Kosmetyki ekologiczne – co to oznacza, że kosmetyki są eko?
Wszyscy chyba używamy kosmetyków do pielęgnacji skóry. Wydaje się nam, że właściwie troszczymy się o naszą skórę, ale często kosmetyki, których używamy zawierają sztuczne chemiczne substancje, które zamiast pomóc szkodzą. Warto świadomie dobierać kosmetyki do oczyszczania i pielęgnacji, aby niepotrzebniejsze nie narażać naszej skóry. Większość konsumentów przy wyborze kieruje się wyłącznie ceną produktu, która niestety często jest odzwierciedleniem jakości, a raczej jej braku.
Bardziej świadomi konsumenci sięgają po kosmetyki z etykietą „eko”, „naturalny” lub „organiczny”. Pytanie, czy te nazwy mogą być używane zamiennie, co tak naprawdę w sobie kryją tak oznaczone kosmetyki? Tak naprawdę nie istnieją obecnie żadne prawne uregulowania dotyczące kosmetyków naturalnych. Z tego zamieszania korzystają producenci, którzy nadużywają określenia „naturalny” i określają nim produkty składające się w znacznym stopniu z substancji syntetycznych z niewielką zaledwie domieszką naturalnych surowców.
Światowe organizacje ekologiczne określiły pewne ogólne zasady, które pozwalają sklasyfikować kosmetyk jako naturalny bądź nie, wprowadzając podstawowe rozróżnienie na:
- kosmetyki naturalne – preparaty, które zostały zrobione ze składników pochodzenia roślinnego, mineralnego lub morskiego i nie były przetwarzane razem z syntetycznymi produktami chemicznymi. To jednakże wcale nie oznacza, że takie kosmetyki nie mają w sobie żadnych syntetyków, które mogą być bazą produktu. Kosmetyki naturalne mogą też zawierać konserwanty, chroniące je przed zbyt szybkim starzeniem się szybko. Istotne jest to, że kosmetyki naturalne zawierają wyłącznie konserwanty bezpieczne, łagodne, które uzyskały pozytywną opinię jednostek certyfikujących. Kosmetyki z naturalnymi ekstraktami roślinnymi zarówno dla kobiet i dla mężczyzn znajdziesz w drogerii internetowej Horex https://horex.pl/kobieta/kosmetyki_naturalne.html;
- kosmetyki organiczne – preparaty, których składniki wyrosły na ekologicznych farmach ściśle spełniających określone kryteria. Przede wszystkim, rośliny nie mogą być uprawiane przy użyciu pestycydów ani inżynierii genetycznej. Kosmetyki organiczne są konserwowane są wyłącznie naturalnymi składnikami, na przykład olejkami eterycznymi.
Natomiast kosmetyki ekologiczne to coś więcej niż kosmetyki naturalne i kosmetyki organiczne. Są to kosmetyki wyprodukowane z surowców pochodzących wyłącznie z certyfikowanych upraw ekologicznych. Nigdzie jednak nie jest ogólnie usystematyzowane w certyfikacji kosmetyków, ile procent surowców ekologicznych powinno znaleźć się, by kosmetyk mógł nosić miano ekologicznego.
Najczęściej do produkcji kosmetyków ekologicznych używa się substancji, takich jak wyciągi z roślin pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych, a także składniki pochodzenia zwierzęcego, na przykład lanolina z owczej wełny, miód, jedwab. Bardzo popularnym składnikiem kosmetyków ekologicznych jest sól morska oraz różnego rodzaju glinki.
Jak ustrzec się przed zakupem pseudo-ekologicznych kosmetyków?
Jedynym sposobem, by zakupiony przez nas kosmetyk nie był eko jedynie z nazwy jest dokładne czytanie etykiet. Każdy kosmetyk musi mieć listę składników, potocznie zwaną listą INCI (opracowaną przez International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), z którą zapoznanie się powinno być naszym pierwszym odruchem. Niestety INCI używa angielskich i łacińskich nazw, które mogą być ciężkie do rozszyfrowania przez przeciętnego konsumenta. Natomiast w Internecie można bez trudu znaleźć polskie odpowiedniki tych nazw, co pozwoli nam świadomie odróżniać kosmetyki prawdziwie ekologiczne od podróbek. Każdy produkt dostępny na serwisie Horex posiada wypisany skład produktu, a poszczególne składniki są wypisane w słowniczku dostępnym na stronie.
Pamiętajmy, że samo umieszczenie na opakowaniu chwytliwego hasła „bez sztucznych konserwantów” nie stanowi wystarczającej gwarancji ekologicznego pochodzenia preparatu. Należy być bardzo czujnym, ponieważ niektórzy producenci stosują różnego rodzaju uniki, utrudniające klientowi zapoznanie się ze składem danego kosmetyku. Producenci, którzy mają coś do ukrycia bardzo często na stronach internetowych nie przedstawiają kompletnego składu produktów, podając tylko wybrane substancje czynne, „zapominając” o mniej naturalnych emulgatorach czy konserwantach.
Istotny wpływ na jakość kosmetyków ekologicznych ma również stopień przetworzenia użytego surowca. Oleje nierafinowane, tłoczone na zimno mają większą zawartość substancji biologicznie czynnych, a tym samym są bardziej efektywne w działaniu. Z kolei oleje rafinowane są o wiele tańsze, dlatego producenci często próbują je przemycić do składu. Ponadto kosmetyki ekologiczne nie zawierają żądnych środków konserwujących, które mogłyby szkodliwie wpływać na skórę. Istnieją na szczęście łagodne konserwanty, które nie szkodzą i utrzymują świeżość kosmetyku do jednego roku.
Przy zakupie kosmetyków ekologicznych nie wystarczy zwrócić uwagę na to, czy posiadają odpowiedni certyfikat. Warto sprawdzić, czy są produkowane z olejów tłoczonych na zimno, czy produkty pochodzą z plantacji Fair Trade, czy kosmetyk był importowany, czy poprzez zakup wspieramy lokalne firmy, czy jest to ręczny wyrób. Wszystkie te aspekty decydują o tym, czy kosmetyk można uznać za ekologiczny.