Komfort podczas tych dni

Menstruacja to naturalny proces biologiczny zachodzący regularnie w ciele każdej zdrowej kobiety. Niestety, nie zawsze czujemy komfort podczas tych dni. Bardzo często towarzyszą nam dolegliwości bólowe i huśtawki nastrojów. Często nawet szukamy sposobów jak przyspieszyć okres lub opóźnić. 

tanczaca-dziewczyna

Miesiączka od strony biologicznej

Pomimo dostępności wiedzy, nadal wiele przedstawicielek płci pięknej zastanawia się, w jakim celu tak naprawdę przechodzimy przez trudy miesiączki? Otóż tak, jak wyżej wspomniano, jest to ewolucyjny mechanizm zgodny z fizjologią kobiecego ciała. Obecność menstruacji oznacza, że kobieta zdolna jest do zapłodnienia… a co za tym idzie ­ do przedłużenia gatunku ludzkiego. Cykl miesiączkowy określa rytm zmian zachodzących w kobiecym organizmie. Wszystkie procesy regulowane są przez działalność hormonów. Co miesiąc macica przygotowuje się do przyjęcia zarodka. Wnętrze organu zostaje wyścielone przez błonę śluzową. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, wówczas występuje konieczność złuszczenia się niepotrzebnych już strzępków. Wraz z krwią miesięczną błona śluzowa wydostaje się z kobiecych dróg rodnych.

Wiemy już, dlaczego przedstawicielki płci pięknej przechodzą przez katusze menstruacji. Z jakiego powodu jednak odczuwamy ból?

Poczuj komfort podczas miesiączki

menstruacja---kobietamag.plBól uwarunkowany jest intensywnością przemian hormonalnych. Aby śluzówka macicy oderwała się od jej ścianek, potrzebne są określone bodźce. Mówiąc inaczej są to skurcze powstałe w wyniku działania hormonów. Spazmy powodują stopniowe odrywanie się błony śluzowej. Chcąc zadbać o komfort podczas menstruacji, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w dobrej jakości produkty higieniczne.

Wśród polecanych marek, z pewnością można wymienić o.b. Produkty o.b. to tampony zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie wszystkich kobiet. Pojawia się pytanie: czy używanie tamponów jest zdrowe dla kobiecego ciała? Każdy ginekolog z pewnością potwierdzi, że używanie tego typu środków higienicznych nie stworzy żadnego zagrożenia dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Różnorodność kształtów i odpowiednie dopasowanie sprawi, że nawet niedoświadczona kobieta bez problemu umieści w pochwie tampon. Dzięki temu otwierają się nowe możliwości (chociażby ewentualność skorzystania z kąpieli basenowych). Każde opakowanie tamponów zawiera zrozumiałą i klarowną instrukcji.

Oprócz produktów higienicznych, warto w pierwszych dniach miesiączki stosować dostępne w każdej aptece leki przeciwbólowe. Szczególnie, gdy nieprzyjemne dolegliwości uniemożliwiają nam funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Rozwiejmy pesymistyczny nastrój poprzez zastosowanie ziołolecznictwa. Szczególnie napary z mięty, rumianku i melisy ukoją nerwy oraz doskwierające kłopoty żołądkowe. Wbrew pozorom ruch także poprawi jakość pierwszych dni menstruacji. Lepiej jednak wybierzmy spacer niż intensywny trening.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (118 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  1 sierpnia 2015 20:07

  Wiedzę się ma ale nie da się tego przeskoczyć:-).

  Odpowiedz
 2. Patriszia  3 sierpnia 2015 14:29

  ahh te trudne dni.. 🙂

  Odpowiedz
 3. Anita  24 sierpnia 2015 16:18

  Myślę, że komfortu nigdy nie ma..

  Odpowiedz
 4. wera dom  16 czerwca 2021 18:30

  Ja mam duży komfort odkąd używam tamponów i podpasek Masmi, są chłonne , delikatne, przyjemne dla skóry, są hipoalergiczne, nie zawierają żadnych substancji chemicznych .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany