Kilka dni do porodu? Sprawdź, jak się przygotować!

W trzecim trymestrze ciąży, o ile przebiega ona bez komplikacji, przyszła mama powinna być przygotowana na podróż do szpitala w momencie, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy porodu. Jak rozpoznać reakcje organizmu i co zabrać do szpitala na poród?

Kilka dni do porodu? Sprawdź, jak się przygotować!

 

Poród, czyli moment przyjścia dziecka na świat, pomimo wyznaczonej daty, szacowanej przez lekarza lub kalkulator porodu, może nastąpić w każdej chwili pod koniec trzeciego trymestru. Warto pamiętać o tym, że w wyznaczonym terminie, z dokładnością co do dnia rodzi tylko ok. 10% kobiet. Pozostałe statystycznie narodziny następują przed terminem lub po nim. Ciążę uznaje się za donoszoną po 37 tygodniu. Jeśli poród nie nastąpi w terminie, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Do 14 dni od planowanego terminu akcja porodowa powinna się rozpocząć naturalnie.1

 

Jakie są objawy zbliżającego się porodu? Już kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu przyszła mama może odczuwać skurcze, nazywane przepowiadającymi, które łatwo jest pomylić z rozpoczynającą się akcją porodową. Często jest to fałszywy alarm. Do stwierdzenia rozpoczęcia akcji porodowej wystąpić muszą regularne skurcze macicy (występujące co 10 minut, zwykle od dwóch do trzech skurczy trwających powyżej 10 sekund w ciągu 30 minut) oraz odejście wód płodowych spowodowane pęknięciem pęcherza płodowego, następnie wydalenie czopa śluzowego podbarwionego krwią, co świadczy o rozwarciu szyjki macicy. To niezaprzeczalne objawy porodu. Najlepiej, by nastąpiły one już pod okiem profesjonalnego personelu medycznego, dlatego już przy wystąpieniu wspomnianych regularnych skurczy warto skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę i niezwłocznie udać się do szpitala.

 

Aby być gotową na poród i pobyt w szpitalu, przyszła mama powinna w trzecim trymestrze ciąży przygotować torbę podróżną z niezbędnymi rzeczami. Pobyt w szpitalu trwa zwykle od dwóch do trzech dni. Niezbędny będzie dowód osobisty i wszystkie dokumenty związane z przebiegiem ciąży, wyniki badań laboratoryjnych oraz USG. W szpitalnej wyprawce dla mamy i oczekiwanego na świecie maleństwa powinny znaleźć się wygodne, najlepiej rozpinane z przodu piżamy lub bawełniane koszule, szlafrok, ciepłe skarpetki, kapcie, klapki pod prysznic, ręcznik, przybory toaletowe i wygodna bielizna, 3–4 kaftaniki dla dziecka, body i śpioszki – kilka sztuk, skarpetki i czapeczki, pieluchy, rożek lub kocyk, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, nawilżane chusteczki i ubranko na podróż do domu dostosowane do warunków atmosferycznych.W przypadku gdy udajemy się do szpitala nagle, torbę z rzeczami może przywieźć bliska osoba, doraźnie najważniejsze są jedynie dokumenty i karta przebiegu ciąży.

 

Na kilka tygodni przed planowanym porodem warto stworzyć plan porodu, czyli dokument zawierający prośby przyszłej mamy do personelu szpitala, w którym ma odbyć się poród. W planie porodu zawrzeć można oczekiwania wobec warunków na sali porodowej, prośby o możliwość rodzenia własnymi siłami lub poprzez cesarskie cięcie, informacje o alergiach, a nawet chęć słuchania muzyki lub przyciemnienia światła podczas porodu, by zwiększyć komfort i złagodzić atmosferę szpitalnej sali. Poród to stresujący moment dla rodzącej i istotne jest, by zapewnić jej i dziecku najlepsze możliwe warunki tego dnia.

 

Bibliografia:

  1. Dagmara Pluta, Magdalena Lemm, Tomasz Lemm, Michał Wieczorek. Poród, czyli kobieta rodząca w karetce.

https://files.elamed.com.pl/NAR/ksiazka_knowhow/ratownicze_know-how_przyk%C5%82adowy_rozdzia%C5%82.pdf  (Data dostępu: 23.02.2021)

  1. http://www.nfz-szczecin.pl/files/5512_nfz_poradnik_dla_kobiet_pop_30_05_ostatecznie.pdf (Data dostępu: 23.02.2021)

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (33 głosów, średnia: 4,42 z 5)
loading... zapisuję głos...