Gdy kobieta zarabia więcej – czy to zawsze musi być problem?

Wydaje się, że nie ma problemu, gdy mężczyzna zarabia więcej, ale nie wszystko układa się dobrze, gdy kobieta zarabia więcej. Jak w takiej sytuacji postępować? Czy to zawsze musi oznaczać zazdrość i niezadowolenie? Czy mężczyzna ma się rzeczywiście czym przejmować?

 

Kwestie pieniędzy i zarobków to w Polsce ciągle temat tabu. Nie mówimy o tym, ile zarabiamy przyjaciołom i nie lubimy chwalić się tym również przed rodziną. Jedni dlatego, że uważają iż zarabiają mało, inni dlatego, ze nie chcą by ich towarzysze czuli się zakłopotani. W stałym związku czy małżeństwie, mieszkając razem  posiada się wspólny budżet, a przynajmniej jego część. W końcu musicie opłacić czynsz, wszystkie rachunki, płacicie za ubezpieczenie samochodu, czy chociażby za jedzenie, bo w końcu nie będziecie mieć wyznaczonych półek w lodówce. Sytuacja wydaje się stabilna w momencie, gdy to mężczyzna zarabia więcej. Na tyle stabilna przynajmniej, że on może być zadowolony i spełniony, a kobieta… kobiecie łatwiej się z tym pogodzić (podobno). Co jednak, gdy kobieta zarabia więcej?

Gdy kobieta zarabia więcej – To nasze pieniądze

Problemy w kwestiach domowych finansów zawsze najlepiej rozpatrywać po hasłem „nasze”, a nie „moje” i „twoje”. dlatego dobrze jest przynajmniej część pieniędzy umieszczać we wspólnym budżecie. Jest to rada zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, bez względu na to, kto ile zarabia. Stawianie potrzeb finansowych partnera na równi ze swoimi to jeden w elementów stabilnego związku (tak, pieniądze w związku liczą się również). W końcu mogłabyś kupić sobie wypasioną torebkę wiedząc, że partnera nie stać na porządną zimową kurtkę?

Gdy kobieta zarabia więcej – To nasze obowiązki

Każda para rozdziela między siebie codzienne obowiązki. Nie oznacza to,  że zarabiający mnie mężczyzna, czy kobieta mają zostać w domu i zajmować się dziećmi jeśli tego nie chcą. Chodzi o zdecydowanie bardziej przyziemne sprawy. Ustalcie jasno i równo kto za co odpowiada w domu. Kto wynosi śmieci, kto zmywa, kto szoruje wannę. I koniecznie podzielcie się równo. Wysokość zarobków nigdy nie powinna oznaczać, że zarabiając mniej ciężej pracuje w domu!

Gdy kobieta zarabia więcej – Nie umniejszaj swojego sukcesu

Kobiety często, gdy okazują się w czymś lepsze, starają się umniejszać swoje zasługi. Dlatego to otworzenie słoika po tym, jak on męczył się przez 10 minut to zupełny przypadek. Dlatego bycie panią domu to kobiecy obowiązek,  mamą wychowującą dzieci przyjemność i naturalna rzecz. A większą pensję to dostajesz pewnie przez przypadek, albo dlatego, że znasz kadrową? Twoja pensja przekłada się na zawodowy sukces i sukces prywatny. Nie ma sensu umniejszać swoich zasług!

Gdy kobieta zarabia więcej – Nie sprawiaj, by partner czuł się winny, że zarabia mniej

Dostałaś awans, pracujesz w lepiej opłacanym zawodzie i to świetnie! Pamiętaj jednak, że umniejszanie roli partnera w domowym budżecie, dowcipy na temat jego zarobków, czy zwykłe docinki podczas kłótni to prosta droga do poważnych problemów w związku. Twój mężczyzna prawdopodobnie został wychowany w twierdzeniu, że to on musi zadbać o finansowy byt rodziny. Nic dziwnego, w końcu mamy to w genach – to mężczyzna wyruszał na polowanie.  Nawet jeśli jego rodzice byli bardziej nowocześni, to z pewnością wielu jego przyjaciół jest takimi „myśliwymi” . Nie odbieraj mu poczucia godności, w końcu sama byś tego nie chciała!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (298 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewalub  7 września 2016 12:29

  Nie zawsze to musi być problem. Znam parę, w której to kobieta zarabia na dom, dziecko i siebie, a jej mąż tylko na swoje potrzeby. Powiedziała mi kiedyś, że on stworzył dla siebie gniazdko, w którym lubi sam przebywać. Dogadują się dobrze, nauczyli się żyć po swojemu. On przejął więcej obowiązków domowych.

  Odpowiedz
 2. martucha180  7 września 2016 22:58

  Zależy od charakteru mężczyzny, jak się zapatruje na finanse domowe.

  Odpowiedz
 3. Jaworka  8 września 2016 08:58

  Nie wiem jak to jest bo nie mam takiego problemu zarabiamy prawie jednakowo i w domu obowiązkami też się dzielimy ale myślę że teraz co raz więcej kobiet zarabia więcej od męża i to już zależy od charakteru czy się z tym mężczyzna pogodzi czy nie w końcu to nie koniec świata a takie sa teraz realia i powinien się cieszyć że chociaż jedna osoba zarabia na tyle dobrze że nie trzeba się martwić od 1-go do 1-go z tym że kobieta nie powinna nigdy podkreślać że to ona utrzymuje dom i odwrotnie

  Odpowiedz
 4. kasiadrozdz  8 września 2016 16:02

  ciekawe

  Odpowiedz
 5. ewka  24 grudnia 2016 07:37

  ja zarabiam więcej od męża i nie jest to dla nas żadnym problemem

  Odpowiedz
 6. Zarobki  22 września 2020 19:57

  Nie widzę w tym żadnego problemu, w końcu jest równouprawnienie. Kobieta może więcej zarabiać a mężczyzna spokojnie może przejąć więcej obowiązków domowych.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany