Konturowanie twarzy na sucho krok po kroku

Piękny owal twarzy to marzenie każdej z nas. Jego uzyskanie jest prostsze, niż nam się wydaje – wystarczy odpowiedni makijaż! Konturowanie twarzy w ostatnich latach zdobyło ogromną popularność na całym świecie. Pisałyśmy już o konturowaniu na mokro, które daje mocny efekt, odpowiedni na wieczór. Jeżeli jednak chcesz uzyskać delikatniejszy rezultat, idealny na wiosenny czy letni dzień, wypróbuj konturowanie twarzy na sucho. Jak to zrobić?

Modę na konturowanie twarzy zawdzięczamy Kim Kardashian, a właściwie jej makijażyście. Konturowanie rzeczywiście pozwala wyrzeźbić swoją twarz i zmienić się prawie nie do poznania! Co więcej, konturowanie twarzy na sucho jest naprawdę proste, łatwiejsze nawet niż konturowanie na mokro. W odróżnieniu od tej drugiej techniki, konturowanie na sucho jest też odpowiednie na każdą okazję, wygląda bowiem delikatnie i subtelnie. Wystarczą dobre kosmetyki o suchej, prasowanej formule i… trochę wprawy! Oto tutorial, z którego dowiecie się, w jaki sposób wykonać taki makijaż krok po kroku .

Konturowanie twarzy na sucho krok po kroku

Krok 1: Ocenienie swoich atutów i niedoskonałości

Tak naprawdę to właśnie o to chodzi w konturowaniu. Oczywiście, istnieją pewne ogólne zasady, ale przede wszystkim powinnaś się zastanowić, co chcesz podkreślić, a co ukryć. Inaczej wykonamy konturowanie twarzy okrągłej, a inaczej trójkątnej czy pociągłej. 

Jeżeli nie jesteś pewna, które partie twarzy powinnaś rozświetlić, a które przyciemnić, warto zajrzeć do pomocnej grafiki i znaleźć na niej swój kształt twarzy.

Krok 2: Przygotowanie „narzędzi”

Konturowanie na sucho nie wymaga wielu sprzętów. Wystarczą pędzle, najlepiej z naturalnego włosia, przeznaczone do aplikacji różu, bronzera i rozświetlacza, oraz gąbeczka do blendowania. 

Krok 2: Mokra baza 

Nie jest to konieczny krok, jeżeli jednak na co dzień stosujesz podkład i korektor, nie musisz z nich rezygnować. Najważniejsze to dobrze dobrać podkład do naturalnego odcienia skóry. Warto też wiedzieć, które korektory najlepiej kryją cienie, przebarwienia czy wypryski. Im mniej Twój makijaż będzie się rzucał w oczy, tym lepiej – w końcu chodzi tu o wymodelowanie rysów, a nie o kolory.

Po nałożeniu podkładu i korektora lekko oprósz twarz pudrem, którego zazwyczaj używasz. Puder sprawi, że nałożone później kosmetyki będą się lepiej trzymały i łatwiej będzie je połączyć. Nieco jaśniejszego pudru, niż zwykle, możesz użyć pod oczy – kosmetyk ten utrwali korektor pod oczy, jeżeli go używasz, oraz rozjaśni spojrzenie. 

Krok 3: Bronzer

Kiedy już nałożysz podkład i korektor, możesz przystąpić do następnego kroku, czyli do nałożenia bronzera. Zasada jest prosta: bronzer nakładamy na miejsca, które chcemy „schować”. Do modelowania twarzy najlepiej nada się bronzer matowy, niezawierający rozświetlających drobinek. Taki bronzer lepiej stworzy efekt cienia czy głębi. Bronzer nałóż pod kością policzkową na całej jej długości, kończąc w okolicach kącików ust. Pamiętaj, że im bliżej ust malujesz, tym mniejszą ilość kosmetyku powinnaś nałożyć – inaczej efekt będzie sztuczny i teatralny.

