Ubierz się jak kobieta sukcesu! Power dressing w 5 krokach

Styl biurowy zyskuje nowe, ciekawsze oblicze. To nie nudne, bezpieczne kroje i kolory, ale wyrafinowana, kobieca elegancja. Poznaj power dressing!

Co łączy księżną Kate, Brigitte Macron, Michelle Obamę i Claire Underwood? Pewność siebie, inteligencja oraz nienaganny styl! Dziś idealnie skrojone, eleganckie ubrania, przeznaczone dla kobiet sukcesu określa się jako: Power dressing. Co ciekawe, jest to jeden z najgorętszych trendów sezonu jesień-zima 2017/18! Pojawił się na wybiegach słynnych domów mody, w tym Dolce & Gabbana, Calvina Keina oraz Stelli McCartney. Czym się charakteryzuje? Jak go nosić? Sprawdźcie!

Ubierz się jak kobieta sukcesu! Power dressing w kilku krokach

pixabay.com

Czym jest „efekt aureoli”?

Kobiety sukcesu zawsze starają się wyglądać nienagannie, elegancko i stylowo. Ubierają się zgodnie z maksymą „jak cię widzą, tak cię piszą”. Wiedzą, że wygląd i ubiór, mogą zadecydować o tym, jak inni nas odbiorą. Psychologowie nazywają to „efektem aureoli”. To, jakie ubrania nosimy ma ogromny wpływ na to, za jakie osoby mają nas inni. Dlatego też kobiety sukcesu, poprzez starannie dobrane elementy garderoby, świadomie wpływają na to, jak się o nich mówi (i myśli). Wiedzą, że perfekcyjny, profesjonalny wygląd, to jeden ze sposobów na osiągnięcie sukcesu.

Skąd wziął się power dressing?

Określenie „power dressing” przeważnie rozumiane jest jako styl ubioru, który ułatwia podkreślanie i budowanie pozycji, zwłaszcza w biznesie oraz polityce. Pojęcie powstało na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, na fali emancypacji kobiet. Wtedy panie, by pokazać swoją ambicję, pewność siebie oraz profesjonalizm, zaczęły upodabniać się do mężczyzn za pomocą stroju. Oczywiście już wcześniej kobiety fascynowały się modą dla panów. Przykładem może być Coco Chanel, która stworzyła damski odpowiednik garnituru oraz Marlena Dietrich, uwielbiająca koszule i krawaty. Minimalistyczne kostiumy, wzorowane na męskiej garderobie, nosiły chętnie również Audrey Hepburn, Grace Kelly oraz Jackie Kennedy. Jednak właśnie w latach 70. i 80. fascynacja modą dla panów osiągnęła apogeum. Ubiór damski inspirowany modą męską, został powszechnie doceniony jako wygodny, praktyczny i kojarzony z profesjonalizmem. Stał się stylem odzwierciedlającym świadomość siebie i siły kobiety sukcesu.

Dziś tego typu stroje są bardzo popularne, a styl biurowy zyskał nowe, ciekawsze oblicze. Współczesny power dressing ma łączyć takie elementy wizerunku, jak profesjonalizm, stanowczość i atrakcyjność! W odważniejszej wersji bawi się modą, wymieniając spodnie z kantem na dzwony, a garnitury w szarych kolorach, na pastelowe, bądź cukierkowe.

Ubierz się jak kobieta sukcesu! Power dressing w kilku krokach

pixabay.com

Power dressing: kilka głównych zasad

Garderoba współczesnej kobiety sukcesu powinna być elegancka, ale też zdecydowana i wyrazista. Należy tak dobierać ubrania, dodatki, by wywrzeć pozytywne wrażenie na innych. Power dressing dodaje pewności siebie, pozwala na zasygnalizowanie kompetencji. W stylu ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy kobiecością a męskością. Pamiętaj też, że dopełnieniem stroju jest odpowiedni makijaż i fryzura. Wykonaj make-up, który delikatnie podkreśli Twoją urodę. Postaw na twarzową fryzurę, która będzie wyglądać starannie (np. elegancki kok lub lekkie upięcie).

Ciekawym źródłem inspiracji modowych mogą być postaci ze współczesnych seriali (np. Claire Underwood z House of Cards, Jessica Pearson z Suits, czy Alicia Florrick z The Good Wife), czy postaci z show-biznesu i świata polityki (Cara Delevingne, Amal Clooney, Melania Trump). O jakich zasadach warto pamiętać, by ubrać się w stylu kobiet sukcesu?

1) zachowaj proporcje figury

Strój powinien być dopasowany do figury, tak by korygował mankamenty i uwypuklał atuty sylwetki. Sekret idealnej stylizacji, to nie tylko klasyczny fason oraz dobra jakość! Należy wybierać takie elementy eleganckiej garderoby, w których sylwetka prezentuje się najlepiej. Dla niskich pań będą to np. dopasowana sukienka i żakiet, dla wysokich – spodnie z wysokim stanem i marynarka, którą dodatkowo można w talii uzupełnić paskiem, który nada figurze kształtu klepsydry. Powinno się wybierać kroje, które podkreślają kobiecą figurę, zachowując dobry gust. Unikaj rzeczy za krótkich, za małych, o odważnych dekoltach, czy wycięciach.

2) stawiaj na monochromatyzm

Jednokolorowe zestawy ubrań są bezpieczne i bardzo eleganckie. Chronią przed popełnieniem modowego błędu. Stylizacje tego typu są uniwersalne. Dodatkowo czarny, granatowy lub beżowy total look jest obecnie niezwykle modny. Po monochromatyczne zestawy bardzo często sięgają wpływowe panie.

3) pamiętaj o znaczeniu barw

W stroju biznesowym bardzo ważny jest dobór kolorów. Dobre barwy to zarówno ciemny granat, szarość, grafit, jak i czerwień. Ostatnia z wspomnianych barw jest kolorem władzy, rywalizacji i zdecydowania. W biznesie świetnie sprawdzi się jako dodatek – torebka, apaszka, kolor paznokci. Dobrym wyborem jest też biel, która podkreśla profesjonalizm. Dobrze wygląda z ciemnymi spodniami, bądź szarą spódnicą. W stylu biznesowym sprawdzi się także błękit (np. koszula). Uspokaja, odpręża, wprowadza w pozytywny nastrój. Należy natomiast uważać z czernią, gdyż kolor może uwypuklać zmęczenie oraz bladość cery.

4) postaw na równowagę

Ubieraj zarówno kobiece, jak i męskie elementy garderoby. Stawiaj na ołówkowe spódnice, eleganckie koszule, taliowane żakiety, marynarki, garnitury oraz proste sukienki przed kolano. Noś klasyczne, czarne szpilki, jak również oxfordki. Sięgaj po luźne męskie koszule, kamizelki i eleganckie spodnie. Pamiętaj o podkreślonej talii, najlepiej paskiem.

5) dbaj o umiar w dodatkach

Pamiętaj, że dodatki mają ogromne znaczenie. Ożywiają klasyczny strój. Postaw na modną torebkę oraz delikatną biżuterię (np. sznur pereł), ale zachowaj umiar. Dodatki powinny być subtelne, proste i eleganckie. Dobrym pomysłem jest zegarek na skórzanym pasku lub złotej/srebrnej bransolecie, albo minimalistyczne kolczyki. Ciekawym dodatkiem może być również apaszka w ciepłym kolorze, zawiązana tak, jak krawat.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (260 głosów, średnia: 4,54 z 5)
loading... zapisuję głos...