Komarom i kleszczom mówimy naturalnie STOP
Bzyczą, gryzą powodują uciążliwe swędzenie, mogą być również bardzo niebezpieczne. Potrafią zepsuć nawet najpiękniejsze wakacje czy choćby krótki pobyt na łonie przyrody. Jak odstraszyć owady: komary i kleszcze? Budzą one naszą niechęć i skłaniają do uważnej obserwacji otoczenia. Wydaje się, iż z roku na rok jest ich coraz więcej na łąkach, lasach i w miejskich parkach.
Nikt z nas nie lubi bolesnego kąsania komarów, które czasem powoduje nie tylko swędzenie, ale także obrzęk, a nawet reakcje alergiczne. Warto zauważyć, że owady posiadają niezwykle czuły zmysł węchu. Samiec jedwabnika na przykład, odnajduje w odległości 1 kilometra samicę po zapachu feromonu, który wydziela ona w ilości 1 mg na dobę. Podobnie komary, niezwykle precyzyjnie wyczuwają zwabiający samice zapach człowieka.
Dlatego półki supermarketów pełne są rozmaitych antyowadzich produktów. Jednak najbezpieczniejszym i zarazem bardzo skutecznym sposobem na walkę z komarami i kleszczami jest korzystanie z naturalnych olejków eterycznych lub powstałych na ich bazie preparatów.
Olejki lub mieszanki olejków można stosować w pomieszczeniach odparowując je w kominkach aromaterapeutycznych. W pomieszczeniu o wielkości 10-15 m2 wykorzystuje się 10 kropli olejku lub mieszanki. Do najskuteczniejszych olejków eterycznych odstraszających komary należą: olejek cytronelowy, paczulowy i mięty pieprzowej. Zgodnie z niektórymi badaniami działanie olejku cytronelowego polega na blokowaniu łaknienia u komarów, dzięki czemu gdy owady te poczują zapach olejku w powietrzu lub na skórze nie ukąszą nas.
W skład mieszanki odstraszającej komary wchodzą: 5 kropli olejku cytronelowego, 3 krople olejku mięty pieprzowej oraz 2 krople olejku paczulowego. Możemy też sięgnąć po gotowy preparat z serii Dr Beta ® Vapomix Z-3.
Olejki eteryczne są również używane do smarowania skóry. Aby przygotować specjalną oliwkę chroniącą przed ukąszeniami komarów należy do 100 ml oleju z nasion winogron dodać 10 kropli olejku cytronelowego, 8 kropli olejku mięty pieprzowej i 2 krople olejku paczulowego. Roztwór trzeba dobrze wymieszać, wstrząsając nim. Pamiętajmy by oliwkę przechowywać w zacienionym miejscu szczelnie zamkniętą. Jeśli już jednak zostaniemy ukąszeni, użyjmy oliwki miętowej – w jej składzie powinien znaleźć się również olej z nasion winogron i 20 kropli olejku mięty pieprzowej. Taka mikstura zmniejszy pieczenie i swędzenie skóry. Dla wygody możemy użyć gotowego preparatu należącego do linii Dr Beta® o wszystko mówiącej nazwie – Komar-Stop, który zawiera mieszankę olejków eterycznych, w tym olejek lawendowy o właściwościach odstraszających komary i kleszcze.
Wymienione olejki oraz ich mieszanki i przygotowane na ich bazie produkty możemy zastosować broniąc się także przed kleszczami. W ten sam sposób ochronimy również nasze zwierzęta – psy, koty, konie, które z reguły źle reagują na substancje syntetyczne, natomiast doskonale znoszą zapachy naturalnych olejków eterycznych.
Dlatego warto zaopatrzyć się w Komar-Stop, by przed każdym spacerem z ulubionym czworonogiem najpierw za pomocą atomizera, z niewielkiej odległości rozpylić ochronną substancję na własne odkryte części ciała (uważając, aby substancja nie dostała się do oczu), a następnie spryskać płynem naszego psa, oczywiście chroniąc również jego oczy. Wówczas na spacerze w nawet najbardziej podmokłych terenach – niestraszne nam będą ani komary ani też kleszcze.
Przy zakupie olejków zwracajmy uwagę na etykiety. Zgodnie z przepisami UE powinny się na nich znaleźć nazwy składników w systemie INCI, natomiast nie powinno być innych dodatków takich jak: Perfum, Glycol itp. Korzystajmy z produktów całkowicie naturalnych, bo tylko one zagwarantują nam bezpieczeństwo, skuteczność a tym samym pełną satysfakcję z użytkowania.
DR BETA
UWAGA! NIGDY NIE NALEŻY STOSOWAĆ NIEROZCIEŃCZONYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ!
AFIR biuro PR firmy Dr Beta