Następnie przystępujemy do „ukrywania” takich części twarzy, jak kości żuchwy, górną część czoła czy boki nosa. Do tego możesz użyć bronzera o nieco cieplejszym odcieniu, który lepiej wkomponuje się w całość. Bronzer możesz także nałożyć na drugi podbródek, jeżeli jest on Twoim utrapieniem.

Krok 4. Róż

Róż ożywi twarz i sprawi, że unikniemy efektu maski. Nałóż go tuż nad linią bronzera, po czym oba kosmetyki dobrze zblenduj, tak aby przejście między nimi nie było widoczne. Najlepiej użyć do tego gąbeczki o kształcie łzy.

Jak dobrać róż? Przede wszystkim powinien on pasować do typu Twojej urody. Ciepłe typy urody, takie jak wiosna i jesień, doskonale się prezentują w różu o odcieniu brzoskwiniowym, morelowym lub malinowym, podczas gdy chłodne typu – lato i zima – lepiej będą wyglądały w chłodnych odcieniach różu czy oranżach. 

Róż powinien być o ton lub dwa ciemniejszy od naszej cery. Pamiętajmy przy tym, że im ciemniejszy jest róż, tym większą ostrożność należy zachować przy jego aplikacji! Pamiętajmy też, że róż rozświetlający może się nie sprawdzić przy cerze tłustej lub trądzikowej. Kobiety o takiej cerze powinny się zdecydować na róż matowy.

Zamiast różu możesz też użyć bronzera o różanym lub ceglastym kolorze.

Krok 5. Rozświetlacz

Zadaniem rozświetlacza jest uwypuklenie i uwydatnienie tych części naszej twarzy, z których jesteśmy dumne. Zestawienie rozświetlacza z bronzerem tworzy efekt światłocienia i nadaje naszej twarzy pożądanej trójwymiarowości.

Najczęściej są to strefa T, kości policzkowe oraz podbródek, czyli miejsca znajdujące się „z przodu”. Rozświetlacz najlepiej nałożyć na środkowe części nosa, czoła i brody, a oprócz tego na łuk kupidyna, dzięki czemu nasze usta będą wydawały się pełniejsze, a także nad brwiami, co rozświetli spojrzenie i sprawi wrażenie, że oczy są „uniesione”. Najwięcej rozświetlacza może się znaleźć na szczycie kości policzkowych. 

Jeżeli wykonujesz konturowanie na sucho z myślą o dniu codziennym, wybierz rozświetlacz, który nie zawiera większych drobinek brokatu, a raczej drobne i subtelne. Wówczas cała Twoja twarz będzie wyglądała świeżo i promiennie, a nie jakbyś wybierała się na dyskotekę. Rozświetlacze brokatowe zostaw na wieczór. 

Jak widzisz, konturowanie na sucho to technika, dzięki której szybko i łatwo możesz podkreślić swoje atuty i zatuszować niedoskonałości. Do dzieła!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (177 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Hidari11  5 maja 2018 08:41

    To wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Ja chyba na sobie nie umiałabym przeprowadzić iealnego konturowania. Wolałabym udać się do kosmetyczki, która oceniłaby moje proporcje, kształty twarzy bardziej obiektywnie.

    Odpowiedz
    • martucha180  5 maja 2018 17:43

      Mogłabym sama spróbować, ale chyba faktycznie lepiej iść do kosmetyczki.

      Odpowiedz
  2. Anna Molska  9 maja 2018 14:28

    kiedy się czyta wydaje się takie proste, w rzeczywistości konturowanie to dla mnie czarna magia.

    Odpowiedz
  3. MelaNika  9 maja 2018 20:44

    Niestety, ale konturowania twarzy to jedna z moich słabszych umiejętności, więc po prostu tego nie robię na co dzień, ale staram się ćwiczyć tę umiejętność.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany