Konopie siewne w Polsce. 3 rzeczy, które musisz wiedzieć o ich uprawie

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym właściwie są konopie siewne. Czy można je uprawiać? Czy mają takie same właściwości jak konopie indyjskie? Wiedza na temat tych roślin wciąż jest marginalna, dlatego przychodzimy z krótkim omówieniem najważniejszych kwestii.

Czy konopie siewne są legalne?

Tak! W Polsce dozwolona jest uprawa oraz posiadanie konopi siewnych, choć do uprawy tej rośliny potrzebne są pozwolenia, które wydają samorządy. Dlaczego konopie siewne są legalne, a konopie indyjskie nie? Chodzi o różne właściwości obu tych roślin – podczas gdy konopie indyjskie mogą być wykorzystywane do produkcji narkotyków, konopie siewne nie mają właściwości psychoaktywnych i są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Przez wiele lat konopie siewne nie cieszyły się dobrą sławą ze względu na narkotyczne właściwości jej krewniaczki, jednak świadomość dotycząca tej rośliny ciągle rośnie, a jej sytuacja prawna w naszym kraju wciąż się poprawia.

Jak odróżnić konopie siewne od indyjskich?

Konopie siewne różnią się wyglądem, ale także właściwościami. Najłatwiej jest je rozróżnić, kiedy są już dojrzałymi roślinami – konopia siewna jest znacznie wyższa, a jej liście są wyraźnie smuklejsze od liści konopi indyjskiej. Cannabis sativa, czyli właśnie konopia siewna może osiągnąć nawet 7 metrów wysokości. Cannabis indica to znacznie niższy i bardziej zagęszczony krzak, którego liście są mniejsze, ale też dużo szersze niż jej przemysłowa krewniaczka.

Dla większości z nas istotniejsze są jednak różnice wynikające z właściwości i zastosowania obu tych roślin. Konopie siewne nie mają właściwości psychoaktywnych i są wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju przedmiotów – lin, ubrań, leków, suplementów diety takich jak olejki CBD, a nawet karoserii samochodów! Konopie indyjskie zawierają substancje, które mają właściwości psychoaktywne i powodują odurzenie.

Jak uprawiać konopie siewną?

Konopie siewne to rośliny bardzo proste w uprawie. Firmy skupujące konopie w celu produkcji suplementów diety, takich jak olej CBD, wymagają, żeby podczas uprawy nie stosować żadnych środków ochrony, co oznacza, że praca rolnika skupia się na przygotowaniu pola, wysiewu oraz zbioru tych roślin. W Polsce istnieje kilka firm, które współpracują z rolnikami wysiewającymi konopie (m.in. HemPoland, producent najwyższej jakości olejków CBD CannabiGold)– załatwiają wszelkie formalności i skupują zebrany materiał. Minimalny areł, jaki jest potrzebny do podjęcia takiej współpracy to 25 hektarów. Warto pamiętać, że uprawa konopi siewnej umożliwia także otrzymanie dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kwota, którą może otrzymać rolnik uprawiający konopie siewne to nawet 200 euro do hektara!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,16 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Jaworka  4 sierpnia 2018 08:02

    No to się wezmę za uprawę konopi

    Odpowiedz
  2. macierzanka  4 sierpnia 2018 09:08

    Dobrze wiedzieć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany