Komputer, biurko… i wszystko jasne! czyli o właściwym oświetleniu

Właściwe oświetlenie stanowiska pracy jest kluczowe dla zdrowia naszych oczu, pomaga w koncentracji i sprawia, że wolniej odczuwamy zmęczenie. Dlatego niezależnie czy urządzamy kącik do odrabiania lekcji dla dziecka czy własne biuro, jednym z najważniejszych jego elementów są odpowiednie warunki oświetleniowe.

prawidłowe-oświetlenie-pokoju

Oświetlenie biurka jest jednym z głównych czynników wpływających na samopoczucie, wygodę i koncentrację podczas pracy. Jeśli jest odpowiednie, zmniejsza uczucie zmęczenia wzroku oraz zwiększa naszą efektywność. Najkorzystniejsze jest światło dzienne, dlatego powinniśmy je maksymalnie eksploatować. To dzięki niemu mamy więcej energii – niezmiernie istotnej, gdy spędzamy przed komputerem wiele godzin. Niestety często dostęp do światła naturalnego jest ograniczony, np. gdy pracujemy w godzinach popołudniowych lub w okresie zimowym. Wówczas musimy polegać na świetle sztucznym.

Okna, czyli naturalna energia słoneczna

Jeśli mamy możliwość zaplanowania układu mieszkania lub biura od podstaw – pomieszczenie, w którym będziemy pracować najlepiej jest usytuować od strony północnej. Wówczas promienie słoneczne będą padać równomiernie na całą powierzchnię, ograniczając przy tym rzucanie kontrastowych cieni. Gdy potrzebujemy większego natężenia światła, wybierzmy okna od strony zachodniej. Jeśli to niemożliwe,  zdecydujmy się przynajmniej na duże przeszklenia, które sprawią, że do wnętrza wpadnie więcej światła dziennego.

Jakość oświetlenia zależy głównie od liczby przeszkleń i ich usytuowania. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się jedno centralne okno, które pozwoli równomiernie oświetlić wnętrze. Im większa przestrzeń, tym większa powinna być ich liczba, np. w biurze o powierzchni 16 m2 dwa okna zapewnią prawidłowe nasłonecznienie przez większą część dnia.

Nadmiar światła może też sprawiać dyskomfort, dlatego ustawienie biurka naprzeciw okna nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwnym razie jasna płaszczyzna będzie odbijać się na ekranie komputera, co może powodować przemęczenie wzroku.

Ośwetlenie w miejscu pracy FOT. Rockfon

Sufit – podłoże światła sztucznego

Na optymalne wykorzystanie światła w pomieszczeniach w znacznym stopniu wpływa także rodzaj sufitu. W biurach bardzo dobrze sprawdzają się sufity podwieszane o wysokim współczynniku odbicia światła.

Właściwie dobrane parametry w zakresie odbijania światła pomagają je efektywnie wykorzystać. Białe, matowe sufity bardzo dobrze odbijają światło i równomiernie je rozpraszają. Nie tworzą rażących refleksów czy kontrastowych cieni  – potwierdza Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon.

Promienie słońca, które docierają do pomieszczenia, są odbijane przez jasną powierzchnię sufitu i łagodnie rozpraszane. Stopień wykorzystania naturalnego oświetlenia określa współczynnik odbicia światła. Najlepiej, jeśli wybieramy płyty sufitowe, dla których wartość tego współczynnika wykosi 85-87%.

Wysoka zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła wpływa także na efektywność energetyczną. Źródła światła wmontowane w taki sufit mogą mieć mniejszą moc. Tym samym możliwe jest zaoszczędzenie energii zużywanej przez oświetlenie elektryczne.

Po godzinach światło sztuczne

Aby komfort pracy nie zmniejszał się, gdy pracujemy wieczorem, konieczne jest zamontowanie odpowiedniego światła sztucznego. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór lamp fluorescencyjnych, czyli świetlówek liniowych. Równomiernie rozprowadzają światło i stanowią ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych i wciąż bardzo popularnych „żarówek”. Takie rozwiązanie zmniejszy efekt zmęczenia wzroku, a dodatkowo zredukuje wydatki za energię.

Równie ważne jest miejscowe oświetlenie stanowiska pracy, najlepiej lampką biurkową. Dla poprawienia komfortu producenci oferują lampy z długim ramieniem, co umożliwia większe pole manewru. Dzięki temu źródło światła będzie padać na sporą powierzchnię biurka. Stawiając na jakość i oszczędność, wybierzmy żarówki halogenowe. Posłużą nawet kilkakrotnie dłużej od zwykłej żarówki i zyskamy intensywną wiązkę światła o przyjemnej dla oka barwie. Warto stworzyć w biurze takie warunki oświetleniowe, które z jednej strony będą sprzyjały zdrowiu i efektywności, a z drugiej pozwolą maksymalnie wykorzystać zalety światła naturalnego oraz zastosować najbardziej oszczędne źródła światła sztucznego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (155 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. dudqa  29 lipca 2013 10:38

    oswietlenie w takim miejscu jest bardzo ważne

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany