proteiny jedwabiu potrafią również regulować pracę gruczołów łojowych, dlatego dodaje się je także do kosmetyków dedykowanych cerze tłustej i mieszanej. W odżywkach i maskach do włosów, naprawiają uszkodzenia, dodając kosmykom gładkości, miękkości i blasku. Niwelują elektryzowanie się i ułatwiają stylizowanie włosów o wysokiej porowatości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. macierzanka  19 lipca 2019 19:11

    Ciekawe informacje.

    Odpowiedz
  2. Ida  30 lipca 2019 12:18

    Czego to ludzie nie wymyślą. Chociaż ja też staram się wybierać kosmetyki z naturalnym składem, np. do włosów używam szamponu i odżywki kaminomoto i jestem bardzo zadowolona. Dokładnie oczyszczają skórę głowy, nie obciążają włosów ani nie uczulają.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany