Kobiety w branży IT – jak dostać wymarzoną pracę?
Jak wynika z raportu No Fluff Jobs, kobiety stanowią wśród programistów 30% ogółu. Zawód, który jeszcze kilkanaście lat temu uważany był za wyłączną domenę mężczyzn, teraz coraz częściej wybierany jest także przez przedstawicielki płci pięknej. Wiele kobiet ma jednak pewne obawy związane z ubieganiem się o posadę w branży IT, ponieważ są przekonane, że ich szanse na uzyskanie zatrudnienia są niższe. W poniższym artykule doradzamy, o czym koniecznie należy pamiętać przy ubieganiu się o zatrudnienie w IT.
Dlaczego kobiety decydują się na pracę w IT?
Dlaczego z roku na rok praca w IT interesuje coraz więcej kobiet? Uwarunkowane jest to przede wszystkim stabilnością zatrudnienia w tym sektorze, szerokimi możliwościami w zakresie rozwoju zawodowego oraz atrakcyjnymi wynagrodzeniami. Pracodawcy branży IT oferują także swoim pracownikom cały szereg benefitów pozapłacowych, co jest dodatkową przesłanką przemawiającą za tym, by wybrać tę specjalizację.
Mimo iż w przeszłości branża IT była uznawana za wyłączną domenę mężczyzn, w ostatnich latach można zaobserwować pewną rewolucję. Jak wynika z badania „Kobiety w IT” przeprowadzonego przez No Fluff Jobs, około 5% kobiet pełni w branży IT funkcję menedżera, zaś odsetek pań piastujących stanowiska kierownicze jest identyczny jak w przypadku mężczyzn. 84% ankietowanych programistek pracuje na stanowisku specjalistycznym, zaś 7% wykonuje profesję lidera deweloperskiego. Powyższe statystyki to bardzo pozytywna informacja świadcząca o wprowadzeniu w życie równouprawnienia, co kilkanaście lat temu mogłoby być dla niektórych nie do pomyślenia.
Co powinna zrobić kobieta, by dostać wymarzoną pracę w IT?
Kobiety w branży IT nie są już ewenementem – jak wynika z raportu No Fluff Jobs stanowią one 30% wszystkich pracowników w tej branży. Oczywiście, przewaga mężczyzn w dalszym ciągu jest znacząca, jednakże można zauważyć, że na przestrzeni lat odsetek kobiet stopniowo wzrasta.
O czym powinna pamiętać kobieta chcąca rozpocząć swoją karierę w branży IT? Należy zaznaczyć, że wszyscy specjaliści IT muszą nieustannie poszerzać zasób swojej wiedzy. Sektor ten wyróżnia się tym, iż cały czas powstają nowe technologie i oprogramowania, dlatego koniecznością jest podążanie za wszystkimi nowinkami.
Po pierwsze: studia informatyczne
Mimo iż zdarza się, że są pracodawcy, którzy nie wymagają posiadania dyplomu studiów wyższych, w rzeczywistości osoby po studiach informatycznych mają znacznie większe szanse na uzyskanie zatrudnienia.
W trakcie 5-letnich studiów na kierunku informatyka mamy możliwość pozyskania szerokiej wiedzy na temat programowania, funkcjonowania systemów operacyjnych, data science, bezpieczeństwa IT oraz wielu innych zagadnień. Studia to sposób na zdobycie podstawowej, kompleksowej wiedzy, która z pewnością przyda nam się w codziennej pracy w IT. Należy jednak pamiętać o tym, że ukończenie studiów to dopiero początek naszej drogi.
Kursy programistyczne i szkolenia
Oprócz studiów bardzo ważne są kursy programistyczne i szkolenia. Są one także swego rodzaju alternatywą dla osób, które nie chcą poświęcać aż 5 lat na studia, a jednocześnie zależy im na znalezieniu zatrudnienia.
W chwili obecnej istnieje wiele kursów programistycznych, szkoleń i bootcampów, które w efektywny sposób przygotowują zarówno kobiety jak i mężczyzn do podjęcia pierwszej pracy w branży IT.
Tematyka kursów dla programistów jest mocno zróżnicowana. Istnieją np. kursy, których uczestnicy mogą pozyskać specjalistyczną wiedzę odnośnie konkretnego języka, np. JavaScript. Zachęcamy, by przed wybraniem jakiegokolwiek bootcampu dokładnie sprawdzić sylabus, z którego dowiemy się, jaką wiedzę pozyskamy w trakcie jego trwania.
Praktyka, czyli sposób na sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności
Zdecydowanie najlepszym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności jest praktyka. Zachęcamy, aby po ukończeniu kursów czy w trakcie studiów tworzyć jak najwięcej własnych, testowych projektów – stron WWW czy aplikacji. W ten sposób również możemy upewnić się, że ścieżka kariery, którą wybraliśmy, rzeczywiście odpowiada naszym predyspozycjom.
Alternatywne ścieżki rozwoju kariery w branży IT
Programowanie nie jest dla wszystkich, o czym przekonało się już wiele osób uczestniczących w bootcampach czy studiujących informatykę. Kobiety, które nie czują się dobrze w programowaniu, mogą wybrać inne ścieżki rozwoju kariery w branży IT.
Mowa tutaj na przykład o profesji testera aplikacji. Zadaniem takiej osoby jest weryfikacja poprawnego działania aplikacji czy stron internetowych. Praca testera jest świetną opcją dla osób rozpoczynających karierę w IT. W ten sposób możemy łatwo przekonać się, czy praca z nowoczesnymi technologiami nam odpowiada.
Inną możliwością jest praca jako UX/UI designer. Do jego obowiązków należy prowadzenie badań nad użytecznością funkcjonalności bądź szaty graficznej produktów końcowych a także kreowanie pomysłów i rozwiązań, które przyczynią się do wzrostu satysfakcji użytkowników końcowych.