Klon palmowy – uprawa klonu palmowego w donicy
Szukasz nietuzinkowej ozdoby swojego ogrodu, tarasu bądź balkonu? Przeglądając dostępne na rynku rośliny, koniecznie weź pod uwagę klon palmowy (Acer palmatum). To niewielkie, ale bardzo dekoracyjne drzewko dostępne w wielu różnych odmianach, doskonałe do uprawy w dużych donicach lub w gruncie. Sprawdzi się również jako bonsai. Choć jego pielęgnacja należy do dość wymagających, klon palmowy odwdzięcza się atrakcyjnym wyglądem, który cieszy oko przez cały rok. Podpowiadamy, jaką odmianę wybrać i jak uprawiać klon palmowy w donicy.
Spis treści:
Czym charakteryzują się klony palmowe?
Zanim przejdziemy do tematu uprawy i pielęgnacji, warto poznać parę podstawowych informacji na temat tego niezwykłego gatunku. Klon palmowy to filigranowe drzewo o dość luźnej budowie i cienkich, tworzących parasolowatą koronę pędach z szarobrązową korą. Pochodzi z Azji, gdzie w warunkach naturalnych porasta głównie górskie tereny Chin, Japonii i Korei, osiągając do 5 metrów wysokości. W Europie chętnie uprawiany jest głównie ze względu na swój atrakcyjny wygląd, który zachowuje praktycznie przez cały rok. W ogrodach charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na jego uprawę w pojemnikach. Wiosną można podziwiać na nim delikatne kwiaty, jesienią zaś delektować się intensywnymi kolorami przebarwiających się liści (zwłaszcza jeśli wybierzemy klon palmowy czerwony lub inną nietuzinkową odmianę).
Tym, co wyróżnia go na tle innych gatunków, są duże, klapowate liście o wyraźnie powycinanych brzegach (każdy ma od 5 do 7 klap), które przypominają nieco liście palmy lub rozłożone dłonie i dość późno opadają na zimę. W zależności od odmiany mogą one początkowo mieć kolor zielony lub od razu przyjmować różne odcienie: od złota, przez pomarańcz, aż po intensywną purpurę. Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy, wiosną drzewo to wytwarza niewielkie kwiaty, a jesienią z kolei uroku klonowi palmowemu dodają niewielkie owoce – czerwono-brązowe skrzydlaki.
Więcej na temat klonu palmowego przeczytasz w leksykonie roślin OBI.
Klon palmowy – odmiany godne uwagi
Klony palmowe dostępne są na rynku w wielu różnych odmianach, różniących się nie tylko wybarwieniem liści, ale również pokrojem i maksymalnymi do osiągnięcia rozmiarami. Wśród najbardziej godnych uwagi, jeżeli chodzi o uprawę w donicy, warto wymienić:
- Klon palmowy „Atropurpureum” – jedna z najbardziej popularnych odmian, określana też jako klon palmowy czerwony ze względu na intensywnie purpurowe liście zdobiące drzewo przez cały rok. Co więcej, jest ona często wybierana także do uprawy gruntowej z uwagi na swoją wysoką mrozooodporność.
- Klon palmowy „Dissectum” – osiąga maksymalnie 2 metry wysokości i wyróżnia się mocno zwisającymi pędami. Określany czasem jako klon palmowy zielony ze względu na fakt, że jego mocno postrzępione liście dopiero jesienią zmieniają barwę z zielonej na intensywnie żółtą. W ramach tej odmiany występuje także pododmiana karłowa „Dissectum Nigrum”, której liście z kolei przybierają brązowoczerwony odcień.
- Klon palmowy „Orange Dream” – choć może osiągać spore rozmiary, odmiana ta ceniona jest za nietuzinkowy kolor liści: początkowo intensywnie pomarańczowy, jesienią z kolei przechodzący w żółty.
- Klon palmowy „Sangokaku” – często spotykany jako klon palmowy szczepiony na pniu, wyróżniający się zwisającymi pędami w intensywnie koralowym kolorze. Pięknie kontrastują one z liśćmi, początkowo zielonymi, z czasem przybierającymi barwę żółtopomarańczową.
- Klon palmowy „Ukigumo” – to ciekawa odmiana o biało-zielonych, intensywnie nakrapianych liściach.
- Klon palmowy „Mikawa-Yatsubusa” – odmiana karłowa (maksymalnie 80 centymetrów wysokości), charakteryzująca się bardzo powolnym wzrostem, najczęściej sprzedawana jako klon palmowy bonsai. Klapowate liście w tym przypadku układają się w charakterystyczny, piętrowy sposób.
Klon palmowy w donicy – uprawa krok po kroku
Jak już wspomnieliśmy, brak ogrodu wcale nie oznacza, że nie możemy hodować klonu palmowego. Z powodzeniem bowiem można hodować go w donicy, nie tylko jako klon palmowy bonsai, ale również klon palmowy na nóżce. Co więcej, na uprawę pojemnikową klonu palmowego często decydują się również te osoby, które boją się, że posadzony w gruncie klon nie przetrwa zimy.
Inne ciekawe rośliny doniczkowe kupisz w sklepie internetowym OBI.
Optymalne stanowisko do uprawy klonu palmowego
Zanim udamy się po nasz wymarzony klon palmowy czerwony lub zielony, zastanówmy się, gdzie chcemy go ustawić. Idealnym miejscem dla klonu palmowego jest jasne stanowisko, gdzie jednak nie będzie narażony na długotrwałe, bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Stosunkowo dobrze znosi on też półcień, choć wtedy należy się liczyć z nieco mniejszą intensywnością wybarwienia liści. Warto zadbać o to, by nasz klon palmowy nie był wystawiony na wiatry, których nie toleruje, dlatego idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie donicy z sadzonką przy murze lub ogrodzeniu.
Jak dobrać rozmiar donicy dla klonu palmowego?
Klon palmowy charakteryzuje się dość płaskim systemem korzeniowym, dlatego dobrze czuje się nawet w niewielkich pojemnikach. By zapewnić mu odpowiednie warunki, powinniśmy wybrać donicę, której średnica będzie równa 1/6–1/4 wysokości naszego klonu. Oczywiście wraz z jego wzrostem konieczne może okazać się przesadzenie drzewka – średnio zabieg ten należy powtarzać co 3–5 lat. Zwróćmy również uwagę na wysokość donicy, tak by klon mógł być posadzony na głębokości przynajmniej o połowę większej niż jego bryła korzeniowa.
Klony palmowe – właściwy dobór podłoża
Optymalnym podłożem do wzrostu jest dla klonu palmowego lekko kwaśna lub obojętna, ale dobrze przepuszczalna ziemia z niewielką domieszką piasku. Warto również zadbać o umieszczenie na dnie donicy z otworami warstwy drenażu, co zapobiegnie zaleganiu wody w pojemniku i zminimalizuje ryzyko gnicia korzeni. Klon palmowy preferuje bowiem umiarkowane nawodnienie.
Klon palmowy w donicy – codzienna pielęgnacja
Klony palmowe uprawiane w pojemnikach wymagają nie tylko regularnego, ale umiarkowanego podlewania, lecz także systematycznego nawożenia mieszankami płynnymi. Do podlewania najlepsza będzie w tym przypadku nieco odstana woda w temperaturze pokojowej. Należy zabiegi te wykonywać przez cały okres wegetacyjny, pamiętając, że lepiej podlewać klon palmowy częściej, ale mniejszą ilością wody. Wskazane jest jedynie ograniczenie nawadniania jesienią, tak by pobudzić drzewko do zmiany zabarwienia liści. Jeżeli wokół mamy dość suche powietrze, warto od czasu do czasu nie tylko podlać, ale również zrosić koronę drzewa wodą, co pozwoli uchronić je przed usychaniem końcówek liści i ich nieestetycznym przebarwianiem się na brązowo.
Czy klon palmowy w pojemniku trzeba okrywać na zimę??
Większość dostępnych w sprzedaży odmian klonu palmowego nie jest mrozoodporna, dlatego jeżeli nie planujemy przenosić donicy z drzewkiem na okres zimowy do wewnątrz, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie rośliny. Części nadziemne, zwłaszcza w przypadku młodych sadzonek, warto osłonić agrowłókniną. Wokół bryły korzeniowej należy natomiast ułożyć warstwę ściółki i gałęzi lub słomy.
Czy klony palmowe trzeba przycinać i jak je chronić ?
Jeżeli chodzi o uprawę klonu palmowego w donicy, tak naprawdę jeśli pamiętamy o regularnym podlewaniu i nawożeniu, nie musimy robić wiele więcej, by odwdzięczył się on nam pięknym wyglądem. Ze względu na stosunkowo powolny wzrost klony palmowe rzadko kiedy wymagają przycinania. Wyjątek stanowi klon palmowy bonsai, w przypadku którego wskazane jest uszczykiwanie wierzchołków młodych pędów po to, by drzewko zyskało gęsty, zwarty pokrój.
Bez względu na to, jaką odmianę uprawiamy (choć klon palmowy „Atropurpurea” uznawany jest za najbardziej odporny), drzewko może paść ofiarą ataku szkodników, w tym przede wszystkim mszyc. Co więcej, jeżeli nie zadbamy o jego odpowiednią pielęgnację, narażamy je na takie choroby, jak:
- papierowa plamistość liści klonu,
- mączniak prawdziwy,
- werticilioza
Ich objawami są między innymi: zwijanie się liści, pojawienie się na nich plam czy przedwczesne opadanie z drzewa. Wtedy konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i zastosowanie właściwego preparatu leczniczego.