Klimatyzator przenośny – ile kosztuje i kiedy najlepiej go kupić?

Mobilny, wygodny, łatwy w samodzielnym montażu, klimatyzator przenośny to stosunkowo tani i skuteczny sposób na komfort termiczny w mieszkaniu. Koszt zakupu klimatyzatora kompaktowego jest mniejszy od tradycyjnej klimatyzacji naściennej, oszczędza się również na montażu urządzenia, który ogranicza się do odpowiedniego ustawienia na podłodze i podłączenia do prądu. Jakie więc są szacunkowe ceny mobilnych klimatyzatorów oraz jak droga jest eksploatacja takiego urządzenia?

 

Jak kształtują się ceny klimatyzatorów przenośnych?

Na rynku znajdziemy obecnie szeroką gamę urządzeń, w której spotkać można zarówno modele za niewiele ponad 1000 zł, jak i takie za 30-40 tysięcy złotych. Różnica w cenie wynika z kilku czynników, do których zaliczamy m.in. typ urządzenia (monoblok czy split, jedno czy dwururowy), moc chłodniczą, zastosowane funkcje (m.in. ogrzewania, wentylacji czy osuszania), rodzaj czynnika chłodzącego, klasę energetyczną i kilka innych. Do kosztów zakupu urządzenia często musimy doliczyć jeszcze zakup specjalnej uszczelki okiennej, która zapobiegnie napływaniu do pomieszczenia dużych ilości ciepłego powietrza. Fersk.pl, jako jeden z nielicznych producentów, sprzedaje swoje urządzenia w pełnym zestawie wraz z rurami oraz uszczelką.

 

Od czego zależy koszt klimatyzatorów przenośnych?

 • Typ klimatyzatora – Wśród klimatyzatorów przenośnych istnieje podział na urządzenia typu monoblok oraz split, jak również urządzenia jedno i dwururowe. Monoblokiem (zwanym też kompaktem) nazywamy urządzenia, w których zarówno parowacz, jak i skraplacz umieszczone są w jednym urządzeniu. Z kolei urządzenia typu split skonstruowane są z dwóch części, gdzie parowacz umieszcza się w mieszkaniu, natomiast skraplacz jest jednostką zewnętrzną, umieszczoną np. na tarasie czy balkonie. Urządzenia kompaktowe są tańsze od klimatyzatorów typu split. Jednak niższa cena okupiona jest mniejszą wydajnością i głośniejszą pracą.
 • Moc chłodnicza i grzewcza – niezwykle ważny parametr, warunkujący powierzchnię na jakiej klimatyzator się sprawdzi. Przyjmuje się, że do schłodzenia 1 m³ powietrza potrzeba urządzenia o mocy co najmniej 0,03 kW. Przy wysokości pomieszczenia 2,7 m potrzebne jest więc 0,081 kW. Dlatego też w przypadku pomieszczenia o powierzchni 40 m² i wysokości 2,7 m powinno się wybrać klimatyzator o mocy minimum 3,24 kW (40 x 2,7 x 0,03 = 3,24). Standardowe klimatyzatory to urządzenia o mocy od 2 do 4 kW, choć na rynku spotkać można tez urządzenia dedykowane do specjalistycznych warunków, których moc to 8 czy 10 kW.

Uwaga! Należy pamiętać, iż moc chłodnicza może różnić się od mocy grzewczej urządzenia, dlatego warto zwrócić uwagę na obydwa parametry.

 • Przepływ powietrza – Określa w jakim tempie urządzenie będzie w stanie schłodzić pomieszczenie. W dobrych urządzeniach wartość przepływu powietrza przekracza 300 m3/h. Modele o przepływie powietrza 400 m3/h i więcej są naprawdę godne polecenia.
 • Pobór prądu – Wskaźnik, który bezpośrednio przekłada się na koszt eksploatacji urządzenia. Klimatyzatory generalnie nie należą do urządzeń energooszczędnych, choć obecnie na rynku znajduje się sporo urządzeń, które uzyskały klasę A, a nawet A+. Będą one charakteryzować się mniejszym poborem prądu, a więc tańszą eksploatacją.
 • Rodzaj czynnika chłodzącego – W zależności od producenta, możemy spotkać w urządzeniach mniej lub bardziej ekologiczne czynniki chłodzące. O ile w przeszłości stosowany w klimatyzatorach popularny R22 mógł budzić wątpliwości odnośnie swej nieszkodliwej natury. O tyle stosowane obecnie czynniki R407C i R410A, będące stabilnymi mieszaninami freonów, znacznie ograniczają prawdopodobieństwo ich rozkładu w atmosferze. Niektórzy producenci, np. Fersk stosują w swoich urządzeniach czynnik R290 – czyli czysty propan, najbardziej higieniczny dla otoczenia.
 • Zakres temperatur – Standardowe klimatyzatory pozwalają zazwyczaj ustawić zakres temperatur w wartościach od 15-17 st. C do 28-32 st. C. W przypadku specjalistycznych urządzeń za kilkadziesiąt tysięcy złotych możliwy jest większy zakres temperatur, np. Trotec PortaTemp 6500 AXH pozwala osiągnąć zarówno -26, jak i 60 st. C.
 • Inne funkcje urządzenia – Na rynku znaleźć można zarówno bardzo proste urządzenia, będące jedynie klimatyzatorami, jak i modele wielofunkcyjne (3w1 lub 4w1), gdzie oprócz standardowej opcji chłodzenia znajdziemy również system wentylacji, osuszania czy ogrzewania powietrza. Ta ostatnia funkcja może szczególnie sprawdzić się w okresie zimowo-wiosennym. Osuszanie zaś może być rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie na co dzień panuje zbyt duża wilgotność. Oczywiście ilość funkcji wpływa na ostateczną cenę urządzenia.
 • Design – ostatni z elementów, niemniej jednak również kształtujący w niewielkim stopniu cenę urządzenia. Oryginalne wzornictwo może nieść ze sobą wyższą kwotę zakupu.

O tym jak kształtują się ceny urządzeń oraz jak wybrać właściwy klimatyzator dla siebie przeczytacie na: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jak-wybrac-dobry-klimatyzator-przenosny/.

 

Koszt eksploatacji klimatyzatora przenośnego

Do kosztów eksploatacji klimatyzatorów przenośnych zalicza się w zasadzie jedynie pobór mocy. W prawidłowo działającym klimatyzatorze nie dochodzi bowiem do zużycia czynnika chłodzącego, dlatego porównywanie kosztów jego uzupełniania nie ma większego sensu. Średnio przyjmuje się, iż pobór mocy jest ok. 3-krotnie mniejszy od maksymalnej mocy chłodniczej. Tak więc w przypadku, w którym mamy do czynienia z klimatyzatorem o mocy ok. 3 kW, pobór mocy wynosić będzie 1 kW.

Zakładając, iż średni koszt 1 kWh w 2019 roku w Polsce wynosił 0,55 zł, możemy łatwo obliczyć, iż za godzinę pracy urządzenia zapłacimy 55 groszy. W przypadku pracy przez 4 godziny dziennie będzie to 4 x 0,55 zł = 2,20 zł. Pracując 4 godzin dziennie przez 30 dni urządzenie wygeneruje koszt ok. 66 zł miesięcznie (4 x 30 x 0,55 zł = 66,6 zł). Pamiętajmy jednak, iż jest to jedynie ilustracja przykładowych kosztów. Średni pobór prądu w skali miesiąca może różnić w zależności od mocy urządzenia, jego wydajności, warunków klimatycznych w danym okresie, usytuowania mieszkania (piętro, ekspozycja na światło) oraz indywidualnych potrzeb użytkowników.

 

Kiedy najlepiej kupić klimatyzator przenośny?

Zakupu klimatyzatora warto z pewnością dokonać przed sezonem letnim. Idealnym okresem do tego wydaje się być zima lub wiosna. Wielu producentów oferuje wtedy promocje, a czas realizacji zamówień jest krótszy. Poza tym mając na uwadze zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami, możemy spodziewać się wysokich temperatur szybciej niż pierwotnie zakładaliśmy.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (53 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  9 lutego 2020 15:23

  trzeba się przygotować, najbliższe lato ma być najcieplejsze w historii…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany