Korekcja powiek – chirurgia plastyczna, czy medycyna estetyczna?

Jest kilka miejsc na naszym ciele, które najmocniej zdradzają nasz wiek, bądź dodają nam lat. Są wśród nich nasze oczy, a konkretnie opadające powieki, które postarzają i sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną. Wspólnie z dr Grażyną Jóźwiak-Zimińską, chirurgiem plastykiem i lekarzem medycyny estetycznej z gabinetu Grejs przedstawiamy kilka metod medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, które mogą pomóc nam cofnąć czas. Korekcja powiek może zapewnić nam młodszy i świeższy wygląd.

Polecamy również: Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej – o czym powinnaś wiedzieć 

korekta powiek log

Opadanie powiek związane jest z utratą napięcia i sprężystości skóry. Na tym obszarze jest ona bardzo cienka, przez co dosyć szybko dochodzi do sytuacji, kiedy jest jej po prostu za dużo. Jeżeli chodzi o powieki dolne najczęstszym problemem jest tłuszcz okołogałkowy, który w rezultacie zwiększania się wiotkości tkanek, zaczyna tworzyć tzw. worki pod oczami.

Są to niestety naturalne procesy związane ze starzeniem się skóry. Czy jednak możemy na nie wpłynąć? Na pewnym etapie pomocne są same wizyty u kosmetyczki czy kosmetologa. Później warto zgłosić się do gabinetu medycyny estetycznej, a dopiero ostatnim etapem powinna być chirurgia plastyczna. Jest to jednak sytuacja idealna – mówi dr Grażyna Jóźwiak-Zimińska, chirurg plastyk i lekarz medycyny estetycznej z gabinetu Grejs. Do gabinetów zgłaszają się kobiety w różnym wieku, w różnym stanie zdrowotnym, dlatego nie zawsze możemy opóźnić zabieg chirurgiczny stosując inne metody, czasami to po prostu nie zadziała i pacjentka powinna o tym wiedzieć.

Korekcja powiek – Chirurgia plastyczna

Operacja powiek dolnych i górnych (blepharoplastyka) jest bardzo skutecznym i stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, dlatego nie powinnyśmy się go obawiać i odkładać w czasie. Przed zabiegiem odbywa się  konsultacja, na której możemy przedstawić swoje oczekiwania, a lekarz wyjaśni nam, jakie są przeciwskazania, na jakie efekty możemy liczyć oraz jaki będzie okres rekonwalescencji. Pacjent powinien też wykonać podstawowe badania.

Operacja powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy powiek.

– Skóra na powiekach jest bardzo cienka, dlatego zabieg wymaga stosowania delikatnych narzędzi i delikatnego obchodzenia się z tkankami – mówi dr Jóźwiak-Zimińska. W przypadku powiek górnych cięcia przeprowadza się ok. 0,5-0,8 mm nad powieką górną. Skóra wycinana jest wrzecionowato, co pozwala ukierunkować bliznę tak, jak przebiega naturalne załamanie na powiece, dzięki czemu jest prawie niewidoczna.

Korekcja powiek dolnych jest z reguły obarczona nieco większym ryzykiem i trudniejsza niż powiek górnych.

– Cięcie przeprowadza się 2-3 mm poniżej brzegu rzęsowego z przesunięciem na skórę poza zewnętrzny kąt oka. Czasami zabieg polega tylko na odpreparowaniu i wycięciu nadmiaru skóry, a w przypadku „worków pod oczami” na usunięciu części tłuszczu okołogałkowego – kontynuuje dr Jóźwiak-Zimińska.

Zarówno ilość wyciętej skóry, jak i usuniętego tłuszczu jest bardzo indywidualna i wymaga dużego doświadczenia operatora. Zbyt duża może skutkować  zniekształceniem zewnętrznego kąta oka i wywinięciem powieki oraz zbytnim zagłębieniu oka w oczodół.

Pamiętajmy też, że po operacji mogą wystąpić siniaki i obrzęki. Lekarz, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, kruchość naczynek itp. może ocenić, na ile w danym przypadku będzie to nasilone, ale powinniśmy mieć świadomość, że nie da się tego całkowicie uniknąć. Okolica oka ma dosyć cienką skórę i jest silnie ukrwiona. W związku z tym nawet w normalnych warunkach ma tendencję do obrzęków, co każdy z nas może zauważyć chociażby po nieprzespanej nocy. Dlatego po zabiegu konieczny jest odpowiedni okres rekonwalescencji, najlepiej 7-10 dniowy. Pamiętajmy, że im więcej damy sobie czasu na odpoczynek, tym rekonwalescencja przebiegnie lepiej.

Operacja powiek górnych i dolnych wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent znajduje się jednak również pod opieką anestezjologa (procedura jest bezpieczna, ale pacjenci często się denerwują i uspokojenie ich jest bardzo ważne).

Polecamy również: Zabiegi kosmetyczne dla ciężarnych – czego bezwzględnie unikać ?

Korekcja powiek – Medycyna estetyczna

W uniesieniu powiek pomoże z pewnością ostrzykiwanie czoła. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się botoks, który dzięki osłabieniu powtarzanych skurczów mięśni ogranicza marszczenie się skóry, co pozwala zniwelować zmarszczki mimiczne. W rezultacie skóra w okolicy brwi i powiek zostanie uniesiona, otwierając oko. Pełny efekt zabiegu będziemy mogli zaobserwować po 10-14 dniach.

Wpłynąć na wygląd tej okolicy możemy również ostrzykując zewnętrzną, skroniową część oka kwasem hialuronowym lub preparatem na bazie hydroksyapatytu wapnia – Radiesse, który wygładzi skórę, jednocześnie podnosząc zewnętrzny koniec brwi, podnosząc tym samym powiekę górną.

Jak widać, sposobów na korektę powiek górnych i dolnych jest wiele i trudno obiektywnie określić, czy pewne metody są lepsze od innych. Skuteczność zabiegu zależy przede wszystkim od odpowiedniego ustalenia wskazań. Dlatego przed podjęciem decyzji warto wybrać się do specjalisty, który określi czy w tym konkretnym przypadku skuteczna będzie jedynie operacja chirurgiczna, czy może wystarczą zabiegi medycyny estetycznej.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Zanett  21 kwietnia 2015 07:43

  Ja mam opadające powieki – w tym miejscu tworzy się dość duża „poduszeczka”. Póki co koryguję to odpowiednim makijażem, ale za kilka lat, warstewka tłuszczu zniknie w tym miejscu i pozostanie mało elastyczna skóra. Wtedy być może będę zmuszona rozważyć konieczność korekcji powiek ze względów raczej zdrowotnych, gdyż jest to problem wpływający na jakość widzenia.

  Odpowiedz
 2. bbo  21 kwietnia 2015 09:25

  Opadające powieki (no cóż z wiekiem to przychodzi czy chcemy czy nie) + małe oczy – to dopiero jest kłopot 😛

  Odpowiedz
  • Zanett  21 kwietnia 2015 12:35

   Heh a jeszcze większy, gdy są małe oczy, na które opadają powieki 🙂

   Odpowiedz
 3. Kmakolagwa  21 kwietnia 2015 10:41

  Świetny artykuł.

  Odpowiedz
 4. Patriszia  21 kwietnia 2015 12:41

  Niestety mam opadające powieki 🙁

  Odpowiedz
 5. martucha180  21 kwietnia 2015 14:46

  Żaden!

  Odpowiedz
 6. Ewelina  21 kwietnia 2015 21:52

  mam opadajace powieki…. górne, dam sie zoperowac 😛

  Odpowiedz
 7. basiaj  21 kwietnia 2015 23:12

  Jeszcze nie.

  Odpowiedz
 8. Gocha  22 kwietnia 2015 07:19

  Opadające powieki przeszkadzają w wykonaniu pewnych makijaży, i chyba tylko tyle ;p Myślę, że jeśli ktoś ma tylko na tym tle problem to nie ma co się porywać na chirurgię plastyczną. Oglądałam mnóstwo programów z tego typu operacjami: kobiety wyglądały jak po pobiciu, dłuższy czas nie rozstawały się z okularami przeciwsłonecznymi. A jadowi kiełbasianemu mówię NIE!

  Odpowiedz
 9. lilkawodna  22 kwietnia 2015 09:36

  Ja niestety mam taki problem.

  Odpowiedz
 10. truskawka89  22 kwietnia 2015 13:56

  u mnie na razie jest dobrze

  Odpowiedz
 11. Anita  29 kwietnia 2015 10:44

  nie wiem czy bym się kiedyś zdecydowała..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany