Kolęda 2023. Ile dać księdzu w kopercie po kolędzie? Kwoty mogą niektórych zszokować!

Rosnące ceny, niskie zarobki, wysokie raty kredytów… Inflacja w Polsce nie odpuszcza. Coraz częściej liczymy każdy grosz, a coraz wyższe ceny wszystkiego dają o sobie znać w codziennym życiu. Tymczasem w religii katolickiej świąt i okres poświąteczny od lat kojarzy się z wizytą księdza w naszych domach. Jeśli Wy również oczekujecie na tę wizytę, na pewno zastanawiacie się ile dać księdzu do koperty po kolędzie?

Spis treści:

Styczeń to czas, który wśród wierzących wiąże się z wizytami duszpasterskimi w swoich domach. Księża odwiedzają wtedy domy swoich parafian, a Polacy przy okazji zostawiają im koperty z pieniędzmi. Według najnowszych danych wierzący planują włożyć do koperty 50 zł. Czy ta kwota jest odpowiednia? Ile dać księdzu w kopercie po kolędzie? W wielu parafiach to pierwsza kolęda po pandemii, dodatkowo to czas wzmożonej inflacji, stąd to pytanie wzbudza wiele kontrowersji. Postaramy się na nie odpowiedzieć!

Ile dać księdzu w kopercie po kolędzie?

Kolęda 2023 – Kontrowersyjny cennik

W tym roku w białostockim wydaniu Gazety Wyborczej pojawiła się kontrowersyjna informacja o komunikacie proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi. Według GW, proboszcz ogłosił, że składka kolędowa w tym roku na kościół od rodziny 500 zł, od rodziny jednoosobowej 250 zł. Składka dla organisty od rodziny 75 zł. Po publikacji, duchowny tłumaczył się, że jeśli dana rodzina nie ma możliwości wpłacić tyle, ile ustalono, to wpłaca tyle, ile ma. Pomimo tłumaczeń księdza, czytelnicy byli zbulwersowani. Trzeba przyznać, że proboszcz zasugerował olbrzymią kwotę.

Ile dać księdzu w kopercie po kolędzie 2023?

Podany wprost przez księdza cennik za wizytę “po kolędzie” to niespotykana sytuacja. Zazwyczaj księża nie sugerują wprost wysokości datku. Każda rodzina do koperty wkłada zazwyczaj tyle, ile może. Opłata nie jest też obowiązkowa. To raczej zwyczaj, który na stałe wpisał się w to wydarzenie. W tym roku dylemat związany z kopertą może być o tyle poważniejszy, że galopująca inflacja i stale rosnące ceny odbijają się na naszych portfelach. W sondażu pracowni Ariadna dla Wirtualnej Polski, wierzący podzielili się informacją ile dadzą po kolędzie w tym roku. Jak się okazuje spora część nie przyjmie księdza do domu, a pozostali uwzględnią inflację panującą w Polsce.

Ile dać księdzu po kolędzie?

Kolęda 2023 – tyle Polacy wkładają do koperty!

8% ankietowanych we wspomnianym sondażu, zapowiedziało, że przyjmie księdza po kolędzie, ale nie podzieli się żadnym datkiem finansowym. 10% odpowiedziało, że włoży w kopertę nie więcej niż 20 zł. 28% przekazało, że będzie to kwota pomiędzy 21 a 50 zł. 6% pytanych Polaków powiedziało, że do koperty włoży ponad 100 zł. 1% da kwotę w wysokości od 201 zł do 500 zł. 

Ślub i wesele 2022: Ile dać w kopercie na wesele 2022? 

Ślub i wesele 2022: Ile dać w kopercie na wesele 2022? 

Wiosna i lato to czas, kiedy trwa w najlepsze sezon weselny. Okazuje się, że co roku jednym z najbardziej rozgrzewających Internautów tematem jest to ile dać w kopercie na wesele. Tym razem, nie jest to tak oczywiste jak zawsze. Jedni uważają, że z racji podwyżki cen wszystkiego i galopującej inflacji, powinniśmy włożyć do koperty na wesele więcej niż do tej pory. Inni nie przyjmują tych argumentów, a Państwo Młodzi zazwyczaj podkreślają, ze najważniejsza jest obecność gości, a nie to, ile włożyć do koperty na wesele. Ile dać w kopercie na wesele 2022? Podpowiadamy!

Kolęda 2023 – kiedy ksiądz chodzi po kolędzie?

Zwyczajowo w Polsce wizyty duszpasterskie, nazywane potocznie “kolędą”, zaczynają się po świętach Bożego Narodzenia i trwają do uroczystości Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Oficjalnym celem wizyty po kolędzie jest poznanie i wsparcie wiernych, a także udzielanie błogosławieństwa ich domom przez księdza. Datki pieniężne nie są obowiązkowe, jednak zwyczajem jest by parafianie odwdzięczyli się za wizytę właśnie w takiej formie. Tu zazwyczaj wśród wierzących rodzi się pytanie – ile dać księdzu w kopercie po kolędzie?

Na koniec warto przypomnieć, że kolęda, czyli tzw. wizyty duszpasterskie są od lat kultywowanym zwyczajem, a nie przymusem. Nie mamy więc obowiązku być o wyznaczonej godzinie w domu i wyczekiwać wizyty. Podobnie jak kolędą, dobrowolna jest także ofiara, którą możemy, lecz nie musimy przekazywać na rzecz parafii.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (34 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  11 stycznia 2023 20:58

  Dzisiaj miałam kolędę i dałam 50 zł.

  Odpowiedz
 2. agasam9  11 stycznia 2023 21:56

  100 🙂

  Odpowiedz
 3. arunia  11 stycznia 2023 23:15

  To tak jakby zapytać, ile kasy należy dać na ślub. I mogą być zdecydowanie różne odpowiedzi, ale zazwyzaj że ile kto może. Przecież nie ma obowiązku dawania koperty z pieniędzmi, więc w czym problem. To każdego indywidualna sprawa, czy da lub nie i ile.

  Odpowiedz
 4. Magdalena  12 stycznia 2023 01:54

  20 zł

  Odpowiedz
 5. luna341  14 stycznia 2023 16:11

  Co łaska. Szkoda tylko, że po kolędzie księża z ambony komentują ile dostali , i że za mało.

  Odpowiedz
  • Magdalena  15 stycznia 2023 17:07

   Zgadzam się, to obrzydliwe

   Odpowiedz
 6. Margo  15 stycznia 2023 16:18

  150zł

  Odpowiedz
 7. Jaworka  16 stycznia 2023 10:57

  Z powodu choroby odmówiłam księdza ale mam zamiar zaprosić go w późniejszym terminie i dać 200 zł

  Odpowiedz
 8. Blodka  16 stycznia 2023 15:42

  Tyle, na ile stać. I ile się chce. Zresztą uważam, że dawanie księdzu pieniędzy do ręki to nie jest dobry pomysł. My w tym roku mamy zamiar pieniądze przeznaczone na tzw. kolędę wpłacić na konto parafii. Ksiądz potem nie powie, że nie dostał a my odliczymy sobie datek od podatku w przyszłym roku.

  Odpowiedz
 9. Tara  17 stycznia 2023 20:46

  Jestem zaskoczona, że ludzie ich jeszcze przyjmują :p

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany