Kobieto – zbadaj się!

Rak szyjki macicy to, obok raka piersi, nowotwór najczęściej atakujący kobiety. Mimo, iż z roku na roku przybywa pań, które zdają sobie sprawę jak ważną rolę odgrywają regularne badania cytologiczne, wciąż wiele z nich zgłasza się do lekarza zbyt późno, poważnie ryzykując swoim zdrowiem, a nawet życiem.

badania-kobiet

Czynniki ryzyka

Nowotwór szyjki macicy może zaatakować w różnym wieku. Choć zdecydowanie częściej występuje u kobiet powyżej 40-tego roku życia, wykrywa się go także u 20-30-latek. Do grupy zwiększonego ryzyka predysponowane są przede wszystkim panie obciążone genetycznie, u których w rodzinie występowały wcześniej zachorowania na raka szyjki macicy. Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby należą:

– wczesna inicjacja seksualna,

– częste zmiany partnerów seksualnych,

– nieleczone, przewlekłe stany zapalne dróg rodnych,

– wiek,

– palenie papierosów,

– doustna antykoncepcja hormonalna,

– choroby towarzyszące, m.in. zakażenie HIV.

Profilaktyka przede wszystkim!

Pomimo wymienionych czynników należy pamiętać, że choroba nowotworowa może spotkać każdą z nas. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz świadomość działań, które należy podejmować aby nie zachorować lub mieć szansę wykrycia nowotworu we wczesnym, uleczalnym stadium. Niezbędnym badaniem pozwalającym na wczesną diagnozę choroby jest badanie ginekologiczne. Umożliwia ono także wykrywanie tzw. stanów przedrakowych, czyli schorzeń, które mogą stanowić wstęp do choroby nowotworowej, np. przewlekłe stany zapalne, nadżerki. Badanie ginekologiczne, na którym zostaje wykonana cytologia powinno być przeprowadzane raz do roku, a w przypadku występowania dolegliwości ze strony układu rodnego odpowiednio częściej. Centrum Medyczne Damiana w ramach tzw. szybkiej ścieżki ginekologicznej, oferuje pakiet badań w kierunku nowotworu macicy. Więcej na ten temat na www.damian.pl. W ramach działań profilaktycznych można ponadto przeprowadzać szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV, który stanowi bezpośrednią przyczynę zachorowań na raka szyjki macicy. Szczepienie to jednak daje najlepsze efekty w przypadku dziewczynek ok. 11-12 roku życia, przed rozpoczęciem współżycia.

 

Pamiętaj!

W przypadku wczesnego wykrycia nowotworu szyjki macicy rokowania są obiecujące, a choroba w 90% przypadków jest w pełni uleczalna.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  16 kwietnia 2016 09:47

  Kobieta się bada 🙂

  Odpowiedz
 2. Żanett  16 kwietnia 2016 14:47

  Ja też z dumą przyznaję, że badam się regularnie 🙂

  Odpowiedz
 3. nataliaa  16 kwietnia 2016 17:00

  Tak, to ważne żeby pamiętać o badaniach 🙂

  Odpowiedz
 4. Jaworka  16 kwietnia 2016 19:15

  Artykuł przypomina nam o regularnym badaniu a ja muszę przyznać że trochę czasu nie robiłam badań i u lekarza tez nie więc najwyższa pora się wybrać aż mi się wstyd zrobiło

  Odpowiedz
 5. Ewelina  17 kwietnia 2016 11:58

  Badam się regularnie, ale muszę przyznać, że mam problem z namówieniem do tego damskiej części mojej rodziny. Zawsze się tłumaczą brakiem czasu lub tym, że innym razem…

  Odpowiedz
 6. IwonaLFC  17 kwietnia 2016 16:36

  Ostatnio wysłałam swoją mamę na bezpłatne badania mammograficzne. Wprawdzie nie było łatwo ją przekonać, ale w końcu się udało. Na szczęście wyniki niczego złego nie wykazały 🙂

  Odpowiedz
 7. Patriszia  17 kwietnia 2016 18:14

  Regularne badania są bardzo ważne, niestety w praktyce różnie z tym bywa. Przyznaję z wstydem, że słabo u mnie z regularnymi wizytami u lekarza.

  Odpowiedz
 8. kasia87g  17 kwietnia 2016 18:38

  warto i trzeba się badać, mamy jedno życie i musimy o nie dbać, wizyty u ginekologa nie należą do najprzyjemniejszych ale mogą uratować nam życie i zdrowie!

  Odpowiedz
 9. Aneta  18 kwietnia 2016 12:40

  To prawda, trzeba się regularnie badać i namawiać do tego inne bliskie nam kobiety. Sporo osób jednak jeszcze żyje w przekonaniu, że „lepiej jest nie wiedzieć”.

  Odpowiedz
 10. AnnaKwasniak  18 kwietnia 2016 13:20

  regularne badania? Zapobieganie? Ostatnio jak chciałam się w przychodni zapisać do ginekologa (jest ich chyba 5, a stwierdziłam, że obojętnie do jakiego) usłyszałam datę 28.06.2016… No fajnie, bo akurat miałam potrzebę

  Odpowiedz
 11. Gocha  19 kwietnia 2016 20:47

  Tak, należy się badać!

  Odpowiedz
 12. Lilli88  18 marca 2019 14:25

  Grupa ryzyka czy też nie, profilaktyka to najlepsze co możemy dla siebie zrobić. Ja zawsze w ten sam dzień cyklu przeprowadzam samobadanie piersi za pomocą takiej specjalnej rękawicy femi glove, która zwiększa czucie w dłoni. I w ten sposób można wykryć już bardzo małą zmianę. Rękawicę kupiłam na stronie naturalnaplodnosc i każdej kobiecie ja polecam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany