Kolagen i elastyna – dlaczego są niezbędne dla naszej skóry?

Kolagen i elastyna to popularne składniki kosmetyków. Czym są? Jak działają? Dlaczego są niezbędne dla naszej skóry? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

Kolagen i elastyna to substancje niezbędne dla prawidłowego przebiegu wielu istotnych procesów w naszych organizmach. Wchodzą w skład tkanki łącznej i zapewniają jej gładkość, sprężystość oraz odpowiednie napięcie. W kosmetyce wykorzystywane są z powodzeniem jako składnik ujędrniający, odmładzający. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Dlaczego kolagen i elastyna są substancjami, których warto szukać w kosmetykach? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Kolagen i elastyna – dlaczego są niezbędne dla naszej skóry?

Kolagen i elastyna – jakie pełnią funkcję w naszym organizmie?

Kolagen i elastyna to naturalnie występujące w organizmie białka. Produkowane są przez fibroblasty, a w ich powstawaniu istotną rolę odgrywa witamina C. Włókna kolagenowe i elastynowe znajdują się w skórze, ściankach tętnic, ścięgnach oraz chrząstkach stawowych.

Kolagen

Kolagen jest substancją, która stanowi około 30% całości białek znajdujących się w naszych organizmach. Obecność składnika zapewnia skórze nawilżenie, sprężystość i jędrność. Dzięki kolagenowi komórki skóry mogą się regenerować oraz odtwarzać.

Niedobór tej substancji objawia się zmarszczkami, suchością skóry, cellulitem, przebarwieniami oraz matowieniem, osłabieniem naskórka, paznokci i włosów. Zbyt mała ilość kolagenu w naszym organizmie powoduje, że jest ono bardziej podatne na działanie oraz rozwój patogenów (np. zanieczyszczeń środowiska, drobnoustrojów). Białko wykorzystywane jest w kosmetykach przeciwzmarszczkowych oraz jako substancja przyspieszająca rekonwalescencję po oparzeniach czy zranieniach.

Elastyna

Elastyna, wraz z kolagenem, występuje w tkance łącznej. Powoduje, że pojedyncze komórki organizmu tworzą większe struktury. Sprężyste włókna białka zapewniają skórze – jak nazwa wskazuje – elastyczność. Białko nadaje sprężystość i ładny wygląd ciała. Dzięki substancji rozciągnięta skóra może powrócić do swojego „wcześniejszego” kształtu.

Warto pamiętać o tym, że ciało człowieka wytwarza elastynę mniej więcej do 25 roku życia, a między 40-50 r.ż. dochodzi do zaniku jej włókien.

Kolagen i elastyna w kosmetyce

Po 25 roku życia ilość tych substancji zaczyna w organizmie spadać. Włókna kolagenowe i elastynowe stają się słabsze, coraz gorzej pełnią swoje funkcje, dlatego też w utrzymaniu dobrej kondycji skóry mogą pomóc kosmetyki zawierające owe białka. Produkty, bazujące na kolagenie i elastynie, przeciwdziałają procesowi starzenia się skóry. Kosmetyki pielęgnacyjne, wzbogacone w kolagen oraz elastynę, niwelują oznaki starzenia. Pomagają usunąć zmarszczki, regenerują, wygładzają, poprawiają sprężystość i gęstość skóry. Nawilżają, odmładzają, chroniąc przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Tworzą na skórze lekki film, który zapobiega nadmiernej utracie wody.

Kosmetyki z kolagenem i elastyną polecane są szczególnie skórze cienkiej, wysuszonej, wiotkiej i pozbawionej blasku. Zaleca się je osobom z cerą narażoną na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. To doskonały sposób na to, by uniknąć konieczności stosowanie kosztownych zabiegów z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej. Wczesne stosowanie niewielkich ilości kosmetyków z tymi białkami, opóźni naturalne procesy starzenia się i utrzyma skórę w dobrej kondycji przez długie lata.

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (194 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...