Kosmetyki naturalne – od czego zacząć świadomą pielęgnację?

Wiele z nas chciałoby stosować jedynie naturalną, świadomą pielęgnację, ale nieszczególnie wie od czego zacząć. Ogrom dostępnych na rynku produktów wprawia nas w zakłopotanie, a komunikaty reklamowe nierzadko wysyłają sprzeczne informacje, co może wprowadzać nas w błąd. Najlepiej jeśli sięgając po kosmetyki, zwrócimy uwagę na ich skład, ale przecież nie zawsze mamy czas i odpowiednią wiedzę, by rozszyfrować, co oznacza każdy składnik INCI. Coraz więcej marek stawia na kosmetyki “bio”, “eko”, “natural” – nie zawsze jednak to, co widnieje w nazwie produktu zgadza się z tym, co rzeczywiście jest w jego składzie. Od czego zacząć naturalną pielęgnację i skąd wiedzieć, że kosmetyk, po który sięgamy rzeczywiście jest naturalny? Zapraszamy na nasz mini przewodnik!

Obecnie przywiązujemy coraz większą wagę do tego, co jemy, w co się ubieramy i jakich kosmetyków używamy. Świadomość konsumentów rośnie, ale rośnie też ilość pułapek, które na nas czekają, gdy chcemy sięgnąć po coś, co jest naturalne lub ekologiczne. W rzeczywistości marki mogą stosować “greenwashing”, a my jako początkujący i niedoświadczeni jeszcze konsumenci możemy dać się zrobić w tzw. “zielonego balona”. Wiele z nas ma także obawy co do tego, czy w pełni naturalny kosmetyki jest w stanie skutecznie działać. Do tego często dochodzi wysoka cena i natłok informacji. Przychodzimy więc z pomocą!

Kosmetyki naturalne – definicja

Od czego zacząć świadomą pielęgnację kosmetykami naturalnymi? Przede wszystkim, musimy zdefiniować sobie, czym rzeczywiście są te naturalne kosmetyki. Wobec braku jednoznacznej definicji prawnej, za wiążące możemy uznać wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych z 2000 roku, według których kosmetyk naturalny to taki, który jest tworzony na bazie składników pochodzenia roślinnego i mineralnego. Można w nich znaleźć też składniki pochodzenia zwierzęcego, ale wyłącznie w postaci lanoliny i wosku pszczelego. W składzie kosmetyków naturalnych nie ma takich komponentów jak m.in.: silikony, parabeny, oleje mineralne, PEG-i, mocne detergenty pianotwórcze. Składniki kosmetyków naturalnych pozyskiwane są przede wszystkim z roślin. Oczywiście, nie są też testowane na zwierzętach, a sprawdzane w laboratoriach. Badania laboratoryjne potwierdzają ich bezpieczeństwo.

Kosmetyki naturalne – skąd pochodzą składniki wykorzystywane do produkcji?

Składniki, które są wykorzystywane do produkcji kosmetyków naturalnych często pochodzą ze specjalnych upraw. Jeśli dana marka szczyci się posiadaniem własnych poletek badawczych, to możemy mieć niemal 100% pewność, że kosmetyk jest bezpieczny i naturalny. Jedną z takich marek jest Laboratorium Kosmetyczne AVA, które tworząc linię Botanical Hitech korzysta z rośliny Centaurea Balsamita hodowanej na poletkach badawczych z zachowaniem ekologicznych standardów. Tajną bronią tej linii kosmetyków jest naturalna taksyfolina – jeden z najsilniejszych antyoksydantów, który w porównaniu do czystej taksyfoliny wykazuje jeszcze lepsze działanie. Tak więc to, że kosmetyki naturalne są mniej skuteczne lub słabiej działają nie jest w ogóle zgodne z prawdą.

Skąd wiedzieć, czy kosmetyk rzeczywiście jest naturalny?

Możemy sugerować się obietnicami producenta, a możemy sami dodatkowo zweryfikować ich zgodność z rzeczywistością. Najlepiej jeśli przed zakupem szczegółowo przeanalizujemy skład danego produktu. Nie jest to łatwe zadanie, ale na szczęście w dzisiejszych czasach mamy pod ręką właściwie zawsze Internet, który szybko pomoże nam rozszyfrować wszystkie magicznie brzmiące łacińskie nazwy. Na początek, łatwiej jest jednak wiedzieć, jakich składników unikać. Jeśli zweryfikujemy, że nie ma ich w składzie kosmetyków, to jest już duża szansa, że kosmetyk rzeczywiście jest w pełni naturalny.

Składniki, których należy unikać

Jeśli chcemy stosować kosmetyki naturalne, to w pierwszej kolejności czas sprawdzić, jakich składników należy unikać. Tak, jak wspominałyśmy, kosmetyki naturalne w przewadze bazują na składnikach roślinnych i mineralnych. Nie ma w nich miejsca na chemiczne barwniki, komponenty zapachowe i konserwanty.

Oto najpopularniejsze składniki, których należy zdecydowanie unikać rozpoczynając przygodę z naturalną pielęgnacją:

  • SLS/SLES  – to składniki, które dotyczą głównie szamponów i środków myjących. Są to silne detergenty myjące i pianotwórcze. Mogą podrażniać skórę, wysuszać ją, powodować stany zapalne skóry i alergie.
  • PEG-i – funkcją takich składników jest nadanie gładkiej i jednolitej konsystencji. Nie powinny znaleźć się w składzie kosmetyków naturalnych. Na opakowaniach kosmetyków znaleźć go możemy jako np. PEG-40 Sorbitan Diisostearate (PEG z myślnikiem i liczbą).
  • Parabeny – syntetyczne konserwanty. Szczególnie popularne w kremach o właściwościach nawilżających, balsamach i mydłach. 
  • Parafina – popularny składnik kosmetyków. Jest pochodną ropy naftowej. Podobnie do parafiny działają także inne substancje ropopochodne – olej mineralny, wazelina, cerezyna, wosk parafinowy, wosk ziemny i węglowodory alifatyczne. 

Wybierając kosmetyki zwracajmy dokładną uwagę na to, co pisze producent i jakie składniki widnieją w opisywanym składzie. Ponadto skoncentrujmy się na tym, by dopasować produkty odpowiednio do swojej cery i jej potrzeb.

Dlaczego warto postawić na naturalną pielęgnację?

Kosmetyki naturalne są tak samo, a czasami nawet bardziej skuteczne od typowych drogeryjnych produktów o chemicznym składzie. W porównaniu do nich są jednak o wiele bardziej bezpieczne i zdrowsze dla naszej skóry. W świecie, w którym i tak na co dzień otaczamy się zanieczyszczeniami i chemią, warto wybierać słuszne alternatywy. Kosmetyki naturalne są delikatne i świetnie sprawdzą się również u posiadaczy cery wrażliwej i alergików. W ich składzie nie znajdziemy agresywnych substancji czynnych, które mogą podrażniać skórę i naruszać jej barierę ochronną.

Pielęgnacja kosmetykami naturalnymi – jak zacząć?

Dla niektórych argumentem przeciw kupowaniu kosmetyków naturalnych jest ich cena. Na szczęście są marki, które wychodzą naprzeciw konsumentom, a ceny niektórych produktów są wyjątkowo korzystne. Ponadto polecamy stopniową wymianę kosmetyczki. Poczekaj aż skończy Ci się dany produkt, którego używasz i pojedynczo kupuj kolejne, naturalne zamienniki. Wybierając dany kosmetyk, skup się na jego składzie i dokładnym opisie producenta. Ważne też, żeby dana marka posiadała odpowiedni certyfikat. Nowe kosmetyki wprowadzaj stopniowo i obserwuj jak reaguje na nie Twoja skóra.

Jakie marki kosmetyków naturalnych szczególnie polecamy?

Jeśli nie jesteście u nas pierwszy raz, to na pewno wiecie, że często w naszych rankingach i przeglądach umieszczamy produkty marki Laboratorium Kosmetyczne AVA. Jest to pierwsza polska firma, która otrzymała międzynarodowy certyfikat ECOCERT – najważniejszy certyfikat jakości dla kosmetyków naturalnych i organicznych. Laboratorium Kosmetyczne AVA jest pionierem eco beauty w Polsce i od zawsze pokazuje, że można produkować nie degradując środowiska naturalnego. Eksperci marki doskonale wiedzą, że opracowanie skutecznych receptur wymaga czasu. Powstanie jednej z najbardziej przełomowych linii kosmetyków Laboratorium Kosmetyczne AVA wymagało kilku lat badań i pracy nad nowymi technologiami, we współpracy z jednostkami naukowo-badawczymi. W efekcie powstała seria Botanical HiTech. Serum modelujące owal twarzy z tej linii zdobyło właśnie prestiżową nagrodę Doskonałość Roku 2021 organizowaną przez magazyn “Twój Styl”.

Jak widać, kosmetyki naturalne również mogą być doskonale skuteczne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (54 głosów, średnia: 4,83 z 5)
loading... zapisuję głos...