Kosmetyki dla alergików – jak je wybrać?

Przy wyborze kosmetyków bardzo często kierujemy się… nosem. W sklepach kuszą nas rozmaite mieszanki zapachowe. Jak jednak wybrać kosmetyki dla alergików, którzy często cierpią na podrażnienia spowodowane substancjami zapachowymi?

Kosmetyki różnych marek o wszelkich możliwych kolorach i zapachach kuszą ze sklepowych półek. Oferta kosmetyczna nigdy nie była tak szeroka – często łapiemy się na tym, że mamy problem z zakupem, bo wybór jest po prostu za duży! Co jednak zrobić, jeżeli te pachnące, kolorowe cuda powodują u nas podrażnienia i alergie? Jak wybrać odpowiednie kosmetyki dla alergików, które nie podrażnią naszej skóry? Czy w wyborze kosmetyków powinniśmy kierować się… nosem?

Kosmetyki dla alergików

fot. materiały prasowe

Dlaczego kosmetyki nas uczulają?

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego alergia polega na nadmiernym reagowaniu na powszechnie występujące substancje. Ta nadwrażliwość przydarza się większości ludzi przynajmniej raz w ciągu całego życia. Alergie występują niestety coraz częściej, jest to bowiem choroba cywilizacyjna. Dookoła nas znajduje się coraz więcej alergenów, z których nie wszystkie są jeszcze znane medycynie. Jak wynika z danych European Academy od Allergy and Clinical Immunology, na alergie uskarża się aż 30% mieszkańców Unii Europejskiej! Szacuje się, że w ciągu 8 lat ta liczba może wzrosnąć nawet do 50%.

W kosmetykach najczęściej występują alergeny kontaktowe, wywołujące alergiczne zapalenia skóry. Najczęściej podrażniają nas nikiel i chrom, ale zaraz za nimi plasują się mieszanki zapachowe, czy to syntetyczne, czy naturalne. Wiele osób cierpi z powodu alergii, wywołanej przez ulubione perfumy, szampon czy odżywkę do włosów lub żel pod prysznic.

Kosmetyki dla alergików: czy zapach może być niebezpieczny?

Jak wynika z danych zgromadzonych przez National Center for Biotechnology Information z USA, aż 1/3 reakcji uczuleniowych na kosmetyki ma związek z ich zapachem. Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na takie alergie, niż mężczyźni. Uczulenie może występować już w dzieciństwie, ale najczęściej uaktywnia się w wieku nastoletnim, kiedy to liczba reakcji alergicznych wzrasta aż o 15%.

Jak mówi Tomasz Schmidt, mistrz koloryzacji, współzałożyciel salonów WS Academy: „Nadwrażliwość na kosmetyki to problem, który pojawia się w rozmowach z naszymi klientami. Oczywiście nie dotyczy każdego, ale jeśli zauważamy jej objawy, należy reagować i przeciwdziałać. Powodem może być to, co daje radość z używania produktów do włosów – zapach. Lubimy, kiedy szampony i odżywki pięknie pachną, bo zmysłowa nuta dodaje im szlachetności, ale bywa, że nie jest ona przez nas dobrze tolerowana”. „W naszych bezzapachowych eliksirach, esencjach i szamponach nie ma też SLSów oraz parabenów, dzięki czemu mogą po nie sięgać najbardziej wymagający” – dodaje.

Które substancje mogą wywołać podrażnienia?

Wśród potencjalnie drażniących substancji oprócz wszelkiego rodzaju aromatów wymienia się też parabeny i SLS. Czym one są i na czym polega ich działanie?

Parabeny to substancje konserwujące, których często używa się w kosmetyce. Chronią produkt przed pleśnią i drobnoustrojami, jednocześnie nie zmieniając jego zapachu, koloru czy gęstości. Z kolei SLS to silnie odtłuszczające skórę detergenty, które są w stanie usunąć z włosów takie kosmetyki, jak lakier czy pianka. Czy jednak ich używanie jest bezpieczne?

Niektóre z parabenów, dokładniej propyloparaben i butyloparaben, są uznawane za rakotwórcze i obniżające płodność, jeżeli stosuje się je w stężeniu większym niż 0,19%. Co do SLS, eksperci z amerykańskiego Cosmetic Ingredient Review uważają ją za substancję bezpieczną. Trzeba jednak pamiętać, że ma ona silne działanie przesuszające. Jeżeli więc masz delikatną skórę, podatną na alergie, najlepiej wybierać takie kosmetyki, które jej nie zawierają.

Kosmetyki dla alergików – brak zapachu, brak problemu

Obok szerokiej palety kosmetyków o najróżniejszych kompozycjach zapachowych na rynku pojawia się coraz więcej produktów pozbawionych parabenów, SLS oraz substancji zapachowych. Takich kosmetyków mogą używać wszyscy: alergicy, kobiety w ciąży oraz karmiące, a także małe dzieci.

Być może trochę żałujecie oryginalnych kompozycji zapachowych, do których zdążyliście się już przyzwyczaić. Bezzapachowe kosmetyki są jednak nie tylko uniwersalne, ale też po prostu bezpieczne. Czy zresztą wszystkie kosmetyki muszą mieć zapach? Sprawa jest dyskusyjna. Na co dzień używamy wielu specyfików o określonym zapachu, których połączenie może wywołać dziwny efekt. – Biorąc poranny prysznic używamy mydła, potem balsamu do ciała, kremu, perfum i w końcu, wychodząc z łazienki, ciągnie się za nami chmura różnych, wymieszanych zapachów, czasem bardzo dziwnych. Lepiej jeśli otula nas jeden, wiodący zapach. Seria bezzapachowa w naszej linii kosmetycznej została skomponowana tak, że np. do odżywczej esencji można dodać swoich ulubionych perfum, co nie spowoduje żadnej zmiany w jej właściwościach – przekonuje Andrzej Wierzbicki, stylista fryzur, współzałożyciel marki profesjonalnych kosmetyków WS Academy.

Warto pamiętać, że jeśli chcemy wyglądać pięknie, przede wszystkim musimy dbać o zdrowie. Dlatego też jeśli mamy tendencje do alergii, kupując kosmetyki zwracajmy uwagę na ich skład i dokładnie obserwujmy, jak nasze włosy i skóra reagują na dany produkt. Nawet najpiękniejszy zapach nie zastąpi nam przecież zdrowia i poczucia komfortu.

A oto kilka przepisów na naturalne kosmetyki, które możecie przygotować w domu. Zanim jednak zaczniecie, sprawdźcie, czy nie macie uczulenia na któryś ze składników!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,26 z 5)
loading... zapisuję głos...