Kobiety na rynku pracy

Są przebojowe, ambitne i pewne siebie. Współczesne kobiety różnią się od swoich mam i babć. Rola matki i żony nie jest dziś jedynym priorytetem w życiu płci pięknej. Kobiety stawiają także na karierę i pną się po jej szczeblach coraz wyżej. Jednak z badań monsterpolska.pl wynika, że wciąż ponad 70% kobiet uważa, że ma mniejsze możliwości na rynku pracy niż mężczyźni.

Kobiety na rynku pracy

Bez wątpienia kobietom nie zawsze było łatwo osiągnąć sukces zawodowy. Pracodawcy woleli zatrudniać mężczyzn, bojąc się, że kobiety mogą zajść w ciążę i będą musiały poświęcić się życiu rodzinnemu. Jednak współczesne panie udowadniają, że są równorzędnymi pracownikami. Dziś kobiety są dobrze wykształcone, ambitne i nie boją się nowych wyzwań. Nadal jednak pojawia się pytanie: czy mają te same prawa na rynku pracy co mężczyźni?  Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na całym świecie przez firmę Monster Worldwide, prawie ¾ wszystkich ankietowanych kobiet uważa, że mają mniejsze możliwości rozwoju na rynku pracy niż mężczyźni.

W internetowej ankiecie zapytano „Czy Pana/Pani zdaniem, kobiety mają tyle samo możliwości na rynku pracy jak mężczyźni?”. Odpowiedzi były zróżnicowane w zależności od płci respondentów. 72% mężczyzn uważa, że kobiety mają takie same szanse na rozwój zawodowy, natomiast taka sama liczba ankietowanych kobiet ma odmienne zdanie.

Kobiety narzekają przede wszystkim na niższe zarobki niż pracujący na tych samych stanowiskach mężczyźni. Sytuację kobiet pogarsza fakt, że wzrost płac, o którym ciągle informują media, jest najbardziej odczuwalny w tych sektorach gospodarki, które tradycyjnie związane są z mężczyznami.

Ponadto wiele pracujących kobiet obawia się, że stracą pracę, jeśli urodzą dziecko i odejdą na urlop macierzyński. Na szczęście coraz więcej firm zaczyna dbać o pracujące mamy. Jest tak zwłaszcza w dużych firmach, szczególnie tych o zachodnim pochodzeniu. „Firmy zaczynają dbać o kobiety wychowujące dzieci z dwóch powodów. Po pierwsze, coraz trudniej jest o wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika, dlatego też warto dbać o tych, których już się zatrudniło. Szefowie firm zakładają, że kobieta z małym dzieckiem nie będzie skłonna do szukania innej pracy. Ponadto mamy są lepiej zorganizowane i skoncentrowane na zadaniu,” mówi ekspert monsterpolska.pl, Małgorzata Majewska.

Kobiety i mężczyźni mają na rynku pracy równe prawa. Wynika to zarówno z polskich przepisów, jak i międzynarodowych regulacji (stworzonych np. przez Międzynarodową Organizację Pracy) przyjętych przez nasz kraj. Jednak zgodnie z informacjami na temat zarobków oraz z nastrojami kobiet, wynika, że jeszcze nie na wszystkich płaszczyznach płeć piękna jest traktowana na równi z mężczyznami.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (150 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Exilia  21 sierpnia 2012 07:22

  To prawda kobietki są w gorszej sytuacji, przeważnie jeżeli szefem jest mężczyzna uważa je za „głupsze” a jeśli szefem jest kobieta to jest o nie zazdrosna.

  Odpowiedz
  • m258  21 sierpnia 2012 08:26

   eh i tu muszę przyznać 100% rację!

   Odpowiedz
 2. candyshop  4 września 2012 12:03

  Szef bierze pod uwagę fakt ,ze jestes kobietą ,więc wczesniej czy później bedziesz matką czyli pracownikiem niewydajnym dlatego firmy wola przyjmowac facetów , a kobiety na umowy smieciowe.

  Odpowiedz
 3. efffciaa  24 lutego 2016 13:04

  Nie wiem co jest w naszej kulturze , że się rozgranicza kobiety od mężczyzn . Jesteśmy takimi samymi ludźmi i mamy takie same prawa , zarówno w życiu , jak i w pracy .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany