Jakie korzyści daje terapia małżeńska?

Terapia małżeńska jest wskazana, gdy członkowie dążą do poprawy relacji. Terapeuta skupia się na nauce komunikacji oraz znalezieniu i zaspokojeniu potrzeb małżonków. Istnieje kilka rodzajów leczenia: terapia behawioralna, krótkoterminowa lub systemowa.

fot. © Michael Drager | Dreamstime Stock Photos

Kiedy problemy w związku wydają się zbyt trudne do rozwiązania, dobrym pomysłem jest wybranie się na terapię małżeńską. Często jest to kryzys w relacji, zdrada partnera lub brak radości ze związku. Czasem terapia ma na celu rozstanie w dojrzały sposób.

Kiedy terapia małżeństw jest wskazana?

Podstawą do skutecznej terapii jest wysoka motywacja członków, która łagodzi konflikt. Psychoterapia małżeńska jest możliwa, kiedy partnerzy:

 • wspólnie dążą do poprawy relacji,
 • mają złe doświadczenia z poprzednich związków lub są zniechęceni związkiem swoich rodziców,
 • mimo nikłych szans na odbudowę relacji, próbują się dogadywać,
 • są zdecydowani na rozwód, jednak chcą zapobiec związanym z tym napięciom,
 • chcą podjąć terapię ze względu na inny problem rodzinny, np. u dziecka.

Jak przebiega proces terapii małżeństw?

Terapia będzie skuteczna tylko wtedy, gdy małżonkowie nie tylko widzą problem w partnerze, ale też w sobie. Początek pracy polega na uświadomieniu o tym współmałżonków. Kolejnym etapem jest nauka komunikacji, ponieważ jest to podstawa do rozmowy o trudnych sprawach. Należy być gotowym na prawdę o sobie. Następnie małżonkowie przestawiają własne potrzeby, a więc oczekiwania od związku. Celem terapii jest poznanie i zaspokojenie ich – znalezienie rozwiązania, z którego członkowie będą zadowoleni. Ostatnim etapem jest wprowadzenie zmian w związku i sprawdzenie, czy mają one przełożenie na codzienne życie. Pod koniec terapii małżonkowie przychodzą do terapeuty rzadziej, głównie w celu testowania, czego nauczyli się podczas terapii.

Rodzaje terapii małżeństw

Terapia małżeństw ma różne odmiany zależne od praktycznej użyteczności. Rodzaj nurtu terapeutycznego powinien zostać dostosowany do problemu małżeńskiego.

 • Behawioralna terapia małżeństw – praca koncentruje się głównie na zachowaniu pary. Definiuje się te działania, które mogą być przyczyną kryzysu. Terapeuta powinien być dyrektywny i opierać się na wzmocnieniach, czyli nagradzać pozytywne zachowania. Terapię behawioralną par robi się indywidualnie lub w grupie 4-5 małżeństw. Praca skupia się na nauce wspólnej komunikacji oraz sposobach zawarcia porozumienia.
 • Systemowa terapia małżeńska – system rodziny składa się z poszczególnych członków i interakcji między nimi. Celem terapii jest utrzymanie równowagi we wzajemnych relacjach. W sytuacji, gdy stałość jest zachwiana, każdy z członków rodziny próbuje ją przywrócić. Terapeuta wchodzi w system rodzinny na pewien czas, aby pomóc im osiągnąć zmianę. Zadaje klientom prace domowe, np. w postaci odtwarzania relacji rodzinnych.
 • Krótkoterminowa terapia małżeństw – terapia opiera się na założeniu, że najwięcej zmian w psychoterapii powstaje na początku leczenia. Krótszy czas trwania sprawia, że można pomóc większej liczbie rodzin. Praca polega na zachęcaniu do wspólnego szukania rozwiązania problemów. Terapeuta obserwujący próby małżonków będzie w stanie usunąć ich szkodliwe zachowania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (191 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. karr96  23 kwietnia 2017 10:18

  Według mnie nie zawsze taka terapia niestety jest skuteczna. Przede wszystkim muszą tego chcieć obydwie osoby.

  Odpowiedz
  • Aldona81  24 kwietnia 2017 15:00

   Dokładnie. Chęć wypływająca tylko z jednej strony to niestety za mało. Dwie strony muszą chcieć terapii.

   Odpowiedz
   • martucha180  24 kwietnia 2017 18:05

    I musi być dobry terapeuta.

    Odpowiedz
    • Aldona81  24 kwietnia 2017 19:12

     A na takiego też ciężko trafić.

     Odpowiedz
  • Aneta  25 kwietnia 2017 10:29

   To prawda. W Polsce też panuje jeszcze przekonanie, żeby nie wpuszczać za bardzo obcych ludzi do swojego życia, niektórzy aż się wzdrygają na myśl, że mieliby komuś opowiadać o swoich prywatnych problemach. Co nie zmienia faktu, że często taka terapia jest naprawdę skuteczna, no ale – trzeba chcieć 🙂

   Odpowiedz
 2. efffciaa  5 października 2017 14:13

  Moim zdecydowanie zdaniem najlepiej jest nie dopuścić do tego by terapia małżeńska była potrzebna , a swoją drogą nie wiem czy bym się na nią zdecydowała – jak coś zdechło to nie ma sensu tego reanimować

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany