Kosmetyki z probiotykami i prebiotykami- jak dobroczynne bakterie mogą zadbać o Twoje piękno?
Nazwa „probiotyk” pochodzi od greckiego sformułowania „pro bios” oznaczającego dosłownie: „dla życia”, co naturalnie podpowiada nam pozytywne skojarzenia i sugeruje pozytywny wpływ na organizm człowieka. Do tej pory probiotyki kojarzyłyśmy przede wszystkim z suplementami (przyjmowanymi jako wsparcie przy antybiotykoterapii) oraz branżą spożywczą. Najnowsze odkrycia pozwoliły jednak probiotykom wkroczyć także na rynek kosmetyczny, na którym ich rola okazała się niebagatelna. Jak sprawdzają się w roli składników kosmetyków? Co dobrego mogą zrobić dla cery? Będziecie zaskoczone!
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, których szczepy naturalnie bytują na powierzchni naszej skóry. Ich zadanie polega na jej ochronie przed czynnikami chorobotwórczymi i alergennymi, a w szerszym ujęciu – na utrzymaniu stanu równowagi w naszych ciałach. Okazuje się, że przypisane im funkcje można z powodzeniem wykorzystać zarówno przy codziennej pielęgnacji, jak i podczas leczenia chorób skórnych, takich jak trądzik czy atopowe zapalenie skóry. Poznajcie kosmetyki z probiotykami i prebiotykami, które mają szansę raz na zawsze zakończyć Waszą nierówną walkę z problematyczną cerą!
Kosmetyki z probiotykami i prebiotykami- jak dobroczynne bakterie mogą zadbać o Twoje piękno?
Kosmetyki z probiotykami radzą sobie ze zwalczaniem zmian trądzikowych i innych stanów zapalnych skóry, ponieważ produkują naturalne antybakteryjne substancje. Co więcej, stymulują produkcję ceramidów wzmacniających system odpornościowy skóry i pomagają budować jej barierę ochronną, a co za tym idzie, niwelują szkodliwy wpływ czynników środowiskowych. Latem potrafią chronić naskórek przed działaniem promieni słonecznych, a nawet łagodzić skutki oparzeń słonecznych. Minimalizują stres oksydacyjny komórek oraz przywracają optymalny poziom pH, dzięki czemu przypisuje się im efektywną profilaktykę przeciwstarzeniową. Inne zalety? Uelastycznianie i zmiękczanie skóry niezależnie od jej typu!
Jakie szczepy bakterii można znaleźć w kosmetykach probiotycznych?
Powinnyśmy szukać szczepów: bacillus subtilis, lactobacillus acidophilus, bifidobacterium breve lub lactobacillus bulgaricus. Na szczęście nie istnieje jedna określona forma jaką muszą przyjąć produkty zawierające probiotyki. Znajdziecie je więc zarówno w kremach do twarzy, jak i w maseczkach, balsamach, żelach i podkładach, a nawet w szamponach i pastach do zębów!
Probiotyki a prebiotyki
Pisząc o kosmetykach probiotycznych, nie możemy nie wspomnieć o pokrewnych im kosmetykach z prebiotykami. Otóż te drugie nie posiadają wprawdzie żywych mikroorganizmów, ale dostarczają skórze białka pokarmowe, którymi żywią się bakterie probiotyczne. Są one potrzebne, by zadbać o prawidłowe funkcjonowanie i rozwój naszej pomocniczej flory, a zatem warto połączyć działanie obu rodzajów kosmetyków. Warto dodać, że na rynku dostępne są kosmetyki synbiotyczne, które stanowią gotową fuzję obu typów. W naturze prebiotyki występują zaś na przykład w płatkach owsianych, karczochach, bananach, czosnku czy cebuli
Oto najlepsze kosmetyki z probiotykami i prebiotykami:
Prebiotyczny krem nawilżający do twarzy 30+, z serii Pure&Prebiotics – AA, 26,99 zł
Intensywnie nawilżający krem łączący kompleks prebiotyczny z fitoskładnikami o wysokim stężeniu, co gwarantuje mu dużą skuteczność pielęgnacyjną. Poza prebiotykami zawiera naturalne składniki, takie jak olejek z awokado czy ekstrakt z owsa. Wygładza i uelastycznia skórę twarzy, nadając jej jedwabistą miękkość i pomagając wrócić do witalności oraz odzyskać naturalne piękno. Wykazuje działanie antyrodnikowe.
Żel micelarny do demakijażu – Biotanique, 13 zł
Żel do demakijażu oparty na beztłuszczowej formule o delikatnie dobranych substancjach myjących, które gwarantują cerze dokładne oczyszczenie, ukojenie i wyciszenie. Zawiera probiotyczną wodę wspierającą naturalną mikroflorę skóry poprzez stymulowanie rozwoju pożytecznych mikroorganizmów. Ponadto żel ten chroni skórę przed niekorzystnym działaniem wapnia zawartego w wodzie z kranu, neutralizując go.
Probiotyczny żel do mycia twarzy i ciała, Holy Harmony! – ALKEMIE, 59 zł
Żel pod prysznic dedykowany zwłaszcza skórze suchej i wrażliwej, zawierający kompleks prebiotyku i probiotyku oraz szereg organicznych substancji, takich jak: wyciąg z tasmańskiego pieprzu, betaina z buraka cukrowego, lukrecja, rumianek leczniczy, zielona herbata czy tarczyca bajkalska. Jest wyjątkowo przyjazny w pielęgnacji i wykazuje działanie kojąco-regenerujące. Pomaga budować naturalną ochronę immunologiczną skóry, wzmacniając jej podstawowe funkcje obronne. Intensywnie nawadnia skórę, zapobiegając jej dalszemu przesuszaniu się.
Krem 1 nawilżanie, Kozie mleko – Ziaja, 9,70 zł
Krem dedykowany przesuszonej, mało elastycznej cerze, o intensywnie nawilżającej formule, która jest w stanie docierać do głębszych warstw skóry. Trwale nawadnia naskórek, stymulując naturalne procesy jego odnowy i wygładzając drobne zmarszczki. Przeciwdziała fotostarzeniu się skóry. Uzupełnia niedobory substancji odżywczych.
Podkład do twarzy do cery naczynkowej, Redness Solutions – Clinique, 155 zł
Łagodzący podrażnienia i zaczerwienienia podkład do twarzy o beztłuszczowej formule, który błyskawicznie maskuje rumieńce, pajączki i wszelkie niedoskonałości. Dzięki technologii wykorzystującej dobroczynną moc probiotyków wzmacnia barierę ochronną skóry, by nie dopuścić do powstania kolejnych skaz. Dodatkowo chroni również cerę przed promieniowaniem UV.
Chłodzący krem po opalaniu do ciała z jogurtem – Korres, 109 zł
Chłodzący krem-żel do twarzy, stworzony specjalnie po to, by koić skórę po długotrwałej ekspozycji na działanie słońca. Dzięki zawartości jogurtu – naturalnego skarbca protein, witamin, minerałów i laktozy, a także pożytecznych bakterii, doskonale nawilża i chroni podrażnioną skórę. Co więcej, posiada w składzie także ekstrakt z fenkuła oraz Epilobium Angustifolium, co zapewnia mu skuteczne działanie przeciwzapalne.
Złuszczający lotion do cery wrażliwej, P50W – Biologique Recherche, 345 zł
Kosmetyk dogłębnie oczyszczający skórę i złuszczający martwe komórki naskórka. Dzięki zawartości probiotyków, a także wyciągu z arniki i drzewa panamskiego oraz kompleksu witamin: B1, B2, B5, E i PP stymuluje procesy odnowy skóry. Działa antyoksydacyjnie i rewitalizuje skórę, nie dopuszczając do jej przedwczesnego starzenia się. Ogranicza wydzielanie się sebum, chroniąc jednocześnie przed przesuszeniem.
Czy próbowałyście kiedyś działania kosmetyków probiotycznych? Jeśli tak, koniecznie dajcie nam znać, jakie były długofalowe efekty ich stosowania!