Kobieto – zbadaj się!
Rak szyjki macicy to, obok raka piersi, nowotwór najczęściej atakujący kobiety. Mimo, iż z roku na roku przybywa pań, które zdają sobie sprawę jak ważną rolę odgrywają regularne badania cytologiczne, wciąż wiele z nich zgłasza się do lekarza zbyt późno, poważnie ryzykując swoim zdrowiem, a nawet życiem.
Czynniki ryzyka
Nowotwór szyjki macicy może zaatakować w różnym wieku. Choć zdecydowanie częściej występuje u kobiet powyżej 40-tego roku życia, wykrywa się go także u 20-30-latek. Do grupy zwiększonego ryzyka predysponowane są przede wszystkim panie obciążone genetycznie, u których w rodzinie występowały wcześniej zachorowania na raka szyjki macicy. Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby należą:
– wczesna inicjacja seksualna,
– częste zmiany partnerów seksualnych,
– nieleczone, przewlekłe stany zapalne dróg rodnych,
– wiek,
– palenie papierosów,
– doustna antykoncepcja hormonalna,
– choroby towarzyszące, m.in. zakażenie HIV.
Profilaktyka przede wszystkim!
Pomimo wymienionych czynników należy pamiętać, że choroba nowotworowa może spotkać każdą z nas. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz świadomość działań, które należy podejmować aby nie zachorować lub mieć szansę wykrycia nowotworu we wczesnym, uleczalnym stadium. Niezbędnym badaniem pozwalającym na wczesną diagnozę choroby jest badanie ginekologiczne. Umożliwia ono także wykrywanie tzw. stanów przedrakowych, czyli schorzeń, które mogą stanowić wstęp do choroby nowotworowej, np. przewlekłe stany zapalne, nadżerki. Badanie ginekologiczne, na którym zostaje wykonana cytologia powinno być przeprowadzane raz do roku, a w przypadku występowania dolegliwości ze strony układu rodnego odpowiednio częściej. Centrum Medyczne Damiana w ramach tzw. szybkiej ścieżki ginekologicznej, oferuje pakiet badań w kierunku nowotworu macicy. Więcej na ten temat na www.damian.pl. W ramach działań profilaktycznych można ponadto przeprowadzać szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV, który stanowi bezpośrednią przyczynę zachorowań na raka szyjki macicy. Szczepienie to jednak daje najlepsze efekty w przypadku dziewczynek ok. 11-12 roku życia, przed rozpoczęciem współżycia.
Pamiętaj!
W przypadku wczesnego wykrycia nowotworu szyjki macicy rokowania są obiecujące, a choroba w 90% przypadków jest w pełni uleczalna.