Ten opuszczony kościół zamieniony w bibliotekę to najbardziej zachwycająca rzecz, jaką dziś zobaczysz!

Lubicie odwiedzać miejsca, które przeszły niezwykłe metamorfozy? Chętnie podróżujecie do miejsc, które zaskakują i potrafią dosłownie odbierać mowę? Jeśli tak, koniecznie wpiszcie na swoją listę kościół DePetrus w holenderskim mieście Vught, na południu Holandii. Właśnie dołączył on bowiem do rzeszy budowli, które zmieniły pierwotne przeznaczenie na zupełnie nową funkcję… z dobrym skutkiem!

Miłośnicy książek i sztuki z reguły uwielbiają oryginalne biblioteki i chętnie wyszukują je w przewodnikach całego świata jako podróżnicze perełki. Ale niektóre z tych budynków podbiją serca nawet tych z Was, które nie przepadają za czytaniem. Budzą bowiem skojarzenia z nierealnymi przestrzeniami rodem z „Harry’ego Pottera” i najpiękniejszych filmowych baśni. Przebywając w ich murach jesteśmy skłonne uwierzyć, że magia istnieje i powrócić myślami do czasów dzieciństwa, kiedy wszystko wydawało się możliwe. Zobaczcie jedno z nich!

kościół zamieniony w bibliotekę

źródło: www.unsplash.com; Frantzou Fleurine

Ten opuszczony kościół zamieniony w bibliotekę to najbardziej zachwycająca rzecz, jaką dziś zobaczysz!

Holenderski kościół DePetrus został oddany do użytku w 1884 roku i służył wiernym za miejsce kultu aż do roku 2005. Od tego momentu stał się opuszczonym budynkiem, który dekonsekrowano i przekazano do publicznego użytkowania. Władze miasta długo nie miały pomysłu na to, co urządzić w imponujących wnętrzach świątyni. Niedawno ktoś jednak dostrzegł w nim potencjał jako przestrzeni, w której można krzewić naukę i sztukę. Teraz na ustach tysięcy miłośników podobnych przestrzeni jest już tylko nowy kościół zamieniony w bibliotekę, mieszczący również w sobie muzeum i kawiarnię. Pandemiczny lockdown uniemożliwia jednak dotarcie do niego na własną rękę. Tłumy przyszłych „pielgrzymów”, rozkochanych w literaturze i sztuce mogą więc chwili co najwyżej wpisywać go na swoje listy „Miejsc do odwiedzenia” i przyklejać na tablicach typu Wish Mood.

Architekci pracujący nad przebudową kościoła, dobudowali w jego wnętrzu wielką antresolę o powierzchni 500 metrów kwadratowych, dzięki której czytelnicy i studenci mogą z łatwością odizolować się od hałasów i skoncentrować na pracy. Specjaliści od aranżacji wnętrz zaopatrzyli go natomiast w ogromne, koliste żyrandole.

Pozostają nam zdjęcia z instagramowych kont szczęśliwców, którzy mieli okazję odwiedzić DePetrus w odmienionej formie. Nacieszcie nimi oczy i wyobraźcie sobie, jaką przyjemność czerpać muszą żądni wiedzy czytelnicy, którym przyjdzie spędzać czas w murach jego czytelni!

 

Zobaczcie niezwykły kościół zamieniony w bibliotekę:

Jaką książkę najchętniej byście tam przeczytały? I czy w ogóle dałybyście radę skupić się w tak zniewalająco pięknym otoczeniu?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (102 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...