Kobiety pracujące w IT – jest ich coraz więcej!

Pomimo tego, że obecnie kobiety pracujące w IT to jedynie 19% pracowników, to prognozy zwiększenia tej liczby do  końca roku się bardzo optymistyczne. Mamy zaliczyć 6% skok zatrudnienia kobiet w tej branży, która do tej pory była kojarzona głównie z mężczyznami. Jak alarmuje Komisja Europejska już w ciągu najbliższych lat w tej branży może brakować nawet miliona pracowników! Drogie Panie, warto więc wykorzystywać i szlifować swoje umiejętności praktyczna i analityczne, które w zawodzie informatyka, programisty, testeya, czy innego specjalisty branży IT  są przydatne.

Zobacz także:Czego nie mówić na rozmowie o pracę?

kobiety_w_it

Kobiety pracujące w IT – Mama i programistka

 Z faktu, że kobiecej charyzmy, wielozadaniowości, determinacji i umiejętności organizacyjnych brakuje w IT, zdaje sobie sprawę wiele osób. Niestety, nadal niewiele z nich stara się coś zmienić. Tymi, który chcą zawalczyć o umocnienie kobiecej roli w informatycznym środowisku, jest Fundacja Rodzina i Przedsiębiorczość. Właśnie uruchomiła bezpłatny projekt „Mama w IT”, którego celem jest łamanie stereotypów dotyczących pracy kobiet w branży IT. – W ramach projektu Fundacja sfinansowała kobietom kursy przygotowujące do egzaminu ISTQB Certified Tester Foundation Level. Jego zaliczenie pozwoli paniom ubiegać się o pracę na stanowisku tester oprogramowania – tłumaczy Wojciech Mróz, współzałożyciel Testuj.pl, firmy która w ramach kooperacji z Fundacją Rodzina i Przedsiębiorczość, wyszkoliła przyszłe specjalistki IT. Jak dodaje: – Pracownik w tym zawodzie pełni istotną rolę, posiadając umiejętności pozwalające na podnoszenie jakości produkowanych aplikacji mobilnych, serwisów webowych i systemów desktopowych. Dzięki ich pracy, jest możliwe uniknięcie w przyszłości problemów związanych z niedostatecznym przystosowaniem tworzonych narzędzi do ich użytkowania.

Jak tłumaczy Ilona Gmytrasiewicz z Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość: – „Mama w IT” to ukłon w kierunku kobiet, a w szczególności mam, które po dłuższej przerwie chcą albo powrócić do życia zawodowego, albo udoskonalić swoje umiejętności, albo zacząć coś zupełnie innego. Projekt jest o tyle ważny, że pozwala walczyć z barierami płynącymi nie tylko z rynku pracy, ale także ograniczeniami, które czują same kobiety: – Częstym problemem jest własna psychika, która nie pozwala mamom podjąć pewnych wyzwań. Uważają, że skoro na kilka lat zostały wycofane z życia zawodowego, to dzis nie dadzą sobie rady w nowym otoczeniu i zmienionych realiach na rynku pracy – dodaje ekspertka.

Polecamy również: Na czym polega rozwój osobisty? Czy spełnia swoją rolę?

Kobiety pracujące w IT – One już pracują!

 Wiele kobiet może się zastanawiać i szukać odpowiedzi na pytanie: „Czy to rzeczywiście dla mnie, skoro nie mam wykształcenia ani doświadczenia w branży IT?”. Trzy kobiety, które dzięki szkoleniom ISTQB zdobyły potrzebną wiedzę i kwalifikacje, a następnie pracę, najlepiej odpowiedzą na to pytanie.

Jestem z wykształcenia humanistką. Ukończyłam Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim – przyznaje Ewa. Druga z kobiet, Kasia, ukończyła weterynarię, czyli również nie miała nic wspólnego z branżą informatyczną. Monika, trzecia bohaterka, która zdecydowała się zawalczyć o siebie, zajmowała się wcześniej testowaniem, ale tylko hobbystycznie. Przeświadczenie, że wykształcenie informatyczne jest niezbędne do robienia tego zawodowo, kazało jej przez dłuższy czas zwlekać ze staraniem się o podjęcie podobnej pracy. Kluczowe okazało się wsparcie męża. Monika wzięła udział w szkoleniu, zdała egzamin i dziś pracuje jako tester oprogramowania, łącząc obowiązki zawodowe z obowiązkami matki. Kobieta zwraca uwagę na jeszcze jeden, bardzo istotny aspekt, a mianowicie kobiecą dociekliwość i ciekawość świata, co w tym zawodzie jest bardzo pożądaną cechą: – To jest to, co w tej pracy bardzo lubię – wymyślanie, co może zostać zepsute lub użyte w inny sposób, niż zostało przewidziane. Tu jest miejsce na moją naukową ciekawość i dociekliwość.

Kobiety pracujące w IT – Stereotypy odchodzą w kąt! 

Kobiety coraz chętniej i odważniej kształcą się w kierunku IT, chcąc pokazać, że potrafią być dobrymi testerami, informatykami i programistami. Monika, Ewa i Kasia są żywymi przykładami na to, że kobieta w IT może czuć się jak ryba w wodzie. Nie uwierzyły stereotypom, że informatyka jest wyłącznie dla mężczyzn. Zaufały własnym umiejętnościom i skorzystały z projektu, który poszerzył ich horyzonty, wzmocnił wiarę w siebie oraz pobudził ciekawość.

Jak podsumowuje Wojciech Mróz: – Rzeczywiście zainteresowanie kobiet pracą w branży IT rośnie, co widzimy chociażby po zwiększającej się liczbie pań uczestniczących w szkoleniach informatycznych. Nie dziwi nas ani podejście przyszłych testerek, ani pracodawców, którzy chcą zatrudniać kobiety. Panie już z natury są bardziej odpowiedzialne, dokładne, dociekliwe i chcą być najlepsze. To jeden z powodów, dla których uważamy, że tester aplikacji i oprogramowania bardzo szybko może stać się zawodem przyszłości dla pań chcących pracować w IT.

Źródło: http://istqb.testuj.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (169 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  31 marca 2016 17:14

    Przedostatnie zdanie – super!

    Odpowiedz
  2. Ewelina  31 marca 2016 17:19

    Jakoś wcale mnie to nie dziwi, kobiety to zdolne bestie 🙂

    Odpowiedz
  3. Żanett  31 marca 2016 18:43

    Zdolne, ale i bardziej ambitne niż mężczyźni 🙂

    Odpowiedz
    • Ewelina  2 kwietnia 2016 11:23

      Oj nie bądźmy takie srogie 😛

      Odpowiedz
  4. Ewcia  31 marca 2016 19:14

    Świetny artykuł! Kobiety też mogą!

    Odpowiedz
  5. scrabble  1 kwietnia 2016 12:10

    Stereotypy to brzydka sprawa. Kobiety są przecież bardzo dokładne, cierpliwe, mają idealne cechy aby się odnaleźć w tej branży. Oby tak dalej 😉

    Odpowiedz
  6. Aneta  1 kwietnia 2016 16:32

    „Panie już z natury są bardziej odpowiedzialne, dokładne, dociekliwe i chcą być najlepsze” – no i super, kobiety do komputerów! 😉 Choć osobiście nie zetknęłam się jeszcze z kobietą programistką 🙂

    Odpowiedz
  7. bbo  2 kwietnia 2016 11:56

    Podziwiam takie panie. Programowanie to wyzwanie!

    Odpowiedz
  8. amina  7 czerwca 2016 01:57

    Gratulacje takim Panią bravo!!!!!

    Odpowiedz
  9. kasia87g  9 sierpnia 2016 20:51

    ja niestety humanistka

    Odpowiedz
  10. ewalub  15 września 2016 15:16

    U mnie w pracy jest jedna kobieta w dziale IT. Chyba dobrze sobie radzi 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany