Kominek – inspiracja do świątecznej dekoracji wnętrza

Przygotowując świąteczną dekorację salonu, warto wykorzystać takie elementy jak kominek czy piec wolnostojący. Odpowiednio wyeksponowane podkreślą ciepłą, przytulną atmosferę.

kominek-inspiracja-do-swiatecznej-dekoracji-wnetrza-1-domifikacje

Ciekawe aranżacje z kominkiem – od czego zacząć?

Świąteczna dekoracja salonu powinna być dobrze przemyślana i spójna. Przygotowania warto zacząć od wybrania kolorystyki. Możemy postawić na sprawdzone połączenia, takie jak zieleń, czerwień i złoto, lub też poeksperymentować z własnymi kompozycjami. Niezależnie od tego, jakie będą barwy świątecznych ozdób, aby osiągnąć jak najlepszy efekt, warto wszystkie strefy udekorować w podobnym stylu – zarówno strefę kominkową, jak i stół, przestrzeń wokół choinki oraz drzwi. Klasyczny kominek murowany można udekorować za pomocą sznurka i zawieszanych na nim ozdób. Doskonale sprawdzą się w tym celu filcowe wycinanki w kształcie choinek, gwiazdek, reniferów.

ozdabianie-kominka-1

fot. www.familyholiday.net

 

ozdabianie-kominka-2

fot. www.gtrinity.com

Jeśli jesteśmy miłośnikami stylu romantycznego, możemy wykonać na szydełku koronkowe śnieżynki. Dzieciom spodobają się z pewnością dekoracyjne skarpetki na prezenty. Lepiej unikać wieszania w okolicy kominka ozdób papierowych oraz szklanych, którym zaszkodzić może wysoka temperatura. Na gzymsie ponad ekranem kominka ustawić możemy świąteczne bukieciki – kompozycje gałązek świerka lub jodły, ostrokrzewu, jemioły.

Świąteczna dekoracja kominka nowoczesnego

Nowoczesne kominki również można przybrać w taki sposób, by podkreślały szczególną atmosferę świąt. Zazwyczaj tego rodzaju urządzenia wbudowane są w ścianę lub filar w taki sposób, że tworzą jednolitą powierzchnię, bez gzymsów czy ozdobnych kolumienek. Aby stworzyć ciekawe aranżacje z kominkiem nowoczesnym, pamiętajmy, że taki minimalistyczny styl dobrze komponować się będzie z prostymi ozdobami. Warto postawić na naturalne materiały, takie jak sznurek konopny o wyraźnym splocie, gałązki jemioły oraz gałązki drzew iglastych. Kompozycje z tych materiałów, delikatnie przybrane wstążką w wybranym przez nas kolorze, stworzą subtelny świąteczny akcent.

ozdabianie-kominka-3

fot. www.familyholiday.net

ozdabianie-kominka-5

fot. www.familyholiday.net

ozdabianie-kominka-4

fot. www.familyholiday.net

Piec wolnostojący w świątecznym przybraniu

Piec wolnostojący, zwany potocznie kozą, sam w sobie stanowi niezwykle dekoracyjny motyw we wnętrzu. Gdy płonie w nim ogień, atmosfera staje się ciepła, rodzinna i przytulna. Przed świętami warto delikatnie podkreślić ten element wyposażenia wnętrza poprzez wyodrębnienie strefy wokół niego. Tworząc taką przestrzeń kominkową, nie tylko ozdobimy salon, ale także przygotujemy miejsce wspólnego wypoczynku dla rodziny i przyjaciół.

kominekwsalonie5

fot. domifikacje.pl

Dekorując piec wolnostojący, należy pamiętać o tym, że jego obudowa nagrzewa się. Najlepiej umieścić więc ozdoby na ścianie za kozą i ponad nią. Mogą być to roślinne wieńce, łańcuchy, wiązanki. Sprawdzi się także pomysł ze sznurkiem i zawieszonymi na nim dekoracjami z filcu czy koronki. Niezwykły świąteczny klimat zbudujemy, wykorzystując stare ozdoby choinkowe odziedziczone po rodzicach czy dziadkach – mogą być to drewniane aniołki, ludziki, koniki. Przed kominkiem ułożyć możemy miękkie skóry lub wygodne poduszki do siedzenia.

Dekorując salon przed świętami, warto wyeksponować kominek. Możemy wykorzystać ozdoby choinkowe, dekoracje tekstylne czy roślinne. Tak przygotowana przestrzeń kominkowa zachęcać będzie do wspólnego spędzania wolnego czasu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...