Komu polecana jest dogoterapia? Zalety sesji terapeutycznej z udziałem psa
Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ci, którzy są szczęśliwymi posiadaczami czworonogów dobrze o tym wiedzą. Psy są wyjątkowe, a drzemiąca w nich moc jest nieoceniona. Służą wsparciem, budują poczucie bezpieczeństwa, a ich miłość jest bezwarunkowa. To właśnie sprawia, że są jednym z najczęściej wykorzystywanych zwierząt do terapii. Jak działa wspieranie leczenia przy pomocy psów? Sprawdzamy komu polecana jest dogoterapia i jakie ma działanie.
Spis treści:
Co to jest dogoterapia?
Dogoterapia jest jedną z form animaloterapii, czyli inaczej mówiąc zooterapii. Nie tylko wspiera rozwój umysłu i ciała, ale działa dobroczynnie na psychikę ludzi. Polega ona na dotykowym kontakcie człowieka z czworonogiem co poprawia stan emocjonalny osoby poddawanej takiej formie terapii. Oczywiście nieodzowna jest tu także obecność wykwalifikowanego terapeuty, który kieruje przebieg całego procesu. Pies zatem jedynie uzupełnia jego rolę. Głaskanie, tulenie czy nawet mówienie do psa lub wspólne wykonywanie zadań przynosi efekty. Działa uspokajająco i wyzwala pozytywne emocje, co podnosi dobrostan psychiczny osób cierpiących na różnego rodzaju choroby wrodzone czy nabyte. Na koniec należy pamiętać, że choć tego rodzaju metoda ma na celu poprawienie kondycji człowieka, to dobrostan zwierzęcia w czasie sesji także ma niebagatelne znaczenie. Osoby poddawane tego rodzaju terapii muszą zostać zaznajomione z tym jak się z nim obchodzić i czego nie wolno robić.
Jaki jest cel dogoterapii?
Jak sama nazwa wskazuje celem jest tu terapia przy udziale psa. Ta wyjątkowa metoda przywracania człowiekowi dobrej kondycji psychicznej dzięki kontaktowi z czworonogami ma na celu różnorodne działanie. Nie tylko wzmacnia ona efektywność rehabilitacji (zarówno tej fizycznej jak i emocjonalnej), ale także ma szereg innych walorów. Przede wszystkim uczy jak radzić sobie ze stresem i lękiem. Te pojawiają się w konsekwencji wielu chorób, więc umiejętność radzenia sobie z tak silnymi emocjami jest kluczowa dla psychiki. Terapia z czworonogiem pomaga wyciszyć się i służy poprawie nastroju. Jest więc świetnym antidotum na skołatane nerwy, pomaga pozbyć się napięć i przywrócić spokój.
Przeczytaj także:
Komu polecana jest dogoterapia?
Dogoterapia dedykowana jest zarówno osobom zmagającym się z niepełnosprawnością fizyczną, jak i problemami natury emocjonalnej. Pomocna jest zatem w przypadku osób dotkniętych zaburzeniami lękowymi, chorobą afektywną dwubiegunową czy schizofrenią. Sprawdza się we wspieraniu terapii osób dorosłych i dzieci z ADHD czy autyzmem czy porażeniem mózgowym. Dogoterapia pomocna jest także w dbałości o dobrostan psychiczny osób zmagających się z nowotworem, zaburzeniami ruchowymi, depresją czy przewlekłym bólem. Warto też wiedzieć, że taka metoda terapii daje świetne efekty w przypadku dzieci i młodzieży borykających się z problemami w nauce. Dogoterapia może wspierać korygowanie dysleksji czy dysgrafii. Ważne jest, aby terapia była dobiera indywidualnie pod kątem potrzeb osoby jej poddawanej. Jest też pomocna w przypadku terapii osób starszych czy zmagających się z uzależnieniem.
Jakie ćwiczenia są pomocne w walce ze stresem? Dowiesz klikając w poniższy artykuł:
Psy do dogoterapii – jakie rasy się nadają?
Rasy psów, które uczestniczą w tego rodzaju sesji są dobierane według ściśle określonych kryteriów. Duże znaczenie ma tu sama rasa, która predysponuje dane osobniki do terapeutycznej pracy z ludźmi. Najczęściej wymienia się m.in. labradory, cavaliery, golden retrivery, nowofunlandy, berneńskie psy pasterskie, husky czy border colie. To właśnie te rasy uważane są za doskonałych kompanów do terapeutycznej pracy z człowiekiem wykazują się niezwykłą cierpliwością, uległością i opiekuńczością. Warto jednak wiedzieć, że ponoć każdy czworonóg nadaje się do dogoterapii jeśli tylko spełnia ściśle określone kryteria, a do tego przejdzie odpowiednie szkolenie.
Dogoterapia – jak zacząć?
Osobom, które są na początku swojej przygody z sesjami dogoterapii warto poznać terapeutę, z którym będą odbywały się zajęcia i poznać jego kompetencje. Znaczenie ma też charakter i temperament danego osobnika i dopasowanie go do osoby, z którą ma współpracować.
Jak rozpoznasz, że dopadł Cię stres? Na jakie oznaki w zachowaniu zwrócić uwagę? Zobacz!