Kolędy na Wigilię – najpiękniejsze składanki i piosenki świąteczne

Piszemy o tradycji pieśni świątecznych w Polsce. Wyjaśniamy, czym się różnią kolędy od pastorałek. I w końcu… prezentujemy najpiękniejsze składanki, kolędy, pastorałki, utwory tradycyjne oraz nowoczesne. Znajdź piosenki, które zachwycą Twoich bliskich, wprowadzając wszystkich w gwiazdkowy nastrój!

Od kilku tygodni w radiu możemy usłyszeć piosenki świąteczne, które wraz z ozdobami bożonarodzeniowymi widocznymi prawie w każdym sklepie przygotowują nas do nadchodzących  świąt. Każdego roku gwiazdkowe utwory umilają nam ostatnie chwile oczekiwania na Boże Narodzenia. Trudno też sobie wyobrazić wieczerzę wigilijną bez nastrojowej muzyki. Specjalnie dla Was przygotowałyśmy zestawienie najpiękniejszych świątecznych składanek oraz utworów. Od polskich, tradycyjnych kolęd i pastorałek, po największe gwiazdkowe hity oraz propozycje zagraniczne! Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy marzy o głośnym, rodzinnym kolędowaniu, spokojnej muzyce w tle uroczystej kolacji, czy szalonych utworach na świąteczny wieczór pełen luzu.

Kolędy na Wigilię – najpiękniejsze składanki i piosenki świąteczne

pixabay.com

Wigilijne wróżby, zwyczaje i przesądy

Wigilijne wróżby, zwyczaje i przesądy

Wigilia do dziś dla wielu z nas jest dniem niezwykłym, wręcz magicznym. Od wieków przypisywano jej symboliczne znaczenie, a wszystko, co się podczas niej zdarzyło, uznawano za wróżbę. Specjalnie dla Was zebrałyśmy najciekawsze przesądy, zwyczaje i wróżby. Można w nie wierzyć lub nie, ale na pewno warto znać!

Skąd się wzięły w Polsce kolędy? Kto je tworzył?

Dawniej w naszym kraju wspólne śpiewanie kolęd zaczynało się tuż po zakończeniu wieczerzy wigilijnej. Najstarsze polskie kolędy (m.in. „Anioł pasterzom mówił”) pochodzą z XV wieku, zostały przetłumaczone z łaciny i języka czeskiego. Od XVII w. naszym kraju zaczęto układać własne pieśni świąteczne, wiele z nich śpiewa się do dziś. Sporą część wyróżnia duża wartość historyczna, literacka i muzyczna. Podobno kolędę „W żłobie leży” napisał słynny kaznodzieja Piotr Skarga, a jej melodia nawiązuje do poloneza koronacyjnego. Wiele znanych pieśni stworzyli także polscy pisarze i poeci – m.in. Wespazjan Kochanowski, Hieronim Morsztyn i Franciszek Karpiński. Ten ostatni, oświeceniowy twórca, napisał jedną z naszych najbardziej uroczystych kolęd – „Bóg się rodzi”. Piękną pieśń „Mizerna cicha, stajenka licha” stworzył zaś romantyczny poeta Teofil Lenartowicz, który w swoich utworach chętnie nawiązywał do twórczości ludowej. Mimo, że twórczość kolędnicza i tradycja wspólnego, rodzinnego śpiewania zanikają, trudno dzisiaj sobie wyobrazić wieczór wigilijny bez pięknych świątecznych pieśni. Czy wiecie, jak dawniej je dzielono?

Czym się różnią kolędy od pastorałek?

Dawniej kolędy były traktowane jako uroczyste pieśni o Bożym Narodzeniu, które wykonuje się jedynie w kościele. Śpiewano je podczas nabożeństw. Pastorałki (jako bardziej wesołe, żywe, zawierające ludową gwarę, humor, motywy świeckie, odniesienia do życia codziennego), przeznaczone zaś były do wykonywania w trakcie zabaw, spotkań z rodziną, bliskimi i przyjaciółmi. Jedną z najbardziej znanych jest góralska „Oj maluśki, maluśki”. Dziś podział między pieśniami świątecznymi uległ zatarciu, a tradycyjne utwory w przeróżnych aranżacjach oraz modyfikacjach dalej cieszą się popularnością i sprzedawane są na płytach różnych wykonawców.

Najpiękniejsze składanki i piosenki świąteczne: polskie

Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze oraz najpopularniejsze składanki i piosenki świąteczne. Na pewno wśród nich znajdziecie utwory idealne nie tylko na Wigilię, ale też na gwiazdkowe porządki, zimowe podróże i długie, grudniowe wieczory!

Składanki

„Kolędy i pastorałki” Mazowsze, ok. 27 zł

Kolędy na Wigilię – najpiękniejsze składanki i piosenki świąteczne

źródło: empik.com

Świąteczne pieśni w wykonaniu zespołu pieśni i tańca Mazowsze na pewno spodobają się osobom ze starszego pokolenia oraz wielbicielom klasycznych, tradycyjnych aranżacji. Profesjonalne wykonanie, utwory pełne radości i optymizmu, barwność folkloru polskiego, a wszystko w rytmach poloneza, oberka i mazura.

„Kolędy” Arka Noego, ok. 28 zł

Kolędy na Wigilię – najpiękniejsze składanki i piosenki

źródło: empik.com

Płyta to zbiór ulubionych kolęd i pastorałek członków zespół. Jedną z najbardziej znanych piosenek świątecznych z wydania jest urocza „Świeć gwiazdeczko świeć”. Piękne aranżacje tradycyjnych pieśni, skoczne melodie kolęd, proste teksty gwiazdkowych piosenek i kilka wersji instrumentalnych zachęcają do wspólnego kolędowania. Płyta na pewno przypadnie do gustu dzieciom!

 „Kolędy świata” 2, TGD, ok. 40 zł

Kolędy na Wigilię – najpiękniejsze składanki i piosenki

źródło: empik.com

Płyta to tegoroczna nowość i kontynuacja wielkiej podróż chóru TGD przez świat piosenek bożonarodzeniowych. Na składance pojawiają się utwory amerykańskie, hiszpańskie, francuskie, szkockie, brazylijskie… Obok piosenek współczesnych, można usłyszeć też tradycyjne. Gościnnie na płycie wystąpili Kasia Cerekwicka, Piotr Cugowski i Kuba Badach.

Wśród polskich płyt z kolędami warto wymienić także góralskie składanki zespołów: Trebunie Tutki „Kolędy Góralskie” i Golec Uorkiestra „Koncert kolęd i pastorałek” oraz zbiory piosenek świątecznych znanych wykonawców: Pectus „Kolędy przy kominie”, Anna Wyszkoni „Kolędy Wielkie”, Michał Bajor „W dzień Bożego Narodzenia”, Krzysztof Krawczyk „Kolędy i pastorałki”, LemON „Etiuda zimowa”, Fasolki „Fasolkowe kolędy”, czy Anna Rusowicz „RetroNarodzenie”.

Piosenki

 

Najpopularniejsze piosenki świąteczne polskich wykonawców to „Z kopyta kulig rwie” i „Moje Betlejem” Skaldowie, „Kto wie” De Su, „Skrzypi wóz” Enej,  „Pada śnieg” Edyta Górniak i Krzysztof Antkowiak, „Ding Dong” Kayah, „Święta w nas” Blue Cafe, „Hej ludzie, idą Święta” Varius Manx, „Miejsce przy stole” Lady Pank, „Kolęda dla nieobecnych” Zbigniew Preisner i Beata Rybotycka, „Na całej połaci śnieg” Anna Maria Jopek, „Dzień jeden w roku” Czerwone Gitary, „Pod niebem” Raz Dwa Trzy, „Od świąt do świąt” Krzysztof Kiljański, „Magia świąt” Zbigniew Wodecki i Cezary Klimczak, „What the world needs now” Ania Karwan…

Polskie tradycje świąteczne

Polskie tradycje świąteczne

Święta to czas radości i pojednania, ale także pamięci o naszych bliskich których już z nami nie ma, a którym cześć możemy oddać poprzez kultywowanie świątecznych tradycji.

Najpiękniejsze składanki i piosenki świąteczne: zagraniczne

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze, najbardziej lubiane składanki i piosenki gwiazdkowe światowych gwiazd muzyki.

Składanki

„Elvis Christmas” with The Royal Philharmonic Orchestra, ok. 60 zł

Kolędy na Wigilię – najpiękniejsze składanki i piosenki świąteczne

źródło: empik.com

Gwiazdkowe wydania piosenek Elvisa to świąteczny klimat w rockandrollowym stylu. Najbardziej znany krążek „Christmas Album” to najlepiej sprzedająca się płyta bożonarodzeniowa wszech czasów. Album sprzedał się w ponad 3 milionach egzemplarzy! W tym roku przygotowano świąteczną kompilację utworów Elvisa Presleya nagranych z towarzyszeniem „The Royal Philharmonic Orchestra”.

„Christmas” Michaela Bublé, ok. 47 zł

Kolędy na Wigilię – najpiękniejsze składanki i piosenki

źródło: empik.com

Album w Polce pokrył się dwukrotnie platyną, a w kilkunastu krajach świata osiągnął szczyty list przebojów. To jedna z najlepiej sprzedających się płyt świątecznych od kilku lat! Składanka zawiera amerykańskie standardy i autorskie dzieła w mieszance jazzu oraz popu. Gościnnie na płycie wystąpili Thalia, Shania Twain oraz The Puppini Sisteres.

„The Christmas Album” Frank Sinatra, ok. 20 zł

Kolędy na Wigilię – najpiękniejsze składanki i piosenki

źródło: empik.com

Sinatra wydał aż 5 świątecznych płyt. Składanki z jego aranżacjami klasyków wciąż cieszą się popularnością. Jednym z najbardziej znanych i cenionych utworów artysty jest piosenka „The Twelve Days of Christmas” w wykonaniu muzyka oraz jego dzieci.

Wśród najpopularniejszych zagranicznych albumów świątecznych warto wymienić Bing Crosby „White Christmas”, Mariah Carey „Merry Christmas”, Louis  Armstrong „The Best of Christmas Songs”, Bob Dylan „Christmas In The Heart”

Piosenki

 

Najbardziej znane i lubiane zagraniczne piosenki gwiazdkowe to Nat „King” Cole „The Christmas Song”, Mariah Carey „All I Want for Christmas Is You”, Wham! „Last Christmas”, Chris Rea „Driving Home For Christmas”, Ella Fitzgerald „Have Yourself A Merry Little Christmas”, The Shins „Wonderful Christmastime”, Christina Aguilera „Christmas Time”, Kelly Clarkson „Underneath The Tree”, Train „What Christmas Means To Me”, The Jackson 5 „Santa Claus is coming to town”, John Lennon i Yoko Ono „Happy Xmas”, Brenda Lee „Rockin’ Around the Christmas Tree”…

Święta brytyjskiej rodziny królewskiej – najciekawsze tradycje

Święta brytyjskiej rodziny królewskiej – najciekawsze tradycje

Wielka choinka, stuletnie bombki, zabawne prezenty i polowanie na dzikie ptaki … Jesteście ciekawi jak Boże Narodzenie spędza królowa Elżbieta II oraz jej bliscy?

Szukacie innych artykułów o tematyce świątecznej? Zobaczcie: Świąteczne dekoracje okien: DIY lub: Święta z humorem, czyli zabawne pomysły na świąteczne stylizacje!.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (210 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  15 grudnia 2017 08:36

  Trudno wybrać jedną płytę, skoro tacy wykonawcy śpiewają kolędy!

  Odpowiedz
 2. agasam9  15 grudnia 2017 23:28

  uwielbiam !

  Odpowiedz
 3. kasia87g  17 grudnia 2017 17:19

  kolędy w wykonaniu zespołu Mazowsze coś pięknego!

  Odpowiedz
 4. J  12 grudnia 2018 08:34

  Wham! „Last Christmas” nieśmiertelne

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany