Kosmetyczne ciekawostki, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałaś!
Codziennie korzystamy z jakichś kosmetyków i przeprowadzamy ulubione urodowe rytuały, choćby było to tylko nałożenie na twarz nawilżającego kremu, pomalowanie ust balsamem ochronnym czy aplikacja odżywki do rzęs. Ciągły kontakt z kosmetycznymi produktami sprawia, że wydaje nam się, iż w tej dziedzinie nic mogłoby już nas zaskoczyć. Jednak jeśli zgłębimy historię niektórych kosmetyków, dokładnie wczytamy się w ich skład lub porozmawiamy ze specjalistkami od urodowych trików, okazuje się, że w naszej wiedzy na ten temat istnieje wiele braków. Uzupełnij je z nami, poznając kosmetyczne ciekawostki!
Czy wiesz, że pierwszy krem do twarzy powstał z wody, wosku pszczelego i oliwek w 200 r. p.n.e., a poddanym królowej Nefretete nie wolno było barwić paznokci na czerwono, gdyż był to kolor zastrzeżony tylko dla królewskiego rodu? To naturalne, że nie słyszałaś o wielu faktach z historii pielęgnacji urody, w końcu nie każda z nas zaczytuje się w kosmetycznych encyklopediach czy biografiach kobiet i wynalazców, dzięki którym nasze kosmetyczki prezentują dziś tak bogatą zawartość! W erze Internetu, urodowych blogów i portali oraz aplikacji sczytujących kody i podpowiadających niepożądane składniki, nadal istnieją jednak kosmetyczne ciekawostki, o jakich nigdy nie słyszałyśmy, nawet jeśli dotyczą produktów, których używamy każdego dnia. Daj się zaskoczyć, poznając najciekawsze z nich!
Kosmetyczne ciekawostki, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałaś!
W olejku rycynowym nie ma rycyny
Odkąd dbanie o włosy naturalnymi sposobami stało się modą i doprowadziło do powstania niemalże odrębnej subkultury, zwanej „włosomaniaczkami”, często słyszy się komentarze na temat zbawiennych właściwości rycyny. Ci, którzy posługują się podobnymi stwierdzeniami w rzeczywistości mówią jednak o oleju rycynowym, który tłoczy się na zimno i wygotowuje z wodą, doprowadzając do całkowitego rozkładu zawartej w nim rycyny. Sama rycyna jest bowiem substancją silnie toksyczną – wystarczy zaledwie 0,5 mg, by zniszczyć wszystkie ważne narządy wewnętrzne człowieka (spożycie kilku małych nasion rącznika pospolitego, z którego się ją pozyskuje, doprowadziłoby do szybkiego zgonu). Bioterroryści chętnie wykorzystują rycynę jako… broń biologiczną.
Matowy top do paznokci zrobisz… w swojej kuchni
Uwielbiasz efekt matu na paznokciach, ale lakier szybko odpryskuje, a nałożenie utwardzacza nadaje mu niepożądany połysk? Jeśli zmieszasz odrobinę ulubionego topu ze szczyptą skrobi kukurydzianej, otrzymasz matowy top, który nie straci nic ze swojej skuteczności!
Przebarwienia na paznokciach usunie…pasta do zębów!
To świetny i tani trick na pożółkłe lub zbrązowiałe od hybrydy czy żelu płytki paznokci. Wystarczy, że zmoczysz je ciepłą wodą, a następnie za pomocą szczoteczki (do tego celu możesz zakupić najtańszą szczoteczkę do zębów) dokładnie wymasujesz każdy paznokieć pastą do zębów. Efekt gwarantowany!
Kosmetyczne ciekawostki
Kosmetyki naturalne wcale nie chronią przed alergią
Wiele pisze się ostatnio o szkodliwości parabenów, silikonów czy PEG-ów zawartych w rozmaitych kosmetykach, a jako zdrową i nieuczulającą alternatywę wskazuje się kosmetyki naturalne. Tymczasem zawarte w „zdrowych” kosmetykach zioła i olejki eteryczne u wielu alergików wywołują dużo bardziej gwałtowną, uczuleniową reakcję niż tzw. zwykłe produkty kosmetyczne. Zanim zaczniemy demonizować kosmetyki mające w swoim składzie substancje z czarnej listy, sprawdźmy, czy nasz „organiczny” kosmetyk nie atakuje naszej skóry w pełni naturalnym ziołowym wyciągiem.
Nakładaj tusz powoli a zapewnisz mu dłuższą żywotność
Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że nakładając tusz nie powinnyśmy szybko i gwałtownie wkładać szczoteczki do pojemniczka. Gdy tak robimy, wtłaczamy do niego większe ilości powietrza, prowadząc do wysuszania kosmetyku. Wolniejsze, delikatne ruchy przyniosą maskarze znacznie dłuższą żywotność!
Szminka na szklanym ekranie
Czarno-białe filmy ze względu na słabą jakość obrazu wymagały stosowania bardzo intensywnego makijażu. Aby podkreślić swoje usta, występujące w nich aktorki musiały więc używać szminek w niezwykle ciemnych, prawie czarnych odcieniach.
Kosmetyczne ciekawostki
Włosy żelazkiem czesane
Czy wiesz, że pierwsze zabiegi trwałej ondulacji włosów przeprowadzano już w 1906 roku? Mniej zachęcająca okaże się pewnie dla Ciebie informacja, że stylizacja trwała 12 godzin i wykonywano ją przy użyciu żelazek, przez co często dochodziło do przypalenia włosów. Dopiero w 1927 roku wynaleziono trwałą „na zimno”, wykorzystując substancje chemiczne stosowane wcześniej do rozkręcania włókien owczej wełny.
Szminka do zjedzenia
Czy wiesz, że kobiety, które regularnie używają szminki, w ciągu całego życia zjadają nawet 4 kilogramy pomadki? Biorąc pod uwagę inną ciekawostkę, mówiącą, że do produkcji szminek często używa się sproszkowanych rybich łusek, powinniśmy przyjrzeć się naszym pomadkom pod kątem składu i ewentualnego wpływu na… nasz układ pokarmowy!