Kobieta biega – jak robić to najlepiej?
Czas maratonów i półmaratonów w pełni. Trzeba przygotować się do kolejnych zawodów, pracować nad techniką, kondycją, wynikami. Lub po prostu zacząć biegać dla przyjemności. Jedno jest pewne bez względu na to, czy jesteś biegaczką początkującą czy zaawansowaną, twoje ciało wymaga odpowiedniego przygotowania, byś mogła w pełni cieszyć się ruchem.
Czasami, gdy termin maratonu koliduje z oczekiwaną miesiączką, można ją przyspieszyć domowymi sposobami:
Kobieta biega – Sylwetka biegaczki
Świadomość budowy ciała i odpowiedni trening ogólnorozwojowy może decydować o osiągniętych wynikach sportowych, ale także o stanie zdrowia biegaczki. Pewne wrodzone cechy budowy wpływają na układ ciała kobiety podczas biegu. Budowa miednicy, a szczególnie jej szerokość, wpływa na ułożenie stawów kolanowych i skokowych, zwiększając ich obciążenie. Pozycja górnej części ciała jest kluczowa dla prawidłowej techniki biegu. Kobiety często mają „zamkniętą” klatkę piersiową, z przykurczonymi mięśniami piersiowymi, zaokrąglonymi plecami oraz wysuniętymi do przodu barkami i głową. Ciężar biustu dodatkowo pogłębia taką postawę. Stanik sportowy, który mocno podtrzymuje piersi, pomaga utrzymać ciało w prawidłowej pozycji. Właściwie dobrane ćwiczenia polepszają wydolność mięśni odpowiedzialnych za dobrą pozycję bioder i kręgosłupa w czasie biegu.
Kobieta biega – Piersi także „biegną”
Według badań przeprowadzonych na University of Portsmouth, nawet niewielkie biusty np. w rozmiarze 75A, w trakcie biegu, mogą przemieszczać się o około 4 cm od miejsca spoczynku. W przypadku większych rozmiarów, amplituda ruchu dochodzić może nawet do 14 cm. Jak to wygląda w przeliczeniu na kilometry? Kilometrowy bieg to dla biustu dystans około 84 m, zatem w trakcie maratonu piersi pokonują ponad 3,5 km! Każdy kilometr biegu nieodwracalnie wpływa na jędrność biustu, może powodować ból i dyskomfort. W piersiach nie ma tkanki mięśniowej, a trwały ruch biustu powoduje rozciąganie więzadeł, odpowiedzialnych za ich jędrność. Jedynie trenowanie w dobrze dobranym i profesjonalnym biustonoszu sportowym może uchronić piersi przed negatywnymi skutkami ruchu i zapewnić maksymalne podtrzymanie oraz wygodę podczas uprawiania sportu. Często przekłada się również na lepszy wynik treningu. A także zmniejsza ból związany z nadwrażliwością piersi przed miesiączką.
Bieganie – same plusy
Czym dla kobiet jest bieganie? Dla jednych to sposób na zdrowie i piękne ciało. Inne uwielbiają to uczucie tuż po treningu, kiedy uwalniają się endorfiny i znika napięcie po stresującym dniu. Wiele kobiet traktuje bieganie jako element swojego stylu bycia lub wyraz swojej niezależności. Czas tylko dla siebie, pomiędzy pracą a rodzinnymi obowiązkami. Każda z nas potrzebuje takiego momentu, by wyjść na chwilę ze wszystkich codziennych ról i pobyć tylko sama ze sobą.
Ponadto regularne bieganie poprawia krążenie, przyspiesza spalanie tłuszczu oraz wydalanie wody z organizmu, dzięki czemu zmniejsza problem cellulitu, a nawet całkowicie go likwiduje.
Biegać mogą także kobiety w ciąży, jeśli robiły to wcześniej, a lekarze nie widzą przeciwwskazań. Regularny ruchzmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie, żylaki, a także hemoroidy. Bieganie wzmacnia mięśnie kręgosłupa, dzięki czemu łatwiej zachować prawidłową postawę w ciąży. Warto jednak, jak we wszystkim, zachować umiar.
Materiał powstał w oparciu o rozmowę z Jackiem Grabowskim – rehabilitantem z Centrum Rehabilitacji Sportowej w Warszawie oraz Agnieszką Bednarską – ekspertką marki Shock Absorber.