Kolekcje sztuki online – największe muzea zapraszają na wirtualny spacer! Zobacz światowe arcydzieła nie wychodząc z domu
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 zamknięte są placówki oświaty, a także restauracje, muzea i filharmonie. Ulice w dużych miastach pustoszeją, część mieszkańców pracuje zdalnie, a jeśli ktoś wybiera się na spacer, to idzie do lasu, unikając innych ludzi. To wyjątkowy okres, w którym nasza aktywność ogranicza się do czasu spędzonego wspólnie z rodziną. W wyniku zaistniałej sytuacji wiele działalności różnego rodzaju zaczęło oferować swoje usługi w Internecie.
W obliczu epidemii koronawirusa pewne dziedziny naszego życia zamierają. Nie ze wszystkiego jednak musimy rezygnować. Jeśli brakuje Ci duchowej strawy, instytucje kulturalne wychodzą na przeciw potrzebom sympatyków sztuki. Oprócz legalnego dostępu do książek (również w formie audiobooków) wiele galerii i muzeów udostępnia kolekcje sztuki online. Możesz zatem zobaczyć największe dzieła malarstwa i rzeźby, nie wychodząc z domu. Przekonaj się, w których miejscach jest to możliwe, a potem usiądź wygodnie i podziwiaj twórczość wielkich artystów.
Kolekcje sztuki online – największe muzea zapraszają na wirtualny spacer! Zobacz światowe arcydzieła nie wychodząc z domu
Wiele lotów zostało odwołanych, na granicach kolejki, bowiem każdy podróżujący jest dokładnie weryfikowany. Z powodu koronawirusa kraje zamykają się przed turystami, przyjmują tylko swoich obywateli. Epidemia ograniczyła nasze możliwości podróżowania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiedzać online. Zapraszamy na wirtualny spacer!
1. Google Arts & Culture
Jedną z możliwości jest skorzystanie z zasobów Google Arts & Culture. Mieszczą się tam między innymi zbiory takich galerii i muzeów sztuki jak National Gallery w Londynie czy słynne Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W projekcie Google wzięły też udział 32 instytucje z naszego kraju, takie jak Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum Narodowe w Krakowie. Za pośrednictwem Google Arts & Culture zobaczysz wirtualne wersje różnych wystaw lub zwiedzić wnętrza budynków tak, jak na „street view”.
2. Luwr
W kolekcji muzeum znajduje się obecnie 380 tysięcy dzieł (choć nie wszystkie są dostępne dla zwiedzających). Za pośrednictwem strony tejże instytuacji możesz wybrać się na jedną z trzech wirtualnych wycieczek. Jeśli podczas „spaceru”, któreś z dzieł przykuje Twoją uwagę, wystarczy, że klikniesz w nie, a pojawią się dodatkowe informacje na jego temat.
3. Kaplica Sykstyńska
Kaplica Sykstyńska słynie z imponującego fresku Michała Anioła zatytułowanego „Stworzenie Adama” i ogromnych tłumów, które odwiedzają ją, żeby zobaczyć malowidło. Istnieje też opcja, by w spokoju zwiedzić ów sakralny obiekt. Oprócz tego, dzięki bardzo dobrej rozdzielczości dziełu wielkiego artysty można przypatrywać się z bliska i analizować w najdrobniejszych szczegółach.
4. Muzeum Van Gogha w Amsterdamie
Miejsce poświęcone twórczości niedocenianego za życia artysty. W tym holenderskim muzeum znajdują się największe na świecie zbiory dzieł van Gogha, wśród których jest 200 obrazów i ponad dwa razy więcej rysunków artysty.
5. British Museum w Londynie
W zbiorach tego londyńskiego muzeum znajdują się niezliczone dzieła, które pamiętają starożytne czasy. Zobaczysz tam między innymi rzeźby z ateńskiego Partenonu czy egipskie mumie. Jeśli więc lubisz sztukę z tego okresu, ów wirtualny spacer będzie dla Ciebie przyjemnością.
6. Rijksmuseum
W jednym miejscu zgromadzone są wszystkie dzieła złotego okresu malarstwa niderlandzkiego. Na stronie muzeum (ale także w ramach projektu Google Arts & Culture) zobaczycie prace takich malarzy jak Rembrandt, Johannes Vermeer czy Frans Hals.
7. A także design
Jeśli interesujesz się designem wstąp do Swedish Design Museum w Sztokholmie czy The Museum of Decorative Arts and Design w Oslo. Odwiedzając stronę Design Museum w Londynie poczytasz o aktualnych i archiwalnych wystawach, które są opatrzone świetnymi zdjęciami i materiałami wideo. Sprawdź też „Guide To Polish Design”. Strona ta to kompendium wiedzy na 100-lecie polskiego designu.