Kilka rad na zbliżający się sezon – jak kupić tanie i dobre narty?

Już dzisiaj nadszedł czas na przygotowania do sezonu zimowego. Podpowiemy i pomożemy jak i gdzie kupić dobry, niedrogi sprzęt. Lubisz prędkość, a może szybkie skręty na nartach? Wolisz dobrze przygotowany stok czy głęboki puch w odludnych miejscach? Każdy rodzaj jazdy wymaga innego sprzętu. Warto się więc nad nim zastanowić zanim ruszymy na zakupy. Pamiętajmy, że narty muszą być przystosowane do naszego stylu jazdy.

Gdzie kupować?

Przede wszystkim sprzęt, który ma nam służyć przez kilka najbliższych sezonów najlepiej kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Ponadto warto szukać sprzętu w małych sklepikach lub w Sieci. Coraz więcej dużych i znanych marek sprzedaje swój asortyment w Internecie po okazyjnych cenach. Na platformie Szmalback.pl możemy znaleźć dużo sklepów sportowych, w których sprzęt narciarski możemy kupić w atrakcyjnej cenie. Inną zaletą takich zakupów jest cashback (czyli dodatkowy zwrot części wydanych pieniędzy), który otrzymujemy przy zakupie.

Rodzaje nart ? które są odpowiednie dla mnie?

Narty dzielą się na tradycyjne i carvingowe. Różnica między nartą tradycyjną a carvingową widoczna jest na pierwszy rzut oka. Narty tradycyjne mają niemal identyczną szerokość deski na całej długości, lub nieznacznie zwężają się od dziobów do piętek. Z kolei carvingoweznacznie szersze na noskach oraz piętkach i zwężone w miejscu umieszczenia wiązań. Są też krótsze od nart tradycyjnych, które wymagają o wiele więcej umiejętności od narciarza niż narty carvingowe.

Kupując narty, natkniesz się na trzy oznaczenia:

  • długość (inaczej rozmiar, np. 170)
  • promień skrętu (np. R 15)
  • taliowanie (np. 124  80  112)

Taliowanie określa szerokość narty w milimetrach ? kolejno ? na dziobach, w talii oraz w piętkach. W przypadku jednego modelu, wartość ta pozostaje niezmienna. Rozmiar podawany jest w centymetrach. Jeśli wybierzesz mniejszy, równocześnie zmniejszy się promień skrętu, który zapisany jest w metrach.

Długość nart dobiera się w zależności od umiejętności, wzrostu i preferowanego stylu narciarskiego. Warto więc pamiętać, że im jest narta krótsza, o mniejszym promieniu sprzętu, tym jest łatwiejsza w manewrowaniu, ale za to mniej stabilna przy dużych prędkościach.

Promień skrętu wiąże się z taliowaniem i rozmiarem. Krawędź narty carvingowej to nic innego jak wycinek okręgu. W praktyce, kiedy rozpoczniesz manewr skrętu, krawędź narty będzie rysować na śniegu koło o podanym promieniu. Nie oznacza to jednak, że jest to wartość stała. Łuk, po jakim będziesz zakręcać, zależy także od wychylenia narciarza i stopnia wygięcia narty.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu nart?

Kupując narty weź po uwagę fakt, że przeznaczone one są do bardzo różnych dyscyplin narciarskich. Zastanów się więc, które będą odpowiednie dla Twojej. Większość narciarzy to narciarze alpejscy, to oni mają największy wybór, jeśli chodzi o różnorodność sprzętów. Ten sprzęt również nadaje się do narciarstwa zjazdowego. Sprzętu takiego nie można jednak używać do skoków narciarskich, więc dokładnie przemyśl, jaką dyscyplinę chcesz uprawiać.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest Twój poziom umiejętności narciarskich. Przy ich ocenie staraj się być obiektywny. Jeżeli jesteś początkującym narciarzem i kupisz narty dla profesjonalistów będzie ci się znacznie trudniej nauczyć jeździć. Jeżeli jednak dobrze jeździsz i chcesz się rozwijać to narty dla początkujących będą hamować rozwój twoich umiejętności.

Oczywiście nie bez znaczenia jest cena sprzętu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź oferty w sklepach stacjonarnych jak i w serwisach internetowych. Użytkownicy często boją się robić zakupy w sieci obawiając się o jakość sprzętu czy warunki jego zakupu. Jednak nic bardziej mylnego. Kupując w Internecie możemy liczyć na niską cenę i liczne promocje. Przy dokładnym przeglądaniu sieci warto więc sprawdź także oferty na Allegro, Grouponie czy na nowym serwisie Szmalback.pl, który oferuje zwrot części pieniędzy z zakupów.

Przeczytaj przed wyjazdem:

Odpoczynek ? a czy Ty wiesz jak to robić?

aktywny-wypoczynek

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (186 głosów, średnia: 4,35 z 5)
loading... zapisuję głos...