Kolory we wnętrzu – jak łączyć barwy?

Aby móc bawić się odcieniami, należy poznać podstawowe zasady łączenia kolorów. Dopiero kiedy poznamy te zależności, możemy bez obaw wybierać odważne zestawienia i dostosowywać różne odcienie palety do swoich potrzeb. Wraz z Dekoria.pl przygotowaliśmy poradnik, jak łączyć barwy w mieszkaniu. Jakie kolory we wnętrzu się sprawdzą? Jak je łączyć?

Kolory we wnętrzu

Zobacz także: Styl Hampton – idealne wnętrze na lato

Koło barw: podstawa łączenia

 

Do tej pory odnotowano ponad 150 nazw kolorów, które funkcjonują w malarstwie, modzie czy aranżacji wnętrz. Wszystkie te odcienie powstają z połączenia kolorów podstawowych – czerwonego, niebieskiego i żółtego. Aby lepiej poznać zasady łączenia kolorów, korzysta się z tzw. koła barw. Na kole znajduje się 12 kolorów – 3 kolory podstawowe, 3 kolory pochodne (fioletowy, pomarańczowy, zielony) oraz 6 kolorów trzeciego rzędu (barwy powstałe po połączeniu kolorów podstawowych i pochodnych). Co więcej, w kole barw znajduje się kilka różnych odcieni danego koloru.

Kolory we wnętrzu

Podstawową zasadą w tworzeniu zestawień kolorystycznych jest wykorzystanie maksymalnie 3 kolorów głównych (choć dopuszcza się nawet pięć, jeśli umiejętnie je połączymy) w danym pomieszczeniu. Wyróżniamy cztery rodzaje zestawień kolorystycznych: barwy monochromatyczne (kilka tonacji jednego koloru, połączenia np. do sypialni), barwy komplementarne (kolory po przeciwnej stronie, typu żółty i niebieski, zestaw sprawdzi się w salonie), barwy analogiczne (połączenie 3 kolorów znajdujących się obok siebie na kole barw np. zielony, zielono-żółty, żółty, połączenie np. do salonu lub jadalni), barwy w harmonii trójkąta (co 4 kolor na kole barw, np. niebieski, żółty, czerwony).

Psychologia barw: jak łączyć kolory we wnętrzu?

O tym, że kolory oddziałują na nasze emocje i zachowanie, wiadomo od lat. Dlatego podczas wybierania kolorów ścian, elementów wyposażenia, tkanin czy dodatków warto uwzględnić, w jaki sposób będą one wpływać na nas na co dzień.

Salon

Kolory we wnętrzu

 

W salonie możemy pozwolić sobie na prawdziwą zabawę kolorami. Pokój dzienny może stać się energetyczny za sprawą połączenia koloru czerwonego z białym lub kremowym. Gdy wybierzemy kombinację żółtego i szarego oraz dodamy do tego elementy drewniane, stworzymy pomieszczenie naturalne i relaksujące. W salonie można także bez obaw wykorzystać modne w danym sezonie kolory, takie jak zielony czy turkusowy.

Kolory we wnętrzu

Kolory we wnętrzu

Kuchnia

Kolory we wnętrzu

Do kuchni najczęściej wybieranymi kolorami są biały i szary. Szafki oraz ściany w tych odcieniach są neutralną bazą dla ciekawych kuchennych dodatków. W tym pomieszczeniu warto wybrać elementy dekoracyjne np. w kolorze zielonym, które idealnie będą współgrać z ziołami ustawionymi na parapecie.

Sypialnia

Kolory we wnętrzu

 

W sypialni najlepiej sprawdzą się jasne, neutralne kolory na ścianach i meblach oraz intensywniejsze kolory w dodatkach. Pomieszczenie, w którym śpimy, powinno roztaczać aurę odpoczynku, wyciszenia. Idealnie do tego sprawdzą się odcienie pastelowe, beżowe i błękitne. Neutralną aranżację można również osiągnąć za pomocą białego oraz szarego koloru.

Więcej ciekawych połączeń kolorystycznych we wnętrzach można znaleźć na stronie marki Dekoria. A jakie kolory we wnętrzu Wy lubicie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (213 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kika07645  6 września 2017 14:31

  Szarość i biel to moje typy 😉

  Odpowiedz
 2. martucha180  6 września 2017 18:50

  A ja od kilkunastu dni gdybam nad kolorem dywanu…

  Odpowiedz
 3. macierzanka  6 września 2017 19:23

  Ja też lubię szary i biały.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany