Kolorystyczna paleta marzeń. Harmonia funkcjonalności i stylu – bezbłędny projekt wyśnionego mieszkania

Wymarzone mieszkanie wymaga nakładów finansowych, lecz także właściwie dobranych elementów wyposażenia i aranżacji wnętrz oraz nietuzinkowego projektu. Na samym początku wizja mieszkania powinna jednak zrodzić się w naszej głowie. Jak przenieść ją w rzeczywistość?

Spis treści:

Kolorystyczna harmonia – styl i funkcjonalność

Planując zmiany w swoim mieszkaniu lub urządzenie nowego mieszkania, należy brać pod uwagę funkcjonalność przestrzeni oraz jej styl i estetykę. Wszystkie te elementy powinny się zazębiać, tworząc harmonijne połączenie. Istotne jest również, jakie kolory wybierzemy na podłogi, ściany. W jakich odcieniach będą meble oraz inne elementy wyposażenia wnętrz. Wybierając płytki do kuchni, należy zwracać uwagę nie tylko na ich funkcjonalność i trwałość, lecz również kolor. To właśnie barwy, którymi otaczamy się w mieszkaniu mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, ale także odbiór przestrzeni.

Jeżeli paleta barw zastosowana w aranżacji wnętrza jest uboga, obejmująca jedynie szarości, wówczas możemy odczuwać (powierzchownie oczywiście) melancholię oraz przygnębienie. Dużo bardziej pobudzeni jesteśmy, przebywając w pomieszczeniach pomalowanych na intensywne neonowe kolory, na przykład pomarańczowy czy żółty. Dużo fantazji wprowadza do wnętrza kolor fioletowy i jego odcienie, gdyż jest to barwa uznawana za wzmacniającą wyobraźnię, myśli twórcze oraz kreatywność. Najczęściej jednak na ścianach oraz podłogach królują stonowane odcienie beżów, bieli oraz brązy. Komponując paletę kolorystyczną w swoim mieszkaniu, warto połączyć ciemniejsze kolory z jaśniejszymi. Uzyskamy w ten sposób ciekawe kontrasty oraz artystyczny efekt wykończenia. Natomiast utrzymując mieszkanie tylko w jednym kolorze, można z łatwością doprowadzić do efektu nudy i szablonowości. Dużo lepiej będzie za to wykorzystać kolorowe, ciekawe odcienie – dostępne zarówno na materiałach wykończeniowych podłóg lecz również na ścianach.

Wymarzone mieszkanie z idealnym projektem

Od projektu mieszkania zależeć będzie jego funkcjonalność oraz estetyka. Tym samym warto zainwestować w dobry projekt, aby uzyskać stylowy i ciekawe mieszkanie. Projekty mieszkań to nie tylko sposób na ustawienie ścianek działowych oraz mebli. To także rodzaj wykończenia podłóg, dobór kolorystyki, ustawienie mebli, rozmieszczenie oświetlenia. Dobrze przygotowany projekt określi, w jakiej kolorystyce utrzymane zostaną płytki łazienkowe oraz jaką będą miały wielkość. Obecnie panuje moda na wybór bardzo dużych formatów płytek zarówno podłogowych, jak i ściennych. W ten sposób zaoszczędzimy ilość wykonywanych fug, co z kolei przekłada się na lepszy efekt wizualny.

Małe fugi pozwalają stworzyć jednolitą podłogę, która wygląda jakby wykonana z jednego materiału. Dodatkowo mniejsza ilość fug redukuje czas potrzebny na sprzątanie. Projekt mieszkania powinien określać także w jaki sposób będzie przebiegała cyrkulacja powietrza: czy zastosowana zostanie klimatyzacja lub też inne wentylatory wewnętrzne. Najważniejsze jednak, aby projekt odzwierciedlał prawdziwe potrzeby mieszkańców. Zupełnie inne rozmieszczenie mebli występuje w przypadku rodziny z dziećmi, inne zaś w przypadku osoby samotnej lub starszej. Są to istotne aspekty wpływające na funkcjonalność przestrzeni oraz na to, jak będziemy czuć się we własnym mieszkaniu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (13 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. mswitalska1985  24 stycznia 2024 22:39

    Ja biorę pod uwagę przede wszystkim fundusze, mogę pomarzyć 🤭

    Odpowiedz
  2. Rekuperacja Lublin  25 stycznia 2024 15:36

    Piękne mieszkanie. Kolorystyka ciekawie dobrana, kuchnia poza tym wydaje się praktyczna. Jeśli lubicie nowoczesne rozwiązania, polecam zastanowić się nad rekuperacją. Jest często stosowana w nowych domach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany