Kłótnie w związku – jak znaleźć rozwiązanie?

Dzisiaj omawiamy 3 podstawowe błędy w komunikacji między partnerami. Co robić, gdy kłótnie w związku powtarzają się i atmosfera wrze? Czy jest sposób na to, aby nasz związek wyszedł z tej potyczki cało? Zapraszamy do lektury!

podstawowe błędy komunikacji w związku

Kłótnie w związku – Wszystkie żale na raz

Jedną z typowych kobiecych cech jest kumulowanie w sobie złości. Na co dzień nie przeszkadza nam cieknący zlew, czy szafka, która od miesiąca czeka na powieszenie. Rozumiemy, że nasz mężczyzna może być zmęczony, że mógł zapomnieć skoro same o tym nie pamiętałyśmy.

O wszystkim jednak przypominamy sobie w jednej chwili, kiedy dojdzie do poważniejszej kłótni. Czasami dzieje się tak własnie w czasie napięcia przemiesiączkowego (choć czasem trudno się do tego przyznać). I to własnie kolejna kobieca cecha – wyciągamy wszystkie żale w jednym czasie. Jak już się otworzymy, nie możemy przestać.

Musimy jednak zrozumieć, że nasi mężczyźni są jednozadaniowi – jeden problem w jednym czasie. Jeśli zaatakujemy go wypominaniem wszystkich wpadek i zaniedbań, może poczuć się mocno zdezorientowany. Przede wszystkim może zacząć się zastanawiać dlaczego z nim jesteś, skoro tak bardzo Cię unieszczęśliwia. I słusznie. Dlatego pamiętaj, żeby starać się reagować od razu – i Tobie i Twojemu partnerowi zaoszczędzi to nerwów.

Zobacz też: Kłopoty z partnerem – jak utrzymać silny związek?

Kłótnie w związku – Ciche dni

To bardzo częsta technika wyrażania swojej złości. Jeśli Twój partner zdąży się dowiedzieć od Ciebie o co jesteś zła, to jeszcze pół biedy. Gorzej, kiedy zostawisz go z odpowiedzią domyśl się!

W takim wypadku zaczniesz go karać, chociaż on na prawdę może nie wiedzieć, co zrobił (lub czego własnie nie zrobił). Tego typu metody wychowawcze niestety nie przynoszą innych efektów poza frustracją Twoją i Twojego partnera. Prawda, że bardzo szybko i Ty zaczynasz odczuwać efekty swojej postawy?

Jak z tym walczyć? Starać się mówić. Spokojnie, bez pretensji. Mówić o uczuciach, choć to trudne. Nie bój się, że Twój mężczyzna nie zrozumie, gdy zaczniesz mówić o uczuciach. Być może sam nie ma w zwyczaju o nich mówić, równie często co Ty, jednak może to zaskoczenie – posiada je i rozumie.

Ciche dni, zamień na ciche godziny, ale niech to będzie czas, w którym uspokoisz się i zastanowisz nad tym, w jaki sposób zakomunikujesz swoje potrzeby i problemy.

I warto posłuchać rad naszych mam i babć. Ważne, by nie zasypiać obrażonym i w osobnych łóżkach. Ta odrobina czułości przed snem naprawdę bardzo wiele ułatwia, jest komunikatem – choćby nie wiem co się działo, to i tak kocham Cię.

Polecamy również: Jak postępować z mężczyzną – czyli kobieta w świecie faceta

Kłótnie w związku – Muszę wygrać

Jeśli już dojdzie do spięcia, kłótni musicie oboje pamiętać, że najważniejsze jest wypracowanie kompromisu i rozwiązania sytuacji.

Nie staraj się za wszelką cenę wygrać kłótni i udowodnić swojej racji. W Waszych rozmowach nie powinno być miejsca na wygranych i przegranych – wtedy przegrywa Wasz związek. Mówienie o uczuciach jest trudne, ale staraj się mówić co czujesz, zamiast atakować.

Zamiast:

– Nic nie robisz w domu, wszystko jest na mojej głowie, nie jestem Twoją służącą! 

Taki komunikat wymaga zaprzeczenia ze strony Twojego partnera – to reakcja obronna. Kompletnie nic nie zyskasz atakiem – Twój partner, albo odpowie tym samym (Nie histeryzuj!), albo dla własnego spokoju zignoruje Cię.

Zamień na:

– Bardzo chcę, żeby nasz dom był przyjemny i czysty. Wiem, że Tobie nie przeszkadza bałagan, ale mi tak. Nie daję rady sama o to zadbać, mam za dużo obowiązków i potrzebuję Twojej pomocy.  

A może też jesteście w stanie wymienić błędy w komunikacji w związku, które widzicie u siebie lub relacjach innych osób? Jesteśmy bardzo ciekawe Waszych spostrzeżeń! 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (239 głosów, średnia: 4,58 z 5)
loading... zapisuję głos...