Kleopatra – ciekawostki, wygląd, fryzura. Kobieta, o której urodzie krążą legendy

Kleopatra to prawdziwy fenomen kobiecości. Żyła wieki temu, a o jej urodzie wciąż krążą legendy. “Była piękna i promienna urokiem młodości, miała czarujący głos, rozkoszą było patrzeć na nią i słuchać jej słów” – tak o Kleopatrze pisał jeden z żyjących w jej czasach historyków. Dziś przyjrzymy się bliżej jej fenomenowi, osobliwości i urodzie. Jak naprawdę wyglądała Kleopatra? Jaka właściwie była? Czy Kleopatra była okrutna? Dlaczego wpisała się na lata w kroniki historyczne i wciąż wzbudza żywe zainteresowanie?

Spis treści:

Kleopatra była ostatnią królową Egiptu z dynastii Ptolemeuszów. Jest osobą, którą do dziś uznaje się za jedną z najwybitniejszych kobiet. Jeden z historyków określił ją jako tę, która “ujarzmiała każdego”. Żyła 39 lat, skutecznie władała swoim krajem i na zawsze wpisała się w dzieje Rzymu tamtych czasów. W 30 r.p.n.e. popełniła samobójstwo.

Kleopatra ciekawostki, dzieci, wygląd, fenomen

Fot.pixabay.com

Kleopatra, czyli jedna z najwybitniejszych kobiet wszechczasów

Kleopatra to postać historyczna, która od wieków wzbudza zainteresowanie. Opisywana jest jako odważna, przebiegła, śmiała, pełna pomysłów, konkretna, rzeczowa, stanowcza. Wyróżniała się nie tylko wyjątkową osobowością, ale i urodą. Jej urokowi uległ nawet sam Juliusz Cezar. Dla niego opuściła Egipt i udała się do Rzymu. Para dążyła do stworzenia wielkiego imperium. 5 marca 44 r. p.n.e. Cezar został zamordowany. Wkrótce po jego śmierci Kleopatra opuściła Rzym i związała się na lata z przyjacielem Cezara – Markiem Antoniuszem. Losy Kleopatry do dziś wzbudzają żywe zainteresowanie. Pobudzały również wyobraźnię wielu twórców, w tym jednego z najwybitniejszych, czyli samego Williama Shakespeare’a.

Kleopatra – sekrety urody egipskiej piękności

Kleopatra – sekrety urody egipskiej piękności

Kleopatra to najsłynniejsza egipska królowa. Uważana jest za jedną z najwybitniejszych kobiet starożytności. O jej niespotykanej urodzie oraz dbałości o wygląd krążyły legendy. Była piękna, zdecydowana i inteligentna. Królowa przez setki lat rozbudzała wyobraźnię badaczy, dlatego

Jak naprawdę wyglądała Kleopatra?

Kleopatra przez setki lat pojawiła się na ogromie dzieł sztuki – na obrazach i rzeźbach, jednak żaden z nich nie powstał za życia władczyni. Przez lata przedstawiana jest w podobny sposób. Kojarzymy jej fryzurę, wiemy jak wyglądał jej makijaż. Na ile jest jednak w tym prawdy? Jak wyglądała Kleopatra? Jeden z rzymskich historyków, Kasjusz Dion pisał tak o Kleopatrze:

Była bowiem kobietą niebywałej urody, a wtedy, tj. gdy jej urok był właśnie w szczytowym rozkwicie, sprawiała zaiste uderzające wrażenie; ponadto miała czarujący głos, a za pomocą swych wdzięków potrafiła zjednać sobie każdego.

Plutarch natomiast w “Żywotach sławnych mężów” objawił raczej skrajną opinię na temat wyglądu Kleopatry, wskazując na to, że była raczej czarująca, ale nie piękna:

Piękność jej sama w sobie nie była — jak podają — niezrównana i olśniewająca wzrok ludzki, ale zetknięcie się z nią miało coś zniewalającego. Jej postać przy ujmującej łatwości w rozmowie i jednocześnie tchnąca z niej jakoś kultura obyczajów wywoływały swoiste wrażenie. Przyjemny miała już sam głos.

Kleopatra wygląd, dzieci, ciekawostki

Fot.pixabay.com

Wiadomo natomiast, że Kleopatra nie należała do kobiet wysokich. Szacuje się, że mogła mieć około 152 centymetry wzrostu. Na obrazach i w filmach Kleopatra przedstawiana jest jako piękna kobieta o białym kolorze skóry, odpowiadająca zachodnim kanonom urody. W ostatnich dekadach w wątpliwość jest podawany kolor jej skóry.

Jaka była Kleopatra?

“Czy Kleopatra była okrutna?” – to pytanie, które jak się okazuje, nasuwa się wielu także współczesnym osobom. Z pewnością była silną osobowością. Była kochanką najpotężniejszych ludzi swoich czasów. Rządziła twardą ręka, była mściwa. W wielu publikacjach nazywana jest “femme fatale” znad Nilu. Starożytne dzieła pozostawiły obraz Kleopatry jako demonicznej uwodzicielki, pełnej miłosnego szału, upojonej winem. Znane są też historie, jak mężczyźnie oddawali życie za jedną noc z nią. O świcie królowa zarządzała ich egzekucję. Postać Kleopatry fascynowała ludzkość przez wieki. Dante umieścił ją w swoim dziele w samym “Piekle”.

Kleopatra wygląd, dzieci, ciekawostki

Fot.pixabay.com

Co się stało z dziećmi Kleopatry?

Kleopatra posiadała dzieci zrodzone z obu związków. Wydawały się mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Co się stało z dziećmi po śmierci Kleopatry? Niedługo po śmierci Juliusza Cezara, Cezarion, syn Cezara i Kleopatry, został wyniesiony na egipski tron. Kleopatra dopilnowała, by odbyło się to jak najszybciej pomimo tego, że Egipt miał wtedy swojego faraona. Kleopatra zadbała o jego szybką śmierć. Po kilkunastu latach, Kleopatra planując swoje samobójstwo, wysłała syna w drogę do Indii, by wymknął się swoim wrogom. Niestety, Cezarion zawrócił i został zabity. Pozostała trójka dzieci została zabrana do Rzymu, gdzie ślad po dwóch chłopcach zaginął. Dorosłości doczekała tylko jedyna córka Kleopatry, Kleopatra Selena. Została wydana za północnoafrykańskiego księcia Jubę. Było to oczywiście małżeństwo zaaranżowane.

Kleopatra dzieci

Fot.pixabay.com

Czy grób Kleopatry został odnaleziony?

Grób Kleopatry, ostatniej królowej Egiptu, stanowi zagadkę dla archeologów. Stosunkowo niedawno miał zostać ogłoszony przełom w tej sprawie. W Taposiris Magna zespół badawczy odnalazł dwie mumie Egipcjan o wysokim statusie społecznym – kobiety i mężczyzny. Spekulowano, że to Kleopatra i Marek Antoniusz. Szybko jednak odrzucono tę tezę. Zdaniem badaczy grób Kleopatry może znajdować się w pobliżu Aleksandrii – na obszarze, który jest obecnie ukryty pod wodą. Dlatego też do tej pory nie został odnaleziony.

Jak umarła Kleopatra?

Kleopatra zmarła 12 sierpnia 30 roku p.n.e. Według źródeł popełniła samobójstwo. W jaki sposób? Dopuściła do ukąszenia jadowitego węża lub spożyła truciznę. Zdecydowała się na ten krok gdy była już bezradna i zdała sobie sprawię, że żadne jej próby zachowania niezależności królestwa i zapewnienia swoim dzieciom władzy nie przyniosą spodziewanych wyników.

“Czerwona nota” – najnowszy film o Kleopatrze: Czy istnieją jaja Kleopatry?

Niedawno na Netflixie pojawiła się superprodukcja, której koszt produkcji wynosił ponad 150 mln dol. Jest to komedia sensacyjno-przygodowa, w której główni bohaterowie filmu próbują zdobyć skarb królowej Egiptu przypominający słynne jaja Fabergé. Jaja Kleopatry zostały wymyślone na potrzeby filmu przez scenarzystę i reżysera Rawson Marshall. Co ciekawe, nawet ekipa filmowa początkowo wierzyła w tę opowieść.

Kleopatra – ciekawostki

Na koniec garść najbardziej interesujących ciekawostek o Kleopatrze. Jesteśmy ciekawi, czy wszystkie je znacie?

 1. Kleopatra to imię pochodzenia greckiego. Oznacza „ta, która pochodzi od wspaniałego ojca”.
 2. Kleopatra uznawała siebie za inkarnację egipskiej bogini Izydy.
 3. Kleopatra była niesamowicie dobrze wykształconą kobietą. Oprócz języków i nauk ścisłych, otrzymała także szeroką edukację w dziedzinach sztuki.
 4. Jej pierwszym mężem był jej… brat. Przez jakiś czas wspólnie sprawowali rządy.
 5. ​​Według wielu źródeł Kleopatra najczęściej wiązała włosy w… kok.
 6. Kleopatra uwiodła Juliusza Cezara zakradając się do jego pałacu. Niektórzy uważają, że nie było w tym nic z chemii i gorącej miłości, a raczej zimne kalkulacje, które miały pomóc jej odnieść polityczny sukces.
 7. Na początku związku Kleopatry z Cezarem, królowa miała 21 lat, natomiast Cezar 52 lata.
 8. Królowa chętnie piła, polowała i uczyła się posługiwać bronią. W tamtych czasach były to czynności uznawane za typowo męskie.
 9. Po śmierci Kleopatry przez wiele miesięcy panowała powszechna żałoba.
 10. Według wielu źródeł, najcenniejszą cechą Kleopatry była nie uroda, a charyzmatyczność.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (40 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  21 maja 2022 10:41

  Musiała być niezwykłą osobą, chętnie czytam wszelkie informacje na jej temat

  Odpowiedz
 2. Weronika  2 czerwca 2022 21:20

  Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany