Kilogramy w górę – diety, dla tych którzy chcą przytyć!

Wizyta u dietetyka niekoniecznie musi wiązać się z leczeniem nadwagi. Niektórzy szukają pomocy specjalisty, aby nabrać masy ciała. Niedobór kilogramów to spory problem, jednak pod kierunkiem eksperta możemy bezpiecznie przywrócić prawidłową wagę. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który powstał we współpracy z p. Ewą Walus, dietetykiem z Centrum Naturhouse. Zawiera on zawiera zbiór porad dla osób mających problemy z przybraniem na wadze. Dietetyk wskazuje również pewne jednostki chorobowe, które mogą być przyczyną zbyt niskiej wagi oraz ostrzega przed nieprawidłowymi metodami przytycia.

Osoby, które chcą przytyć bardzo często borykają się z problemem niskiej wagi przez wiele lat, zanim podejmą decyzję o skorzystaniu z pomocy dietetyka. Ten krok zazwyczaj jest poprzedzony licznymi próbami samodzielnego przytycia przy zastosowaniu przeróżnych, często niezdrowych diet. Zdarzają się jadłospisy oryginalne, jak kilka pączków oraz bułka maślana z wędliną i majonezem. Takie przykłady świadczą o tym, jak bardzo czujemy się zagubieni w kwestii zasad funkcjonowania naszego organizmu i nie do końca zdajemy sobie sprawę, jakie odżywianie jest dla nas właściwe.

Przyczyny niedoboru wagi są różne. Mogą być to zaburzenia endokrynologiczne takie, jak niedoczynność przedniego płata przysadki mózgowej czy nadczynność tarczycy. – Na co dzień bardzo często spotykam się z osobami, które nawet nie wiedzą, że cierpią na nadczynność tarczycy, a ich próby przytycia bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia są skazane na porażkę ? mówi Ewa Walus, dietetyk z Centrum Naturhouse.

Źródłem choroby może być również zespół złego wchłaniania lub też, co nie należy do rzadkości – pasożyty, których się nawet nie spodziewamy, a o które wbrew pozorom nie trudno. W takim przypadku,  już  proste badanie morfologii krwi może stanowić cenną wskazówkę dla lekarza lub dietetyka. Na naszą wagę bardzo duży wpływ mają również uwarunkowania genetyczne nie związane z chorobami. Podczas konsultacji ze specjalistą, dietetyk ustala plan kuracji w oparciu o wywiad zdrowotny. – Niezależnie od przyczyny za niskiej wagi, przestrzegam przed spożywaniem tzw. ?tłustych bomb kalorycznych?, z pewnością nie stanowią one antidotum na  problem niedowagi – dodaje ekspert Naturhouse – Dostarczanie zbyt dużej ilości tłuszczy może prowadzić do tworzenia się płytki miażdżycowej i stłuszczenia wątroby, co ma niebezpieczne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Kuracja prowadząca do wzrostu masy ciała zazwyczaj oparta jest na diecie wysokobiałkowej w połączeniu z  wysokowęglowodanową dietą bogatoresztkową.  Bardzo ważna w leczeniu jest  również regularność oraz temperatura posiłków. Dieta  musi być zawsze dostosowana do wieku, stanu zdrowia, podstawowej przemiany materii oraz aktywności fizycznej danej osoby. Najbezpieczniej poddać się kuracji pod okiem specjalisty, który będzie czuwał nad jej prawidłowym przebiegiem. Musimy przy tym pamiętać o przestrzeganiu jadłospisu i wszelkich zaleceń naszego dietetyka, dzięki temu uzyskamy oczekiwaną wagę w zdrowy i bezpieczny sposób.

 

Zobacz także: Mity zdrowego odżywiania


Noworoczne zmiany dla zdrowia

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Magdaaa8900  18 stycznia 2012 22:57

    ten artykul duzo dal mi do myslenia poniewaz sama borykam sie z niedowaga ale jakos nie pomyslalam zeby udac sie do dietetyka.

    Odpowiedz
  2. OlaOna  24 stycznia 2012 10:28

    Super też mam lekką niedowagę i moi znajomi śmieją się czasami ze mnie że wyglądam jak wieszak. Chociaż staram się dużo jeść to jakoś mi to nie wychodzi, zresztą nie wszystko też mogę jeść ponieważ jestem alergikiem pokarmowym. Ostatnio trafiłam na fajną stronkę gdzie nie tylko jest prowadzona dieta żeby schudnąć. Ja akurat mam program jak przytyć. Tutaj macie link jakby ktoś był zainteresowany http://vivalavita.pl/. Efekty dopiero jestem na niej 3 tydzień a moja waga już poszła do góry. Mam nadzieję że to tak szybko się nie skończy. A tak ogólnie mam nadzieję że komuś pomogę tym linkiem, ponieważ wiem jak jest ciężko przytyć jak się to samemu robi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany