Ten opuszczony kościół zamieniony w bibliotekę to najbardziej zachwycająca rzecz, jaką dziś zobaczysz!

Lubicie odwiedzać miejsca, które przeszły niezwykłe metamorfozy? Chętnie podróżujecie do miejsc, które zaskakują i potrafią dosłownie odbierać mowę? Jeśli tak, koniecznie wpiszcie na swoją listę kościół DePetrus w holenderskim mieście Vught, na południu Holandii. Właśnie dołączył on bowiem do rzeszy budowli, które zmieniły pierwotne przeznaczenie na zupełnie nową funkcję… z dobrym skutkiem!

Miłośnicy książek i sztuki z reguły uwielbiają oryginalne biblioteki i chętnie wyszukują je w przewodnikach całego świata jako podróżnicze perełki. Ale niektóre z tych budynków podbiją serca nawet tych z Was, które nie przepadają za czytaniem. Budzą bowiem skojarzenia z nierealnymi przestrzeniami rodem z „Harry’ego Pottera” i najpiękniejszych filmowych baśni. Przebywając w ich murach jesteśmy skłonne uwierzyć, że magia istnieje i powrócić myślami do czasów dzieciństwa, kiedy wszystko wydawało się możliwe. Zobaczcie jedno z nich!

kościół zamieniony w bibliotekę

źródło: www.unsplash.com; Frantzou Fleurine

Ten opuszczony kościół zamieniony w bibliotekę to najbardziej zachwycająca rzecz, jaką dziś zobaczysz!

Holenderski kościół DePetrus został oddany do użytku w 1884 roku i służył wiernym za miejsce kultu aż do roku 2005. Od tego momentu stał się opuszczonym budynkiem, który dekonsekrowano i przekazano do publicznego użytkowania. Władze miasta długo nie miały pomysłu na to, co urządzić w imponujących wnętrzach świątyni. Niedawno ktoś jednak dostrzegł w nim potencjał jako przestrzeni, w której można krzewić naukę i sztukę. Teraz na ustach tysięcy miłośników podobnych przestrzeni jest już tylko nowy kościół zamieniony w bibliotekę, mieszczący również w sobie muzeum i kawiarnię. Pandemiczny lockdown uniemożliwia jednak dotarcie do niego na własną rękę. Tłumy przyszłych „pielgrzymów”, rozkochanych w literaturze i sztuce mogą więc chwili co najwyżej wpisywać go na swoje listy „Miejsc do odwiedzenia” i przyklejać na tablicach typu Wish Mood.

Architekci pracujący nad przebudową kościoła, dobudowali w jego wnętrzu wielką antresolę o powierzchni 500 metrów kwadratowych, dzięki której czytelnicy i studenci mogą z łatwością odizolować się od hałasów i skoncentrować na pracy. Specjaliści od aranżacji wnętrz zaopatrzyli go natomiast w ogromne, koliste żyrandole.

Pozostają nam zdjęcia z instagramowych kont szczęśliwców, którzy mieli okazję odwiedzić DePetrus w odmienionej formie. Nacieszcie nimi oczy i wyobraźcie sobie, jaką przyjemność czerpać muszą żądni wiedzy czytelnicy, którym przyjdzie spędzać czas w murach jego czytelni!

 

Zobaczcie niezwykły kościół zamieniony w bibliotekę:

https://www.instagram.com/p/CFM0qmNhhUF/ https://www.instagram.com/p/CB6TPG9DWTw/ https://www.instagram.com/p/CEL8OZwJZN-/ https://www.instagram.com/p/CH5VCsVhLh7/ https://www.instagram.com/p/CFDNAbRFxWQ/

Jaką książkę najchętniej byście tam przeczytały? I czy w ogóle dałybyście radę skupić się w tak zniewalająco pięknym otoczeniu?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (61 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  2 lutego 2021 06:25

  faktycznie, coś pięknego 🙂

  Odpowiedz
 2. luna341  6 lutego 2021 07:49

  Przepięknie

  Odpowiedz
 3. Roma  8 lutego 2021 17:06

  Wow. Jedna z najciekawszych architektonicznie rzeczy, jaką miałam okazje w ostatnim czasie zobaczyć. Kościół prezentuje się przepięknie, poza tym wydaje mi się, ze biblioteka jest godnym zastosowaniem dla takiego miejsca.
  Szkoda, aby tak ważny zabytek niszczał. Dzięki bibliotece, będzie dobrze służył długie lata.
  Gratulacje dla architektów,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany