Jakie korzyści daje terapia małżeńska?

Terapia małżeńska jest wskazana, gdy członkowie dążą do poprawy relacji. Terapeuta skupia się na nauce komunikacji oraz znalezieniu i zaspokojeniu potrzeb małżonków. Istnieje kilka rodzajów leczenia: terapia behawioralna, krótkoterminowa lub systemowa.

fot. © Michael Drager | Dreamstime Stock Photos

Kiedy problemy w związku wydają się zbyt trudne do rozwiązania, dobrym pomysłem jest wybranie się na terapię małżeńską. Często jest to kryzys w relacji, zdrada partnera lub brak radości ze związku. Czasem terapia ma na celu rozstanie w dojrzały sposób.

Kiedy terapia małżeństw jest wskazana?

Podstawą do skutecznej terapii jest wysoka motywacja członków, która łagodzi konflikt. Psychoterapia małżeńska jest możliwa, kiedy partnerzy:

  • wspólnie dążą do poprawy relacji,
  • mają złe doświadczenia z poprzednich związków lub są zniechęceni związkiem swoich rodziców,
  • mimo nikłych szans na odbudowę relacji, próbują się dogadywać,
  • są zdecydowani na rozwód, jednak chcą zapobiec związanym z tym napięciom,
  • chcą podjąć terapię ze względu na inny problem rodzinny, np. u dziecka.

Jak przebiega proces terapii małżeństw?

Terapia będzie skuteczna tylko wtedy, gdy małżonkowie nie tylko widzą problem w partnerze, ale też w sobie. Początek pracy polega na uświadomieniu o tym współmałżonków. Kolejnym etapem jest nauka komunikacji, ponieważ jest to podstawa do rozmowy o trudnych sprawach. Należy być gotowym na prawdę o sobie. Następnie małżonkowie przestawiają własne potrzeby, a więc oczekiwania od związku. Celem terapii jest poznanie i zaspokojenie ich – znalezienie rozwiązania, z którego członkowie będą zadowoleni. Ostatnim etapem jest wprowadzenie zmian w związku i sprawdzenie, czy mają one przełożenie na codzienne życie. Pod koniec terapii małżonkowie przychodzą do terapeuty rzadziej, głównie w celu testowania, czego nauczyli się podczas terapii.

Rodzaje terapii małżeństw

Terapia małżeństw ma różne odmiany zależne od praktycznej użyteczności. Rodzaj nurtu terapeutycznego powinien zostać dostosowany do problemu małżeńskiego.

  • Behawioralna terapia małżeństw – praca koncentruje się głównie na zachowaniu pary. Definiuje się te działania, które mogą być przyczyną kryzysu. Terapeuta powinien być dyrektywny i opierać się na wzmocnieniach, czyli nagradzać pozytywne zachowania. Terapię behawioralną par robi się indywidualnie lub w grupie 4-5 małżeństw. Praca skupia się na nauce wspólnej komunikacji oraz sposobach zawarcia porozumienia.
  • Systemowa terapia małżeńska – system rodziny składa się z poszczególnych członków i interakcji między nimi. Celem terapii jest utrzymanie równowagi we wzajemnych relacjach. W sytuacji, gdy stałość jest zachwiana, każdy z członków rodziny próbuje ją przywrócić. Terapeuta wchodzi w system rodzinny na pewien czas, aby pomóc im osiągnąć zmianę. Zadaje klientom prace domowe, np. w postaci odtwarzania relacji rodzinnych.
  • Krótkoterminowa terapia małżeństw – terapia opiera się na założeniu, że najwięcej zmian w psychoterapii powstaje na początku leczenia. Krótszy czas trwania sprawia, że można pomóc większej liczbie rodzin. Praca polega na zachęcaniu do wspólnego szukania rozwiązania problemów. Terapeuta obserwujący próby małżonków będzie w stanie usunąć ich szkodliwe zachowania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...