Koniec ery supermam?

Współczesne matki nie chcą już być postrzegane jako perfekcyjne strażniczki domowego ogniska. Mało tego – niezależnie od szerokości geograficznej, stereotypów i presji społecznych – aż 65% z nich uważa, że ktoś taki jak „super mama” po prostu nie istnieje, a już na pewno same nie chcą występować w tej roli – mówi Wojciech Borowski, CEO McCann Worldgroup komentując wyniki światowego badania McCann Truth Central: „Cała prawda o współczesnych mamach”.

Nowoczesna mama

Ponad połowa matek badanych przez McCann Truth Central uważa, że z tego że jest matką, wcale nie wynika, że ma wyglądać i zachowywać się jak matka. Takie podejście przekłada się nie tylko na to, jak matki chciałyby być postrzegane, ale także, jakie relacje chciałyby budować ze swoimi dziećmi.

Ponad 61% matek na świecie chciałoby mieć ze swoimi dziećmi relacje partnerskie. W porównaniu do przeszłości – kiedy rodzice nie mieli wyjścia i zawsze musieli świecić przykładem, dla współczesnych matek główną wartością jest autentyczność. To dlatego zależy im, by dzieci widziały w nich zarówno dobre, jak i złe cechy, a 71% nie miałoby problemu z przyznaniem się przed dzieckiem do błędów, które popełnia – dodaje Wojciech Borowski.

Największą nagrodą dla współczesnej mamy będzie nazwanie jej przez własne dziecko: kumplem, osobą: cierpliwą, wspierającą i pozwalającą na bycie odpowiedzialnym. Równocześnie aż 65% zbadanych przez McCann Truth Central matek na świecie nie zgadza się z byciem super-mamą zrobi wszystko, żeby nie grać takiej roli.

Równocześnie matki mają poczucie, że mimo zmian społecznych i bardziej otwartego podejścia do macierzyństwa, ciągle jest na nie wywierana presja, by godzić życie rodzinne, pracę i własne zainteresowania. Twierdzi tak 63% matek na świecie. Niezależnie jednak od tej presji, aż 69% badanych matek, uważa siebie za „bardzo dobre” albo „dobre” matki.

Najważniejszymi wartościami, którymi współczesne matki kierują się przy wychowywaniu swoich dzieci są, podobnie jak przed laty: mądrość, szacunek i uczciwość. Zależy im także, żeby ich dzieci potrafiły odróżniać dobro od zła.

73% matek uważa, że we właściwym wychowywaniu dziecka pomaga im ich własny instynkt. Co ciekawe 67% z nich twierdzi, że to nowoczesne technologie pozwalają im być lepszymi matkami (na rynkach rozwijających się, takich jak Chiny i Indie – przekracza to 90%). W krajach azjatyckich aż 49% matek prędzej oddałoby swoją obrączkę niż zrezygnowało z korzystania z urządzeń mobilnych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  11 listopada 2013 21:02

    O jakże daleko mi do perfekcyjnej pani domu… i jakże mi z tym dobrze żyć 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany