Konflikt w związku. 7 rzeczy których nie należy robić w trakcie kłótni

Kłótnie o drobnostki to dla wielu związków codzienność. Spore grono par rzadko kłóci się o poważne sprawy, ale o błahostki jak najbardziej… Co zrobić jak już dojdzie do sprzeczki (niezależnie od tego, czy powód był drobnostką, czy czymś ważnym)? Czego unikać podczas kłótni? Podpowiadamy!

Konflikt w związku, kłótnia to nic nadzwyczajnego, spory są nieuniknione. Ludzie mają różne temperamenty i inaczej reagują na sytuacje konfliktowe. Dlatego też nieustannie należy pracować nad dobrą komunikacją oraz zrozumieniem między partnerami. A co jeśli już doszło do sporu? Warto pamiętać o kilku kwestiach i starym porzekadle „Słowo nie strzała, a głębiej zranić może”! Podpowiadamy, czego nie robić podczas konfliktu, kłótni!

konflikt w związku

pixabay.com

Konflikt w związku: tego nie należy robić w czasie kłótni

Wystarczy jedno słowo za dużo i możemy bardzo zranić bliską osobę. Dlatego też, należy unikać wypowiadania zdań, których moglibyśmy później żałować i starać się panować nad emocjami. Dobrze jest mówić z perspektywy swoich odczuć i umieć zamilknąć, by nie powiedzieć zbyt dużo. Czego unikać w trakcie kłótni? Czego nie należy robić? Co zrobić, by konflikt w związku szybciej minął?

1) Nie angażuj członków rodziny

Unikaj angażowania innych członków rodziny lub znajomych w konflikt. Kłóć się, gdy w pobliżu nie ma najbliższych. Nie sprzeczaj się przy dzieciach. Miej świadomość tego, jak spory w rodzinie wpływają na psychikę najmłodszych. Częste awantury między partnerami sprawiają, że dzieci żyją w ciągłym stresie i napięciu. Kłótnia to dla nich sytuacja zagrożenia, którą bardzo silnie przeżywają. Dziecko, które często słyszy kłótnie rodziców może później odreagowywać wycofaniem lub agresją, mieć kłopoty z relacjami międzyludzkimi.

2) Unikaj przemocy

Przemoc fizyczna jak i psychiczna nie powinny mieć miejsca. Agresja bardzo negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie. Unikaj skrajności i nie wyolbrzymiaj zachowań partnera, nie narzekaj. Staraj się nie używać zdań typu „Ty NIGDY… nie zmywasz po sobie naczyń”. Szanuj uczucia drugiej połówki. Pamiętaj też, by krytykować zachowania, a nie osobę. Nie zapominaj, że druga strona też ma coś do powiedzenia. Wysłuchaj jej.

3) Nie mieszaj problemów

Unikaj używania argumentów, które nie mają związku z daną sytuacją. Mów, co konkretnie cię denerwuje. Wypominanie dawnych wydarzeń też nie ma sensu. Wyciąganie na światło dzienne sporów z przeszłości tylko pogłębia konflikt. Nie mieszaj ich do obecnej dyskusji, nie pomogą rozwiązać sporu.

konflikt w związku

pixabay.com

4) Nie mów o rozwodzie lub rozstaniu

Nie szantażuj drugiej osoby końcem związku. Nie mów „chcę rozwodu”. W czasie kłótni łatwo powiedzieć o kilka słów za dużo, ale o tak mocnym i raniącym stwierdzeniu trudno zapomnieć. Słowa „to koniec” lub „odchodzę” sygnalizują niepewność relacji. Brzmią jak wyrok. Nie należy ich stosować w formie szantażu emocjonalnego w trakcie sporu. Najlepiej wypowiadać je tylko wtedy, gdy jest się gotowym na prawdziwe zakończenie związku.

5) Nie wychodź z domu w trakcie kłótni

Taki zabieg może zaostrzyć konflikt. Wychodzenie w trakcie sporu nie rozwiąże problemu, sprawi, że będzie się on nawarstwiał i rozrastał. Ochłoń jeśli musisz, ale nie odcinaj się. Wróć do rozmowy, gdy emocje nieco opadną. Nie doprowadzaj do „cichych dni” i nie idźcie spać pokłóceni. Konflikty lepiej rozstrzygać od razu, a nie ciągnąć przez długi czas.

6) Nie używaj sztampowych wyrażeń

Staraj się nie używać zwrotów typu „Znowu robisz to samo”, „Jesteś taki sam jak twój ojciec”, „Popatrz, przez ciebie dziecko płacze”, „To wszystko twoja wina”, „Domyśl się”, „Jesteś beznadziejny”, „Zasługuję na więcej”, ani wspomnianych już „Odchodzę”, „To koniec”, „Chcę rozwodu”. Słowa mogą ranić bardzo mocno, a raz wypowiedzianych nie można cofnąć. To, co mówisz w gniewie i nawarstwieniu negatywnych myśli, może znacznie zaszkodzić relacji.

7) Naucz się odpuszczać

Naucz się chodzić na ustępstwa. Pokaż, że zależy ci na dobrej relacji. Wykaż gotowość do współpracy. Pamiętaj o tym, że małe ustępstwa prowadzą do dużych kompromisów. Zwróć uwagę na to, że jeśli wciąż kłócicie się o to samo, to zdecydowanie coś robicie źle. Nie ma sensu rozpamiętywać spraw, które zostały przedyskutowane dawno temu i wyjaśnione.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...