Konopie siewne – czy na pewno znasz działanie tych roślin?

W przyrodzie rozróżniamy dwa główne rodzaje konopi – konopie siewne i konopie indyjskie. Konopie siewne znane są i uprawiane w Polsce od wieków. To one były materiałem na liny w szktnictie, z nich tkano materiał na ubrania a nawet wyrabiano papier.

Konopie indyjskie natomiast posiadają działanie narkotyczne.  W Polsce ich spożywanie jest zabronione. Poniżej znajdziecie tekst opisujący właściwości lecznicze konopi siewnych, w których składzie znajdują się między innymi substancje wykazujące pozytywne działanie w leczeniu takich chorób, jak na przykład padaczka, cukrzyca, depresja a także nowotwory. Warto więc bliżej się zainteresować tą rośliną. 

 Właściwości lecznicze konopi wykorzystuje się na polskich ziemiach od dawien dawna. Nasi przodkowie sporządzali z nich okłady, maści, inhalacje, a także odwary i nalewki. Początkowo maści konopnych używano głównie w celu ukojenia bólu głowy i zębów, nieco później zaś zaczęto je stosować na rany, stłuczenia, liszaje, oparzenia i inne problemy skórne. Nasiona konopi zalecano jako środek mlekopędny matkom, które produkowały zbyt mało mleka dla swoich niemowląt. Jeszcze w połowie XX wieku powszechnie spożywano, powracające obecnie do łask, mleko z siemienia konopnego. Doskonale sprawdzało się ono w uzupełnianiu diety dzieci, osób chorych, niedożywionych czy cierpiących na awitaminozy.

O sposobach wykorzystania i działaniu konopi można przeczytać w staropolskich tekstach. W 1535 roku Szymon z Łowicza radził, by „kiedy komu robacy w ziębiech tedy weżmij siemienia konopnego, warz je w nowym garnczku i kamienie w nie włóż rozpalone, tedy się nad parą ową nachylisz, tedy robacy wypadną – rzecz jawna jest”. Z kolei Syreniusz w swoim Herbarzu z 1613 roku pisał, że roślina ta „głowę parami goręcymi napełnia”. Podobne wskazówki dotyczyły przeciwzapalnych i przeciwbólowych właściwości konopi, które w czasach znachorów były bardzo cennym lekiem polskiej wsi. Jak widać, zastosowań medycznych tej rośliny znanych od pradziadów jest bardzo dużo, a większość dotyczących jej aspektów, które są dziś przywoływane, nie stanowi żadnej nowości.

Czym są kannabinoidy

„Kannabinoid” to nazwa każdej substancji chemicznej, bez względu na jej pochodzenie, która łączy receptory kannabinoidowe ciała i mózgu, wywołując skutki podobne do tych, które powodują kannabinoidy produkowane przez konopie siewne (Cannabis sativa L.). Kannabinoidy dzieli się na fitokannabinoidy, endokannabinoidy oraz kannabinoidy syntetyczne.

Fitokannabinoidy w naturze występują tylko w konopiach. Roślina ta jest w stanie syntetyzować je bezpośrednio w niepsychoaktywne formy. Główne fitokannabinoidy znajdujące się w konopiach to: THC, CBD, CBG oraz CBC.

CBD, czyli kannabidiol, jest najważniejszym z niepsychoaktywnych kannabinoidów, ponieważ posiada liczne właściwość zdrowotne. Udowodniono klinicznie, że działa korzystnie w przypadku zaburzeń lękowych, psychozy i depresji, jak również że łagodzi ból neuropatyczny u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Wiele badań wskazuje także na jego właściwości przeciwnowotworowe.

CBG, kolejny istotny ze względów zdrowotnych kannabinoid konopny, działa przeciwnowotworowo i antybakteryjnie.

CBC, fitokannabinoid, o którym też warto wspomnieć, wykazuje działanie przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i jest lekkim lekiem przeciwbólowym. Niestety, może powodować zmniejszenie aktywności, hipotermię i uczucie spokoju.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (88 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. karr96  18 kwietnia 2017 09:12

  Pyszny jest olej z konopii. Polecam z oleofarm z serii oleje świata.

  Odpowiedz
 2. martucha180  18 kwietnia 2017 12:50

  Dawniej można było, a dziś…

  Odpowiedz
 3. karr96  21 kwietnia 2017 09:30

  wiele ludzi myli konopie indyjskie z normalnymi. A przecież konopie są znane w polsce od dawien dawna, np sznurki konopne. Pyszny jest olej z konopii. Polecam z oleofarm z serii oleje świata.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.