Klejenie i mrożenie pierogów – wszystko, co chciałabyś wiedzieć

Pierogi należą do jednej z najbardziej rozpoznawalnych potraw na świecie. Właściwie nie ma regionu, w którym to przepyszne danie nie byłoby znane. W zależności jednak od tego, w jakim kraju są przygotowywane, delikatny farsz oraz otaczające je ciasto nieco się różnią od siebie. Bez względu na pochodzenie, pierogi to danie jedyne w swoim rodzaju! Zobacz, co musisz o nich wiedzieć, aby móc je przygotować samodzielnie.

Klejenie i mrożenie pierogów

Prosty przepis, wiele możliwości

W polskiej tradycji pod pojęciem „pieróg” mieszczą się zarówno maleńkie formy (np. uszka dodawane do barszczu), jak i te większe, pojedyncze pierogi, które mogą stanowić osobną potrawę. Jeśli chodzi o nadzienie, to rodzajów jest mnóstwo – warzywne, mięsne, serowe, słodkie, pikantne, owocowe, egzotyczne… wszystko zależy od pomysłowości osoby, która je przygotowuje. Bez względu na rodzaj wypełnienia, można stwierdzić jedno – pierogi to danie lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

 

Idealne ciasto na pierogi

Podstawą dobrych pierogów jest przede wszystkim odpowiednie ciasto. Najlepsze jest oczywiście świeżo wyrobione. Powinno być miękkie i delikatne, ale też elastyczne. Dokładnie takie wyjdzie, jeśli wybierzemy dobrą mąkę (najlepiej typu 450) oraz zachowamy odpowiednie proporcje z innymi dodatkami. Warto też pamiętać, aby lepiej nie dodawać jajek – mają one zbyt duży wpływ na twardość i sprężystość ciasta.

Jeśli chcesz przygotować idealne ciasto na pierogi, zacznij od przesiania przez gęste sitko 2 szklanek mąki pszennej. Dodaj do niej około pół szklanki letniej wody, trochę soli i łyżkę oleju. Ze wszystkich składników uformuj ciasto i wyrabiaj rękami tak długo, aż będzie odchodzić od brzegów naczynia. Gdy będzie gotowe, rozwałkuj je na cienki placek, a następnie zacznij wykrawać krążki. Na każdy z nich nałóż porcję nadzienia i dokładnie zlep brzegi na kształt półokręgu, tak aby nie zgubiły farszu podczas gotowania.

 

Farsz – apetyczne wnętrze pierogów

Co można dać do wnętrza pierogów? Możliwości jest bardzo dużo. Od słodkich owoców (truskawki, jagody), przez warzywa (szpinak, ziemniaki), nabiał (ser, jajka) po mielone czy siekane mięso. Wielu osobom smakują pierogi ruskie, których farsz jest wyjątkowo prosty do przygotowania. Wystarczy wymieszać kostkę białego sera z ugotowanymi i ubitymi ziemniakami, dodać do nich pokrojoną i podsmażoną cebulkę z kawałkami boczku, doprawić do smaku solą, pieprzem oraz przyprawą w płynie (np. WINIARY Przyprawa do zup, sosów, sałatek) i dokładnie wymieszać. Sklejone pierogi wystarczy ugotować w lekko osolonej wodzie i pyszne danie gotowe!

 

Przechowywanie gotowych pierogów

Czy wiesz, jak przechowywać pierogi, żeby się nie sklejały? Przede wszystkim warto dodać trochę tłuszczu (np. oleju) do wody, w której się gotują. Następnie, po wyciągnięciu z garnka, należy rozłożyć je oddzielnie na stolnicy lub desce do krojenia i poczekać, aż całkowicie wystygną. Zimne pierogi już nie będą się sklejać. Wtedy można je przełożyć do pojemnika i przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.

 

Mrożenie – idealny sposób na dłuższe przechowywanie

Jeśli przygotowałaś zbyt dużo pierogów i chcesz zamrozić część z nich, najlepiej je wcześniej zblanszować (to znaczy krótko zagotować w wodzie z odrobiną oleju i soli), a następnie rozłożyć tak, by się nie stykały. Ostudzone pierogi rozkładamy na ściereczce w zamrażalniku, a kiedy stwardnieją, przekładamy wspólnie do jednego pojemnika lub woreczka na mrożonki.

A jak gotować mrożone pierogi? Otóż gotujemy je dokładnie tak samo, jak te świeżo ulepione, czyli wrzucamy do gotującej się, osolonej wody z dodatkiem łyżki oleju i delikatnie mieszamy. Gdy pierogi wypłyną na wierzch, czekamy jeszcze 5 minut, odcedzamy i… gotowe! Możemy delektować się wspaniałymi pierogami, czyli mięciutkim ciastem otulającym nasz ulubiony farsz.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (73 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...