Konto firmowe – najważniejsze kwestie dla przedsiębiorczyń

Coraz więcej kobiet zaczyna prowadzić swoje biznesy. Kwestie finansowe to jedne z najważniejszych, o jakie trzeba zadbać na samym początku. Pomocne okazuje się konto firmowe. Warto dowiedzieć się, czym ono jest, gdzie szukać najkorzystniejszych ofert i jak uruchomić rachunek!

Spis treści:

Konto firmowe – czym się różni od osobistego?

Konto firmowe i osobiste mają wiele wspólnego. Służą do bezpiecznego przechowywania pieniędzy, a także dysponowania nimi. Pozwalają na wykonywanie przelewów, płacenie w sklepach stacjonarnych i online, a także przyjmowanie płatności od innych.

Rachunek dla firm cechuje się dodatkowymi opcjami, które usprawniają funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Przede wszystkim pozwala na wykonywanie przelewów do ZUS-u i urzędu skarbowego, co przyspiesza rozliczenia podatkowe. Ponadto rachunek umożliwia dokonywanie rozliczeń split payment i użytkowanie subkonta VAT.

Konto firmowe powstało z myślą o przedsiębiorstwach i udogodnieniach, jakich te potrzebują. Banki często proponują specjalne korzyści dla biznesów, w tym m.in. prowadzenie ich księgowości czy pozyskiwanie pożyczek na rozwój działalności. Przed wyborem konkretnej oferty najlepiej dokładnie zapoznać się z sytuacją na rynku.

Konto firmowe dla biznesmenek – gdzie szukać?

Konto firmowe mają w swoich ofertach wszystkie kluczowe banki w Polsce, co sprawia, że propozycji jest sporo. Na szczęście dla przedsiębiorców powstał specjalny ranking, który gromadzi aktualne opcje placówek i porównuje je ze sobą, co pomaga znaleźć najlepszą z nich.

Zestawienie znajduje się na stronie https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe. Na samym szczycie witryny znajduje się krótkie wprowadzenie i wyjaśnienie, kiedy trzeba zdecydować się na rachunek firmowy (np. gdy transakcje przekroczą 15 tysięcy złotych miesięcznie).

Nieco niżej widnieją oferty sponsorowane banków, w których wyszczególnia się nie tylko liczbowe parametry, ale i opisy korzyści płynących z prowadzenia rachunku. Tuż pod nimi rozpoczyna się ranking, który powstał za sprawą doświadczonych analityków. Specjaliści wyodrębnili, które aspekty ofert są kluczowe i na ich podstawie ułożyli propozycje placówek w kolejności od najkorzystniejszej dla klienta.

Ranking stanowi ogromne ułatwienie dla przedsiębiorczyń, które poszukują najbardziej opłacalnego rozwiązania. Przy każdej ofercie znajduje się logo banku, więc od razu wiadomo, która placówka proponuje konkretne rozwiązania. Pierwszy aspekt uwzględniony w zestawieniu to opłata za konto.

Koszt prowadzenia rachunku bywa opcjonalny. Najczęściej jednak wynosi 0 złotych. Czasami brak opłat obowiązuje przez całą długość trwania umowy, a niekiedy jest ograniczony czasowo np. na 2 pierwsze lata. Kolejna kwestia to cena za dysponowanie kartą, ponieważ do rachunku otrzymuje się również narzędzie płatnicze.

Opłaty za kartę firmową podaje się w zakresach np. od 0 do 7 złotych. Zwykle bardzo łatwo da się ich pozbyć, ponieważ warunki do spełnienia są banalnie proste. Czasem wystarczy jedynie zapłacić np. 5 razy w miesiącu bezgotówkowo, aby nie musieć uiszczać żadnych dodatkowych środków.

Następny aspekt to wypłaty z bankomatów. Prezentuje się je procentowo, ponieważ zależą od tego, ile gotówki się pobiera. Zwykle dotyczy to jednak jedynie wypłat z maszyn obcych banków. Placówki pozwalają na korzystanie ze swoich urządzeń bez dodatkowych kosztów, ale trzeba sprawdzić, czy nie obowiązują co do tego żadne limity.

W końcu liczy się także bonus, czyli prezent od banku za dołączenie do grona klientów i spełnienie ustalonych wymagań. W rankingu podaje się go w wartości pieniężnej, ale on nie zawsze musi być wypłacany w ten sposób. Czasami ma formę voucherów do wykorzystania w różnych miejscach.

Aby uzyskać premię, trzeba spełnić pewne warunki. Przykładowe wymagania to:

  • podpisanie umów na produkty na finansowanie firmy,
  • zamówienie i użytkowanie terminala płatniczego,
  • aktywne korzystanie z rachunku,
  • uruchomienie konta przez aplikację mobilną.

Czasami banki współpracują np. z platformami sprzedażowymi, z których mogą skorzystać przedsiębiorczynie e-commerce. Wśród jesiennych ofert banków w 2023 roku znajduje się jedna, gdzie kilkaset złotych bonusu pozyskuje się za dołączenie do grona sprzedawców jednej z platform.

Ranking Bankier SMART zawiera zawsze aktualne oferty placówek, dlatego warto z niego skorzystać, aby znaleźć najlepszą opcję dopasowaną do swoich potrzeb. To najszybszy sposób na zapoznanie się z propozycjami wszystkich kluczowych banków w Polsce. Nie trzeba jeździć do oddziałów, przeglądać mnóstwa stron internetowych, a nawet czekać w kolejkach.

Dlaczego warto mieć konto firmowe?

Każda biznesmenka powinna zdecydować się na konto firmowe, jeśli zależy jej na rozwoju firmy. Jedynie niewielkie działalności da się prowadzić z rachunkiem osobistym, ponieważ przy transakcjach na co najmniej 15 tysięcy złotych miesięcznie trzeba mieć już osobny ROR.

Poza tym konto firmowe daje wiele możliwości dotyczących np. korzystania z usług profesjonalnych księgowych. To znacznie ułatwia prowadzenie biznesu i załatwianie spraw finansowych. Każdy właściciel rachunku otrzymuje dostęp do bankowości internetowej, dzięki czemu śledzi dokładnie swoje wydatki i łatwiej mu nad nimi zapanować.

Konto firmowe to najlepszy sposób na oddzielenie pieniędzy osobistych od tych należących do przedsiębiorstwa. Tylko w ten sposób da się zachować porządek w rozliczeniach i uniknąć nieporozumień. To szczególnie ważne, gdy z konta korzysta kilkoro upoważnionych pracowników.

Jak założyć konto bankowe? Krok po kroku

Rachunek firmowy da się założyć na dwa sposoby – stacjonarnie lub online. Może to zrobić osoba upoważniona do reprezentowania przedsiębiorstwa. Musi przedstawić swój dowód osobisty, a także dokumenty związane z firmą takie jak wyciąg z KRS. Uzupełnia się wniosek i podpisuje się umowę z placówką na ustalonych warunkach.

Aby przejść do wypełniania formularza online, wystarczy kliknąć w rankingu Bankier SMART napis „Dalej” przy dogodnej ofercie. Nastąpi przekierowanie na witrynę placówki. Czasami za uruchomienie ROR-u w ten sposób należą się bonusy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...