Kosmetyki z peptydami – rewolucja w Twoim słoiczku z kremem

Coraz częściej słyszy się, że kosmetyki z peptydami mogą być nawet tak skuteczne, jak zabiegi z botoksem. Co robią i jak działają te małe cząsteczki, że od kilku lat są w centrum zainteresowania wielu kosmetologów?

Kosmetyki z peptydami

 

Kosmetyki z peptydami – co to oznacza?

Peptydy są związkami przyjaznymi skórze –  to bioaktywne aminokwasy (aminokwasy to substancje z których zbudowane są białka). Są to więc związki należące do podstawowych składników budulcowych wszystkich organizmów żywych.

Białka pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego stosuje się od wielu lat w kosmetyce – na przykład w postaci znanego powszechnie kolagenu, elastyny czy keratyny. Niestety, wielkość cząsteczki białka jest w nich zbyt duża, by mogła przekroczyć barierę naskórka i wniknąć do skóry. Ich działanie polega więc na wiązaniu wody na powierzchni skóry – czyli jakby budowaniu otoczki ochronnej, która zapobiega parowaniu wody. W ten sposób skóra pozostaje nawilżona przez wiele godzin.

Peptydy natomiast – inaczej niż białka – mogą wniknąć do głębszych warstw skóry, są bowiem zbudowane tylko z kilku- kilkunastu aminokwasów. Dzięki temu mogą działać kierunkowo i stymulować dany proces w skórze.

W przemyśle kosmetycznym peptydy początkowo znajdowały się jedynie w kosmetykach profesjonalnych, których działanie można było poznać tylko w salonach kosmetycznych. Pierwszy drogeryjny krem typu anti-aging  z peptydami pojawił się w 2005 roku (StriVectin-SD). Światowym pionierem w tej dziedzinie jest francuski IEB (Institut Europèen de Biologie cellulaire), a na użytek przemysłu kosmetycznego specjalizuje się w tym szczególnie hiszpańska firma Lipotec S.A.

Kosmetyki z peptydami – czyli peptyd peptydowi nierówny

W kosmetologii występuje podział peptydów na cztery podstawowe kategorie, w oparciu o sposób działania. Są to: peptydy sygnałowe, peptydowe inhibitory enzymów, peptydy neuroprzekaźników oraz peptydy transportujące. Przekładając to na popularny język:

Jeżeli w składzie kosmetyku znajdują się  lipopeptydy, to są one odpowiedzialne za stymulowanie  fibroblastów do wytwarzania kolagenu. Dzięki temu Twoje zmarszczki ulegną spłyceniu i poprawi się ogólny wygląd skóry. Znanym tego rodzaju peptydem jest Matrixyl, którego działanie jest potwierdzone badaniami. Udowodniły one, że Matrixyl faktycznie stymuluje  komórki do wytwarzania kolagenu czy kwasu hialuronowego, czego efektem jest spłycenie zmarszczek.

Jeżeli w składzie kosmetyku znajdują się neuropeptydy, to są one odpowiedzialne za rozluźnienie mięśni mimicznych. Właśnie ich działanie można porównać do działania botoksu, blokują bowiem przepływ impulsów wysyłanych z komórek nerwowych do komórek mięśni.

Neuropeptydy nie charakteryzują się działaniem toksycznym – jak toksyna botulinowa (czyli botoks) i są z powodzeniem dodawane do składu kosmetyków.

Jeżeli w składzie kosmetyku znajdują się polipeptydy, to są one odpowiedzialne za wzmocnienie Twojego płaszcza hydrolipidowego skóry, dzięki czemu będą ją chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ich zadaniem jest ułatwienie „komunikacji” między komórkami skóry. Dzięki temu następuje bardziej efektywna dystrybucja wody i składników odżywczych.

 

Kosmetyki z peptydami są zaliczane do grupy kosmeceutyków – czyli produktów z pogranicza kosmetyków i leków. Peptydy są w chwili obecnej jednymi z najdroższych składników stosowanych w kosmetykach. Często stosuje się w nich peptydy biomimetyczne – syntetyczne związki chemiczne działające na zasadzie wiernego naśladowania naturalnych substancji.

Dla bardziej zainteresowanych tych tematem czytelniczek podajemy – w oparciu o artykuł: ” PEPTYDY BIOMIMETYCZNE I CZYNNIKI WZROSTU W KOSMETOLOGII I MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ” opublikowany na portalu Polska kosmetologia i kosmetyka (http://www.pkik24.pl/kosmetologia-i-kosmetyka/peptydy-biomimetyczne-i-czynniki-wzrostu-w-kosmetologii-i-medycynie-estetycznej) wykaz popularnych peptydów:

 PEPTYDY O WŁAŚCIWOŚCIACH ANTI-AGING

– Acetyl Decapeptide-3: wspomaga tworzenie nowych komórek skóry, redukuje drobne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych

– Decapeptide-4 (CG-IDP2): wzmacnia elastyczność, wpływa na syntezę elastyny i kolagenu

– Oligopeptide-24 (CG-EDP3): redukuje zmarszczki, wpływając na proliferację komórkową

– Tripeptide-6 (CG-CTP): odpowiada za optymalne nawilżenie skóry poprzez zwiększenie wiązania wody w skórze właściwej

– Copper Tripeptide1 (CG-peptyd miedzi): wpływa na proliferację komórkową [7,8].

 

PEPTYDY LIKWIDUJĄCE PRZEBARWIENIA

– Oligopeptide-34 (CG-TGP2): zmniejsza syntezę melaniny, blokując transfer ciałek melaninowych do keratynocy tów – Pentapeptide-13 (CG-ASP): rozjaśnia i rozświetla skórę.

 

PEPTYDY POWSTRZYMUJĄCE PROCES WYPADANIA WŁOSÓW

– Decapeptide 4 (CG-IDP2): wzmacnia włosy, stymulując cebulki do produkcji długich trzonów włosa

– Acetyl Decapeptide 3 (Rejuline): rewitalizuje cebulki włosowe, regenerując komórki włosa

– Oligopeptide 24 (Keramin 1): stymuluje proliferację i migrację komórek włosowych

– Copper Tripeptide 1 (CG – Peptyd Miedzi): wzmacnia włosy i stymuluje cebulki do budowy trzonu włosa, wspomaga krążenie w skórze głowy i regeneruje cebulki włosów.

 

PEPTYDY ZWALCZAJĄCE CELLULITU I MIEJSCOWE DEPOZYTY TKANKI TŁUSZCZOWEJ

– rh-Oligopeptide-2 (CG-IFG1): wspomaga spalanie i rozbijanie tkanki tłuszczowej, odpowiada za napięcie i wygładzenie skóry.

 

Jak widać z powyższego zestawienia peptydy mają wszechstronne działanie.  Przede wszystkim jednak dzięki nim dążenie kobiet do zachowania swojej urody jak najdłużej, staje się coraz bardziej realne. 

Źródła:

1. Peptydy w kosmetykach – Autor:  dr hab. Wojciech Kamysz, prof. nadzw. Wydział Farmaceutyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny. Publikacja na: http://www.kosmetyki.e-bmp.pl/peptydy-w-kosmetykach,3936,art.html

2. Peptydy – rewolucja w składnikach receptur kosmetycznych? – Autor:  Monika Krzyżostan. Publikacja na: http://biotechnologia.pl/kosmetologia/aktualnosci/peptydy-rewolucja-w-skladnikach-receptur-kosmetycznych,1394

3. Peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu w kosmetologii i medycynie estetycznej – publikacja na: portalu Polska kosmetologia i kosmetyka (http://www.pkik24.pl/kosmetologia-i-kosmetyka/peptydy-biomimetyczne-i-czynniki-wzrostu-w-kosmetologii-i-medycynie-estetycznej)

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...