Jakie są kompleksy urodowe Polek?

Polki to nie latynoski, wciąż wolą więcej zasłaniać, niż odkrywać. I to wcale nie kwestia chwilowej mody czy temperamentu. Mamy całą masę kompleksów – deklarują coraz otwarciej! Większość kobiet uważa, że waży za dużo, ma za małe piersi i nieodpowiednią sylwetkę, którą lepiej ukryć pod płaszczem oversize. 

 kobieta uroda zmarszczki oczy

Przeczytaj na następnych stronach, które kompleksy są najbardziej popularne. Czy są to także Twoje?

Kompleksy urodowe Polek: Nieznośne fałdki na brzuchu

odchodzanie cellulit uroda ciało

Polki są bardzo krytyczne wobec siebie, o wiele bardziej niż Włoszki, Francuzki czy Niemki, które z wiekiem nabierają dystansu do swojej urody. Jak wynika z najnowszej sondy katowickiej kliniki Lipoline Estetic, w Polsce aż 91 proc. kobiet codziennie walczy z kompleksami z powodu swojego wyglądu.

Ich źródłem najczęściej jest nadwaga i proces starzenia się. Dodatkowe kilogramy i krągłości są źródłem zmartwień dla blisko 70 proc. kobiet. W kompleksy wpędzają także piersi. Zmienić ich kształt, rozmiar lub symetrię chciałoby aż 64 proc zapytanych. Podobnie jest z brzuchem. Oponka i fałdka spędza sen z powiek blisko 60 proc. Polek.

Ale to nie koniec, bo Polkom nie podobają się także ich uda, kształt pupy, owłosienie, a nawet … uroda części intymnych. 31 proc. pań mówi wprost, że problemem jest cała sylwetka, która przypomina za bardzo gruszkę lub jabłko. Negatywnie Polki podchodzą także do starzenia się. Aż 42 proc. pań nie lubi swoich zmarszczek na twarzy, ukrywając je pod grubym make-up’em.

Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej kobiet decyduje się na korekty modelując, ujędrniając i podnosząc, co tylko się da. Dowód? Dziś aż 71 proc. kobiet gotowych byłoby poddać się zabiegowi, który „wyleczyłby” je z kompleksów, zapewniając płaski brzuch, jędrną pupę i gładką skórę – wynika z danych Lipoline Estetic.

Terapia estetyczna

uroda twarz zabieg kosmetyczka

– Polki traktują wizytę w klinice medycyny estetycznej jak terapię. Zabieg ma skorygować ciało, ale także poprawić samopoczucie, zmotywować i dodać pewności siebie. Na topie są dziś przede wszystkim zabiegi wyszczuplające, modelujące ciało i anti-agingowe, dokładnie te, które pozwalają skorygować przyczyny kompleksów – mówi Katarzyna Mrukwa-Sułot, kosmetolog z kliniki Lipoline w Katowicach.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się o terapeutycznych zaletach zabiegów medycyny estetycznej. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Bazylei, zabieg, który eliminuje przyczynę kompleksów, sprawia, że zaczynamy postrzegać siebie i życie w innym, lepszym świetle.

Badacze analizując blisko 2000 przypadków dowiedli, że osoby, które zdecydowały się na korektę swojego wyglądu lub sylwetki, nie tylko czuły się zdrowsze po zabiegu, ale także były mniej zestresowane, bardziej pewne siebie i otwarte na otoczenie.

– Nawet co druga pacjentka, która dziś poddaje się zabiegom medycyny estetycznej, robi to po to, żeby poczuć się lepiej z samą sobą. Zwykle pierwszy zabieg, jakiemu się poddajemy dotyczy właśnie źródła naszego kompleksu. Kobiety decydują się np. na rozbicie tłuszczu na brzuchu, laserowe usunięcie nadmiernego owłosienia, likwidacje rozstępów po ciąży lub powiększenie piersi. Na konsultacjach mówią wprost, że przychodzą leczyć kompleksy – mówi specjalista Lipoline Estetic.

kobieta słońce

Świat docenia piękno Polek

Ale czy faktycznie Polki mają się czego wstydzić? Polki obok Estonek, Ukrainek i Włoszek najczęściej trafiają do zestawień najpiękniejszych kobiet w Europie. Co więcej portal Ranker.com głosami ponad 15 tys. użytkowników umieścił Polki na wysokim 3 miejscu, tuż za Litwinkami i Szwedkami.

– Rzadko zdarza się kobieta, która mówi, że jest idealna i piękna. Zazwyczaj dostrzegamy w sobie pewne mankamenty np. za małe piersi czy cellulit, a to właśnie ta jedna rzecz sprawia, że podchodzimy do siebie zdecydowanie bardziej krytycznie niż mające pełniejsze kształty Włoszki czy nie wstydzące się swoich zmarszczek Francuzki – mówi kosmetolog.

*Sondę przeprowadzono na grupie 500 kobiet w wieku 25-65 lat w dniach od 15 kwietnia – 4 maja 2016

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  17 maja 2016 13:46

  Ach te fałdki i wypryski… Zgadzam się z tym, że mamy takie kompleksy, ale na ile tylko Polki się z nimi zmagają, to nie wiem 🙂 Aczkolwiek to prawda, że są to częste problemy 🙂

  Odpowiedz
 2. Uśmiechnij się :)  17 maja 2016 19:16

  Ja, mimo kilku niedoskonałości, czuję się atrakcyjną kobietą. Właśnie te niedoskonałości czynią mnie wyjątkową. Każdą wadę można zamienić w zaletę, a jeśli coś nam już kompletnie nie pasuje, to to zmieniajmy zamiast się nad sobą użalać czy ukrywać się po kątach ze wstydu. Każda kobieta jest piękna, tylko sama musi to u siebie odkryć 😉

  Odpowiedz
 3. Jaworka  18 maja 2016 17:23

  Myślę że nie tylko Polki nie lubią fałdek zmarszczek i cellulitu ale najważniejsze to polubić te swoje niedoskonałości oczywiście należy je zwalczać ale przed starzeniem się jednak nie uciekniemy i nie pomogą żadne lasery ani najlepszy skalpel.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany