Tulia reprezentantem Polski na Eurowizja 2019! Zespół Tulia w wywiadzie „Kochamy muzykę, która nas wzrusza”.

Tulia Biczak, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka, Dominika Siepa tworzą zespół Tulia. To te szczecinianki zostały wybrane jako reprezentantki Polski na konkurs Eurowizja 2019. 


W zeszłym roku podczas festiwalu w Opolu zespół TULIA w pięknym stylu zdeklasował całą muzyczną konkurencję, złożoną z wokalistów dużo bardziej popularnych i występujących na scenie od lat. Dziewczyny ze Szczecina zdobyły nagrodę jury oraz nagrodę publiczności w Konkursie Premier na festiwalu w Opolu. Przypominamy wywiad, jaki przeprowadziliśmy z grupą TULIA przed kilkoma miesiącami!

***

Zespół TULIA to cztery utalentowane dziewczyny ze Szczecina (Tulia Biczak, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka, Dominika Siepa), które kultywują rodzimą tradycję muzyki ludowej. Podbiły serca polskich oraz zagranicznych słuchaczy folkowymi aranżacjami popularnych piosenek, a ich talent docenili nawet członkowie DEPECHE MODE. W rozmowie z Redakcją KM opowiedziały nam o miłości do muzyki, swoich inspiracjach, wyzwaniach, a także planach na przyszłość.

Tulia Biczak, Joanna Sinkiewicz, Patrycja Nowicka, Dominika Siepa tworzą zespół Tulia

KM: Cztery młode dziewczyny z muzycznym doświadczeniem postanawiają zajmować się muzyką folkową. To dość nietypowe. Większość ludzi kulturę ludową kojarzy z czymś przestarzałym, niemodnym. Co takiego ma w sobie folk, że skradł Wasze serca?

T: Każda z nas należała przez wiele lat do zespołów pieśni i tańca. Uczestnictwo w takich zajęciach rozbudza zainteresowanie w tym kierunku. Chciałybyśmy pokazać, że zainteresowanie tradycjami nie jest powodem do wstydu, nasz folklor jest bardzo różnorodny, bogaty – przez to ciekawy i inspirujący dla młodych ludzi, tak samo było z nami.

KM: Co poczułyście, gdy w październiku 2017 roku na fan page’u zespołu DEPECHE MODE pojawiła się Wasza wersja „Enjoy The Silence”, a internetowy świat zachwycił się tym coverem?

T: Poczułyśmy ogromne zdziwienie zasięgami tego filmu. Był on w zamierzeniu przeznaczony tylko dla wąskiego grona odbiorców muzyki Depeche Mode, nasze oczekiwania zostały przekroczone – nie sądziłyśmy, że ten pomysł odniesie aż taki sukces.

KM: Byłyście wtedy w Zespole Pieśni i Tańca „Szczecinianie”. Czy właśnie to wydarzenie stało się dla Was impulsem, by założyć własną grupę, znaleźć własną muzyczną drogę? Jak wyglądały Wasze początki?

T: Tak, reakcja ludzi na naszą wersję DEPECHE MODE była impulsem, by rozwinąć pomysł stworzenia zespołu, który prezentowałby coś więcej niż tylko muzykę ludową. Chciałyśmy zaprezentować po prostu to, co w duszy nam gra i dzięki temu naturalnie na świecie pojawił się zespół TULIA.

KM: Tulia, podobno to Ty jesteś inicjatorką całego zamieszania. Użyczyłaś swojego imienia nazwie zespołu, dlaczego?

T: Nazwę zespołu zasugerowali nam nasi agenci z grupy producenckiej Public Image. Według nich nazwa jest łatwa do zapamiętania, bardzo wdzięczna. A wszystko dlatego, że konwencja naszego pierwszego nagrania była moim pomysłem. 

KM: Wasza muzyka to połączenie klasycznych głosów, charakterystycznych dla polskiej muzyki ludowej z nowoczesną produkcją muzyczną. Skąd czerpiecie inspiracje? Jakie są źródła brzmienia TULII?

T: Brzmienie TULII to efekt współpracy z producentami muzycznymi. Usłyszeć tu można przede wszystkim białe głosy, które staramy się uzyskać poprzez odpowiednią modulację, instrumentarium tradycyjne w połączeniu z brzmieniem nowoczesnym. Inspiracje czerpiemy z naszych muzycznych sympatii i zainteresowań. Kochamy muzykę, która nas wzrusza, od Kate Bush i Sigur Rós po kapitalne utwory polskiej muzyki z lat 80. XX wieku.

Wywiad z zespołem TULIA

KM: W teledyskach występujecie w strojach ludowych. Z jakich regionów Polski pochodzą?

T: W teledyskach serii zimowej użyte zostały opoczyńskie stroje ludowe. W przyszłości mamy zamiar zaprezentować różne stroje i kostiumy sceniczne. Polskie stroje ludowe są cudownie piękne, powinniśmy być z nich dumni. Chcemy je pokazywać całemu światu!

KM: Nie zwalniacie tempa. Niedawno stworzyłyście cover hitu „Nieznajomy” Dawida Podsiadły. Dlaczego wybrałyście akurat tę piosenkę?

T: Cenimy twórczość Dawida Podsiadły. Jest to niezwykle utalentowany, młody artysta. Ten utwór ma szczególny charakter, który zainspirował nas do jego interpretacji.

KM: Pracujecie też nad debiutancką płytą, która ma się ukazać lada moment. Podobno mają się tam znaleźć covery znanych zespołów, ale też własne kompozycje. Czy możecie uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić nam, jakie utwory będę na krążku?

T: Chcemy by repertuar, który starannie dobieramy pozostał niespodzianką (uśmiech).

KM: Co jeszcze macie w planach? Planujecie trasę koncertową?

T: Po wydaniu płyty na pewno można nas będzie usłyszeć na licznych koncertach. Obecnie przygotowujemy debiutancki album, który ukaże się niebawem, następnie zajmiemy się koncertami. Mamy nadzieję, że zaskoczą słuchaczy i widzów nie tylko repertuarem, ale też warstwą wizualną.

Wywiad z zespołem TULIA

KM: Dziękujemy bardzo za to, że mimo napiętego grafiku znalazłyście chwilę na rozmowę z nami. Robicie to, co kochacie i osiągnęłyście sukces. Na koniec powiedźcie, czego można Wam życzyć?

T: Prosimy, by życzyć nam wielu muzycznych inspiracji do dalszej pracy oraz wielu ciekawych koncertów, których już nie możemy się doczekać. Dziękujemy.

Lubisz wywiady z ciekawymi osobami?  Przeczytaj wywiad z  jedną z najbardziej inspirujących blogerek i trenerek personalnych w sieci – Martą Hennig. Poznajcie przepis Marty na niegasnący uśmiech, zapas energii do działania i piękną figurę na wakacje!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (249 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...