Łatwe koktajle na karnawał, którymi zadziwisz wszystkich na imprezie!
Oto przepisy autorstwa Mateusza Szuchnika – jednego z 20 najlepszych barmanów na świecie, finalisty World Class Competition 2015. Łatwe do przygotowania, a zarazem mistrzowskie.
Koktajl New Year’s Fizz
Składniki:
- 40 ml wódki Ketel One
- 20 ml soku z cytryny
- 20 ml domowej grenadyny (sok z granatu, cukier)
- 10 ml białka z kurzego jajka
- 5 ml wody różanej
- 50 ml szampana
Przygotowanie:
Domową grenadynę możemy przyrządzić samodzielnie. Za pomocą wyciskarki do owoców uzyskujemy około 100 ml soku z granatu, który zagęszczamy 100 g białego cukru. Wszystkie składniki koktajlu – poza szampanem – łączymy w szejkerze i wstrząsamy z lodem, aby schodzić napój. Następnie przecedzamy miksturę do schłodzonego kieliszka i uzupełniamy szampanem. Całość możemy ozdobić skórką z cytryny i wisienką koktajlową.
Fizzy to przeważnie orzeźwiające koktajle bazujące na słodko-kwaśnym smaku, z dodatkiem bąbęlków. Do ich przygotowania mogą zostać użyte bezalkoholowe napoje gazowane, ale świetnie sprawdzi się szampan bądź prosecco. Pierwsze spisane przepisy na fizz pochodzą z przewodnika Bartender’s Guide Jerryego Thomasa z 1887 roku, a najsłynniejszy reprezentant tego gatunku to gin fizz, który stał się wizytówką barów w Nowym Orleanie.
Koktajl Last Christmas – wspomnienie Świąt
Składniki:
- 50 ml Johnnie Walker Gold Label Reserve, infuzowanego skórką mandarynki
- 10 ml piernikowego gastrique (sok jabłkowy, cukier trzcinowy, ocet jabłkowy, przyprawy do piernika)
- 3 dashe/ 5ml Angostury Bitters (gorzka alkoholowa przyprawa ziołowa)
Przygotowanie:
Infuzja: łączymy 500 ml Johnnie Walker Gold Label z oczyszczonymi z bielma skórkami z 5 mandarynek, a następnie pozostawiamy na 3 dni w ciepłym miejscu. Piernikowy gastrique: w rondelku łączymy razem 100 ml tłoczonego soku jabłkowego, 200 g cukru trzcinowego typu Demerara który delikatnie karmelizujemy na ogniu, 20 ml octu jabłkowego i 10 g przyprawy do piernika (zmielony cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, anyż, imbir). Całość mieszamy i podgrzewamy, aby mikstura połączyła się dokładnie, tworząc gęsty emulsyjny syrop. Następnie łączymy infuzję whisky z piernikowym gastrique, dodajemy 3 dashe, tj. ok. 5ml Angostury Bitters oraz kostki lodu. Koktajl możemy ozdobić suszonym jabłkiem oraz laską cynamonu.
Ciasto na domowe pierniki – podobnie jak wino – powinno leżakować, choć według staropolskiego zwyczaju w przypadku pierników wystarczy miesiąc. Do przywołania atmosfery Świąt za pomocą koktajlu o aromacie pierników i mandarynki na szczęście potrzebujemy tylko trzech dni.
Poleca: Mateusza Szuchnik – jeden z 20 najlepszych barmanów na świecie