Kiedy warto skorzystać ze wskaźnika BMI?

Każda kobieta chce wyglądać pięknie i szczupło – zwłaszcza latem, kiedy chętnie wybieramy się na plażę. Odpowiednia dieta to jednak nie tylko gwarancja zgrabnej sylwetki, ale również zdrowy sposób odżywiania.

BMI

BMI – co to jest?

Przed rozpoczęciem odchudzania należy przede wszystkim zastanowić się, czy wprowadzanie restrykcyjnej diety jest w ogóle potrzebne – jeśli dobrze czujesz się w swoim ciele, a dodatkowo nie ma wskazań medycznych do obniżenia masy ciała, lepiej z tego zrezygnować. Aby określić konieczność wprowadzenia diety odchudzającej, warto obliczyć BMI (z ang. Body Mass Index) – jest to jeden z najpopularniejszych wskaźników masy ciała, który pomaga ocenić, czy nasza waga jest odpowiednia w stosunku do wzrostu. Oblicza się go dzieląc masę ciała podaną w kilogramach przez podniesiony do kwadratu wzrost wyrażony w metrach. Najprościej jest skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów BMI, np. na http://babyonline.pl/kalkulator-bmi.html, które nie tylko podadzą wynik, ale również jego interpretację – wystarczy wpisać odpowiednie dane, aby w kilka sekund otrzymać informację zwrotną. Warto jednak wspomnieć, że wskaźnik ten nie uwzględnia podziału na masę mięśni i masę tłuszczu – stąd np. osoby niskie o bardzo umięśnionej budowie prawdopodobnie uzyskają wynik wskazujący na nadwagę, zaś te zajmujące się uprawianiem niektórych dyscyplin sportowych mogą zostać posądzone o niedowagę.

Czy to już czas na dietę?

Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Oczywiście każda mama chciałaby jak najszybciej wrócić do sylwetki sprzed ciąży, ale nadwaga i otyłość zwiększają również ryzyko zachorowania na groźne choroby, jak np. cukrzyca czy miażdżyca. Ponieważ kalkulatory obliczające BMI dostępne na różnego typu stronach internetowych często interpretują wynik, w łatwy sposób można określić, czy nasza waga jest unormowana, czy też zbyt wysoka. O ile z niewielką nadwagą można poradzić sobie zmieniając nieco tryb odżywiania (oczywiście trzeba pamiętać, aby taka dieta była zbilansowana i dostarczała organizmowi wszystkich składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania) oraz wprowadzając więcej ruchu, o tyle w przypadku BMI powyżej 30,0 oznaczającego otyłość I stopnia, warto odchudzanie rozpocząć od wizyty u dietetyka.

Planujesz dziecko? Unormuj wagę

BMI służy nie tylko do sprawdzenia czy już czas na dietę odchudzającą, ale pozwala również określić, czy waga ciała nie jest zbyt niska w stosunku do wzrostu. Chociaż nie mogą stosować go kobiety w ciąży, osoby starsze i dzieci, z pewnością przyda się tym paniom, które planują macierzyństwo. Dlaczego? Nadmierna waga jest częstą przyczyną wspomnianych już chorób związanych z krążeniem oraz cukrzycy, zaś jej niedobór odpowiada z kolei za zbyt niski poziom witamin i minerałów. Niektóre z wymienionych schorzeń mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, a także porodu. Nieprawidłowa waga to również ryzyko zaburzeń cyklu miesiączkowego, a w rezultacie – problemy z poczęciem. Skorzystanie z kalkulatora obliczającego BMI może więc być dla przyszłej mamy wymierną wskazówką jak przygotować się do ciąży.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  28 maja 2015 14:53

  Zawsze mam BMI za niskie. Sprawka genów i szybkiej przemiany materii. Cięzko mi przytyć.

  Odpowiedz
 2. Anita  28 maja 2015 16:17

  Ja tam akurat na to nie patrzę 😉

  Odpowiedz
 3. macierzanka  28 maja 2015 17:01

  Mieszczę się jeszcze w normie.

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  28 maja 2015 20:25

  Świetny artykuł.

  Odpowiedz
 5. Patriszia  28 maja 2015 21:11

  Ja mam za niskie BMI

  Odpowiedz
 6. Wusia  29 maja 2015 09:29

  Dobry artykuł, a BMI może być wskazówką do podjęcia decyzji o diecie, a przynajmniej do zastanowienia się nad sobą.

  Odpowiedz
 7. Justyna  29 maja 2015 14:22

  BMI mam w normie 😀

  Odpowiedz
 8. Gocha  30 maja 2015 17:51

  U mnie też norma

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany